Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Halsizlik, Sürekli Uyuma, İştahsızlık

Virulence

Gümüş 2 Üye
Arkadaşlar kapluşta bir halsizlik ve sürekli kuru alana çıkıp uyuma ve çok fazla yem yememe gibi bir durum söz konusu. Arada bakıyorum canlanıyor yüzüyor ama çoğunlukla kuru alanda uyuyor ve attığım yemlerin 3'de 1'ini anca yiyor ( çiğ kıyma hariç, onu ne zaman versem iştahla yer )... Kabukta ufak bir beyazlık var mantar değil gibi geliyor ama bilmiyorum çünkü pamuksu veya ipliksi bir yapı değil düz bir beyazlık var ki epeydir var bu beyazlık. Onun dışında gözle görülür şekilde bir rahatsızlık yok ( kabukta pembeleşme, vücutta yara vb. gibi)

Lütfen yardımcı olun ne yapmam gerek...

Vitamin ( Deep Fix Reptivit ) takviyesi yapıyorum.
Isıtıcım var, Suyun sıcaklığı sabit ( 29-30 derece )
Kabuk Boyu: 2,5 cm
Kabuk sertliği ideal..

Yardım edin lütfen =(

Başka bir hastalık belirtisi var mı?
Kuru alan lambanız açık kalsın.Sıcak tutun ki kaplumbağa bir de orada üşümesin.
Tam bir hastalığı yok gibi gözlemleyin.Eğer durumda kötüleşme olursa veya yeni belirtiler olursa ona göre bir tedavi uygulanabilir.

Hayır başka hastalık belirtisi yok ve maalesef uv lamba çok aramıştım fakat bulamadım o yüzden lambam yok..

kapluşunuzun acaba deri değişimi/kabuk değişimi zamanı mı? neden yemiyor olabilirki..? belki de verdiğiniz yemi beğenmiyordur.. şuanda durum nedir? bilgilendirmeniz mümkün mü bizi?

Uv lamba yerine masa lambası tutabilirsiniz.Söylediklerinize göre fazla bir hastalığı yok gibi. [font=Verdana, Arial, sans-serif]0084812254 dediği gibi deri değişimide olabilir.
[/font]

Bu konuda Uvb lamba siparişiyle ilgili bir konu var.Sipariş verebileceğiniz sitede var.Oradan sipariş edebilirsiniz.

mailto:/forum/Konu-uvb-spot.html

Durumu hala aynı. Böyle bir halsizlik seziyorum, bazende canavar gibi oluyor kabul ama ne bileyim.. Fazla yem yememesi beni üzen şey. Deri/Kabuk değişimine gelincede daha kabuk boyu 2,5 cm bu boyda kabuk değişimi erken değilmi?

UVB lamba bilgilendirmesi içinde teşekkürler..

deri/kabuk değişimi kötü bir şey yada hastalık değilki.tamamen mutlu olacağınız bir olay çünkü deri/kabuk değişimi sadece sağlıklı kapluşlarda oluyor.büyüdüğüne işaret :D

Yok hayır zaten ben kötü yani üzülerek falan sormadım sadece bana erkenmiş gibi geldi o yüzden..

kabuk boyu 2.5 cm olduğuna göre yeni yuvanıza gelmiş diye düşünüyorum ben.Alışamadıysa yemiyor olabilir yada yemi beğenmiyor da olabilir.Bunlar değilse başka belirti göremedim ben . :)

Başlarda yiyordu yeni böyle olmaya başladı. Hatta 3 gündür hiçbir şey ağzına sürmüyor. Bugün ağzını açıp çok zorlamadan biraz biraz vermeye çalışıyorm bir kısmını yiyiyor bir kısmını suya bırakıyor :(

Arkadaşlar yardım edin yaa.. Belirtili bir hastalık yok sadece kabuğunun kenarından ufacık bi beyazlk var sanki o kabuk kalkacak gibi. Kabuk değişmii herhalde bilmiyorm onun dışında bir belirti yok. Kapluş çok halsiz duruyor böyle cok cansız ve 5 gündür hiçbir şey yemiyor. 2 gün ben zorla ağzını açıp yedirmeye çalştm ama suda ağzından cıkarıyor hepsini. Hergün ağzını açıp vitamin damlatıyorum suyunada öyle su sıcak herşey iyi lambada ayarladım fakat cok cansız ve yemek yemiyor ve sürekli kuru alanda uyuyor nereye koysam her yerde uyumaya çalışıyor arada uyanıyor bakıyor etrafına bazende ufak ufak yüzüyor sonra yine uyuyor..

verdiğiniz diğer yiyecekleri ada yemleri yiyormu peki? belki yemini sevmiyordur.yada başka bir yiyecek verdiğinizde onun tadı daha çok hoşuna gittiğinden bunu yemiyor da olabilir..bende bir hastalık belirtisi göremedim..sadece yem seçiyor hepsi bu:D
ayrıca kabuk değişimi başlangıcı da olabilir..yemine vitamin damlatın..suyuna yada direkt ağzına değil..geçmiş olsun ..

Her türlü yemi denedim hiçbirini yemiyor. Çiğ kıyma bile yemiyor ki kaplumbağalar çiğ kıymaya bayılıyor biliyorsunuz. Aslında sorun şu başlarda yiyordu hiç seçmeden bir anda böyle oldu. Yeminede damlatırım, damlatıyorumda o sorun değilde yemiyorki yem . O yüzden hem suyuna hemde direkt olarak ağzına damlatmak zorunda kalıyorum.

Kaplumbağanızı yeni aldıysanız ortama alışmamış olabilir bence :d ama eğer çok iyi bakıyorsanız ve gereken tüm şartlar varsa kabuk ve deri değiştiriyor olabilir.Ama yem yemesiyle alakası yok. :)

Şartlar gayet iyi alalı 3 ay oldu ya böyle değildi zaten bir anda böyle oldu..

Geri