Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hapşuruk

Azman

Elmas 4 Üye
Merhaba, kaplumbagamda 2 gündür gözlemlediğim bir durum var. Ağzını üst üste 2-3 defa açıp kapatıyor ÇIT gibi bir ses çıkıyor her yaptığında. Öksürük veya hapşuruk olabilir mi?

Bunu sürekli mi yapıyor. Yoksa o anda yaptığı hareket mi ? Sonra normale mi dönüyor ?

Suda mı kuru alanda mı yapıyor bu hareketi.

Cvp: Hapşuruk

Kuru alana çıkınca yapıyor ağzını açıp kapıyor hızlıca ve her yaptığında çıtlama gibi bir ses çıkıyor. Üşütmüş olabilir mi? Hava 30-32c seyrediyor diye ısıtıcıyı çıkardım, hata yaptıysam geri takayım hemen.

Isıtıcısız 26c su ısısı

Su ısıtıcısı haziran ortasından sonra ve su 28 derece üstünü görüyorsa çıkarılır. Daha çok erken. Lamba 32 dereceye ayarlı olsun. Su ve kuru alan arasındaki ısı farkı soğuk ortamda en fazla 3 derece olmalı fazlası hayvan her suya indiğinde ve çıktığında üşümesine neden olur.

Lamba yaz kış her daim 10-12 saat yanmalıdır. Hava 32 dereceden yukarı çıksa dahi.

Kuru alanda yaptığına göre hayvan üşütmüş. Mineral yemi bu hafta iki gün ver. Mineral yoksa vitamin damla. Cumaya kadar toparlamazsa antibiyotiğe başlarsın.

Yazın su ısısı ayar üstü ise zaten devreye girmez. Isıya soğuk olan geceleri bakarız. 28 altına inmediğinde kullanılmayabilinir. O dönem geldiğinde kalabalık etmesin diye çıkarılabilir veya sadece fişi çekilip öyle de bırakılabilir.

Cvp: Hapşuruk

Çok teşekkür ederim hemen geri taktım. 25-26c yeterli olur diye düşünmüştüm ondan çıkardım.

Havalar tepetaklak geçiş mevsimi anormal seyrediyor. Bu dönem dikkatli olmak gerekiyor. Pencere açılması durumu olursa hayvanın su içinde olmasına dikkat etmek lazım cereyanda kalmasın.

Geri