Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareket etmiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hmokby

Yeni Üye
Plastik kap içerisinde 2 tane su kaplumbağası besliyordum yaklaşık 6-7 ay oldu. Bir tanesi diğerinden yarım santim kadar büyük. Aldığımdan beri o büyük olan çok hareketli keyfi yerinde, diğeri ise pek bi uysaldı. Hatta büyük olanın adını çılgın, diğerinin ise mazlum koymustum. Bugün sabah kalktığımda mazlumu suyun içinde ters dönmüş şekilde buldum. Hiç bi tepki vermiyor kabuğunun yanları ve karnının altı yumuşak durumda. Kafası, elleri ve ayakları dışarda gözleri kapalı durumda. Koku felan yok. Suyunda ısıtıcı olmadığı için 25-30 derece arasında olmadığı kesin. O yüzden kış uykusuna yatmış olabilirmi. Malum bu aralar havada kötü gidiyor pek güneş olmadığı için güneşede cıkarmamıstım. Öldüğünü nasıl anlarım yaşayan bi hayvanı gömmek istemem. Çılgın hala hareketli şekilde hiç bir sorun yok. Yalnız mazlum dediğim gibi hareketsiz bi durumda. Son olarak da bu tür plastik kaplarda kaplumbağa beslemek yanlış. Isıtıcı filitre ve akvaryum alınması lazım gibi konu dışı post kasmak için atılan yorum sahipleri lütfen yorum atmayın. Burda öğrenmek istediğim şey uykudamı yoksa öldü mü. Uykuda ise nasıl uyandırabilirim. Bunun hakkında yorum yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cvp: Hareket etmiyor.

Uyku da oldugunu sanmyorum bız o plastık kaplara ölüm fanusu derız. Kabugu da yetersız bakımdan yumusamıstır muhtemelen. Barı dıger kaplumbaganıza sıstem kurun. Bu hayvanlar oyuncak degıller bellı kosullarda yasarlar. Lutfen bı zahmet forumu ınceleyınız.

Elinize aldığınızda kolları vs sarkıyorsa ölmüştür. Zaten hemen döndüğünde farkademediyseniz boğulmuştur. Kabuk yumuşaması da olmuş.
Rahatça gömebilirsiniz. Fanusta daha fazla acı çekerek, sürünerek ölüyorlar. Ben diğer yaşayan içinde şimdiden üzgünüm.

Bende olmus oluldugunu dusunuyorum. Ama bari digerini kurtarin. Buda sadece akvaryumla olmaz. Belirtmek istedim.

foruma hoş geldin. suda ters dönmüş ve eline aldığında tepki vermemişse ölmüştür. o halde başın sağolsun. gerekli ekipmanlarını bir an önce tamamlaman dileğiyle. akvaryum, kuru alan, ısıtıcı lamba, ısıtıcı ve filtre en gerekli şeylerdir.

diğer hayvanda kabuk yumuşaması var mı ? onun için alman gereken eczaneden devit almak yani D3 vitamini bunu haftada bir 1 yeme 1 damla damlatıp ağız yollu elden vermektir. veya uvb lamba alabilirsen buna gerek yok. bunun yanında sera reptilin damla vitamin veya raffy mineral yemde alman lazım. bunun harici ne yemler veriyorsun. ona göre bilgi verelim.

Ben arkadaşın diger kaplumbağasını kurtarma pesinde olduğunu sanmıyorum. Ama yinede kaplumbağacılar yardim etmeye calışmış. Bence teşekkür edip biraz daha bilgilenmelisin ki digeri de hastalanmasın / ölmesin.

eğer arkadaşların dediklerini uygulamazsan üzgünüm ki diğerinin de sonu böyle olacak

Onu hemen oradan çıkart ve başka bir yere hafif (nefes alabileceğii şekilde) sıcak suya koy eğer yakında veterinere götür her eli kolu sarktığında öldü denmez benim kapluşumda böyleydi şimdi çok hareketli umarım iyileşir^^

AEK' Alıntı:
Elinize aldığınızda kolları vs sarkıyorsa ölmüştür. Zaten hemen döndüğünde farkademediyseniz boğulmuştur. Kabuk yumuşaması da olmuş.
Rahatça gömebilirsiniz. Fanusta daha fazla acı çekerek, sürünerek ölüyorlar. Ben diğer yaşayan içinde şimdiden üzgünüm.

Elime aldığımda değil de zaten duruş olarak kolları ve kafası kabuğunun dışında. Nefes alıp almadığını nasıl anlayabiliriz. Çünkü diğer yaşayanı da kulağıma yaklaştırdığımda nefes sesini duyamıyor ve hissedemiyorum. Başka bi yolu varmı nefes alıp almadığını anlamak için.

cem' Alıntı:
foruma hoş geldin. suda ters dönmüş ve eline aldığında tepki vermemişse ölmüştür. o halde başın sağolsun. gerekli ekipmanlarını bir an önce tamamlaman dileğiyle. akvaryum, kuru alan, ısıtıcı lamba, ısıtıcı ve filtre en gerekli şeylerdir.

diğer hayvanda kabuk yumuşaması var mı ? onun için alman gereken eczaneden devit almak yani D3 vitamini bunu haftada bir 1 yeme 1 damla damlatıp ağız yollu elden vermektir. veya uvb lamba alabilirsen buna gerek yok. bunun yanında sera reptilin damla vitamin veya raffy mineral yemde alman lazım. bunun harici ne yemler veriyorsun. ona göre bilgi verelim.

Hoş buldum. Diğerinde yumuşama var da diyemiyorum yok da çünkü çok hafif bi esnekliği var bu da normalmidir bilemiyorum. Ama tabi diğerinin yumuşaklığına göre yok diyebiliriz. Kullandığım yemi kaplumbağaları satın aldığım zaman alıp daha sağlıklı olsun diye cam şişeye koydum paketi attım. O yüzden ne olduğunu bilmiyorum. Eğer resminden anlayabilirseniz yakın çekim yemin fotoğrafını atabilirim.

Şelale' Alıntı:
Bende olmus oluldugunu dusunuyorum. Ama bari digerini kurtarin. Buda sadece akvaryumla olmaz. Belirtmek istedim.

Şelale' Alıntı:
Ben arkadaşın diger kaplumbağasını kurtarma pesinde olduğunu sanmıyorum. Ama yinede kaplumbağacılar yardim etmeye calışmış. Bence teşekkür edip biraz daha bilgilenmelisin ki digeri de hastalanmasın / ölmesin.

İşte tam da senden bahsetmiştim konuyu açarken post kasma peşinde olan arkadaşlar yorum yapmasın diyerekten. Yoksa 2. bi yorum yerine ilk attığın mesajı düzenleyip sonraki yorumunu ona devam ettirebilirdin.

kapluş_35' Alıntı:
Onu hemen oradan çıkart ve başka bir yere hafif(nefes alabileceğii şekilde) sıcak suya koy eğer yakında vetenire götür her eli kolu sarktığında öldü denmez benim kapluşumda böyleydi şimdi çok hareketli umarım iyileşir^^

Teşekkürler bi deniyeceğim bu şekilde farklı bilgilendirmelere sahip arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

kaplumbağanın burnuna ayna tut eğer aynada buhar oluşuyorsa nefes alıyordur

Nefes sesi ile anlamak çok zor. Zaten ters dönmüş kaplumbağa. Ya öldükten sonra diğeri çevirdi. Yada kendisi döndükten sonra toparlayamayarak boğuldu. Su içinde ters dönmüş kaplumbağanın nefes alması imkansız.

Yavru kaplumbağaların kabukları dahi 3,5 cm den sonra sert olur. Bebek kaplumbağalar kısmen daha esnek olur. Sadece kabuğun en arkası kuyruğun üst kısmı esnektir. Açıkcası bu bakım koşullarında sağlıklı olanda aynı yada farklı sorunları yaşayacaktır.

Bilinçli bilinçsizlik içinde bir bakıcı. Yazık.

flora11 deri solunumu yaptiğı için belli olmayabilir.Anladığım kadarıyla arkadaş yeni korkutmamak lazım:133:

bildiğim kadarıyla deri solunumu yapmıyorlar. akciğer enfeksiyonu hariç büyüdükçe o oranda nefes tutma süreleri artıyor. hem fazla oksijen depoluyorlar hem de hareketsiz durarak yani uyku modunda, metabolizmalarını yavaşlatıyorlar.

Deriden sıvı emilimi yapar ancak solunum yapmazlar.

flora11' Alıntı:
kaplumbağanın burnuna ayna tut eğer aynada buhar oluşuyorsa nefes alıyordur

Buharla anlayamadım açıkcası diğerindede ayna buharlaşmıyor.

AEK' Alıntı:
Nefes sesi ile anlamak çok zor. Zaten ters dönmüş kaplumbağa. Ya öldükten sonra diğeri çevirdi. Yada kendisi döndükten sonra toparlayamayarak boğuldu. Su içinde ters dönmüş kaplumbağanın nefes alması imkansız.

Yavru kaplumbağaların kabukları dahi 3,5 cm den sonra sert olur. Bebek kaplumbağalar kısmen daha esnek olur. Sadece kabuğun en arkası kuyruğun üst kısmı esnektir. Açıkcası bu bakım koşullarında sağlıklı olanda aynı yada farklı sorunları yaşayacaktır.

Yalnız anlamadığım olay şu, gece yemini yedikten sonra sabah kalktığımda suyun üstünde ters yatıyor olarak buluyorum. Sizin dediğiniz olay farklı bi şekilde gerçekleşmiş olabilirmi? Misal yaşarken diğer kaplumbağa onu ters cevirdiyse ve oda toparlayamadıktan sonra boğulmuş olma ihtimali varmı? Bi rahatsızlık olsa yemini yemez veya bir gün önceden sağlam olan hayvan yaklaşık 8-10 saat sonra bi anda ölmez gibi geliyor bana.

zgzoid' Alıntı:

Üslubuna dikkat et. Anlama sorunun olduğu için asıl sana yazık. Bak burda ne yazıyor;

hmokby' Alıntı:
Son olarak da bu tür plastik kaplarda kaplumbağa beslemek yanlış. Isıtıcı filitre ve akvaryum alınması lazım gibi konu dışı post kasmak için atılan yorum sahipleri lütfen yorum atmayın. Burda öğrenmek istediğim şey uykudamı yoksa öldü mü. Uykuda ise nasıl uyandırabilirim. Bunun hakkında yorum yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
bu cümleleri anlayıp sadece sorunuma yardımcı olmaya çalışan insanların içinde bi senmi akıllısın da böyle bi yorum yapıyorsun. Onlar da bu durumun yanlış olduğunun farkında keza bende. Ama yukarı böyle birşey yazdıysam ve bu kadar insan bunu anlayıp da sadece bana yardım etmek için yorum yapıyor senin gibi hakaret, ayıplama gibi şeyleri yapmıyorsa demekki bi sebebi var ve bunu anlayamıyorsan sende bi sorun var demektir. Yardımcı olabilecek bilgiye sahipsen yorumunu atarsın. Bilgin yoksa takip eder diğer yardım edenlerden birşey öğrenirsin. Gerçi en baştaki yazımı anlamayan birinden bu yazılarıda anlamasını beklemiyorum ama yazdım işte.

kapluş_35' Alıntı:
flora11 deri solunumu yaptiğı için belli olmayabilir.Anladığım kadarıyla arkadaş yeni korkutmamak lazım:133:

Deri solunumu mu yapıyor bilmiyorum ama ayna buharlaşmadı 2 sindede bunu diyebilirim.

cem' Alıntı:
bildiğim kadarıyla deri solunumu yapmıyorlar. akciğer enfeksiyonu hariç büyüdükçe o oranda nefes tutma süreleri artıyor. hem fazla oksijen depoluyorlar hem de hareketsiz durarak yani uyku modunda, metabolizmalarını yavaşlatıyorlar.

Yani sonuç olarak uykuda olma ihtimali varmı. Aldığım yere sordum karnının altı yumuşamışsa ölmüştür dedi.

Şu şekilde açıklıyayım. Normalde bu hayvanlar uygun su derinliğinde elinize alıp ters bıraksanız dahi döner. Ancak su sığ ise bir sebepten ters dönmüş kaplumbağa kendini ceviremeyebilir. Taşlık bir kuru alanda özellikle yavrular başlarını kullanarak tekrar dönmeyi başarabiliyorlar ama fanus gibi düz ve kaygan bir zeminde gerçekten zor olabilir. Örneğin hayvan plastik kabın kuru alanında yana tırmanmaya çalışıp ters olarak suya düşmüş olabilir. Bir ihtimalde bazen kaplumbağalar alt alta girmeye çalışırlar. Bu itiş kakışta diğeri bunu ters çevirmiş olabilir. Tabi bu ihtimallerin sonucunda kaygan zeminde öylece kalıp boğulmuştur. Bu sağlıklı bir kaplumbağanın fanusta boğulma ihtimali. Birde hasta olup öldü ise diğerinin ölenle uğraşarak ters çevirmesi olasılığı var.

Neticede ya öldü sonra ters döndü yada ters dönüp boğuldu. Her ihtimalde nefes alamayan bir kaplumbağa bulduğunuz için öldüğü kesin görüşündeyim. Tek düşündüğüm hayvan hala kokmadı mı?

Neticede neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyorsunuz yada az çok öğrendiniz. Bir kaplumbağa hayatı bu tecrube için gitmiş oldu. Ama kalan için hiçte geç değil.

Arkadaşlar belki diğeri için olumlu bir şey göremediği için biraz serzenişte bulunmuş. Sonuçta hepimiz canlıların yaşamlarına değer verdiğimiz için duygusal yaklaşabiliriz. Ben buna benzer sorularda çok daha sert eleştiriler gördüğüm için alınganlık yapmaya yada atışmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Yem konusunda zaten tek tip beslemek uygun değil. Ana ve ek yem almalısınız. Ana yem tetra reptomin ek yemde sera raffy I uygun olur. Bir yem daha alabilirşm derseniz sefa mineral. Bunu alınca vitamin kullanmaya gerek kalmaz.

Cvp: RE: Hareket etmiyor.

AEK' Alıntı:
Şu şekilde açıklıyayım. Normalde bu hayvanlar uygun su derinliğinde elinize alıp ters bıraksanız dahi döner. Ancak su sığ ise bir sebepten ters dönmüş kaplumbağa kendini ceviremeyebilir. Taşlık bir kuru alanda özellikle yavrular başlarını kullanarak tekrar dönmeyi başarabiliyorlar ama fanus gibi düz ve kaygan bir zeminde gerçekten zor olabilir. Örneğin hayvan plastik kabın kuru alanında yana tırmanmaya çalışıp ters olarak suya düşmüş olabilir. Bir ihtimalde bazen kaplumbağalar alt alta girmeye çalışırlar. Bu itiş kakışta diğeri bunu ters çevirmiş olabilir. Tabi bu ihtimallerin sonucunda kaygan zeminde öylece kalıp boğulmuştur. Bu sağlıklı bir kaplumbağanın fanusta boğulma ihtimali. Birde hasta olup öldü ise diğerinin ölenle uğraşarak ters çevirmesi olasılığı var.

Neticede ya öldü sonra ters döndü yada ters dönüp boğuldu. Her ihtimalde nefes alamayan bir kaplumbağa bulduğunuz için öldüğü kesin görüşündeyim. Tek düşündüğüm hayvan hala kokmadı mı?

Neticede neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyorsunuz yada az çok öğrendiniz. Bir kaplumbağa hayatı bu tecrube için gitmiş oldu. Ama kalan için hiçte geç değil.

Arkadaşlar belki diğeri için olumlu bir şey göremediği için biraz serzenişte bulunmuş. Sonuçta hepimiz canlıların yaşamlarına değer verdiğimiz için duygusal yaklaşabiliriz. Ben buna benzer sorularda çok daha sert eleştiriler gördüğüm için alınganlık yapmaya yada atışmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Yem konusunda zaten tek tip beslemek uygun değil. Ana ve ek yem almalısınız. Ana yem tetra reptomin ek yemde sera raffy I uygun olur. Bir yem daha alabilirşm derseniz sefa mineral. Bunu alınca vitamin kullanmaya gerek kalmaz.

İşte tam da bu yüzden içimde ölmediğine dair bir umut var en ufak bir koku bile yok. Doğrumu yanlış mı olacak bilmiyorum ama, kokana kadar onun canlanmasını umut edeceğim.

zgzoid' Alıntı:

Üslubuna dikkat et. Anlama sorunun olduğu için asıl sana yazık. Bak burda ne yazıyor;

hmokby' Alıntı:
Son olarak da bu tür plastik kaplarda kaplumbağa beslemek yanlış. Isıtıcı filitre ve akvaryum alınması lazım gibi konu dışı post kasmak için atılan yorum sahipleri lütfen yorum atmayın. Burda öğrenmek istediğim şey uykudamı yoksa öldü mü. Uykuda ise nasıl uyandırabilirim. Bunun hakkında yorum yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
bu cümleleri anlayıp sadece sorunuma yardımcı olmaya çalışan insanların içinde bi senmi akıllısın da böyle bi yorum yapıyorsun. Onlar da bu durumun yanlış olduğunun farkında keza bende. Ama yukarı böyle birşey yazdıysam ve bu kadar insan bunu anlayıp da sadece bana yardım etmek için yorum yapıyor senin gibi hakaret, ayıplama gibi şeyleri yapmıyorsa demekki bi sebebi var ve bunu anlayamıyorsan sende bi sorun var demektir. Yardımcı olabilecek bilgiye sahipsen yorumunu atarsın. Bilgin yoksa takip eder diğer yardım edenlerden birşey öğrenirsin. Gerçi en baştaki yazımı anlamayan birinden bu yazılarıda anlamasını beklemiyorum ama yazdım işte.

Yazdığın yorum benim yazdığım görüşü hiçbir şekilde değiştirmez. Sonuçta sen bilinçli bir BİLİNÇSİZLİK içinde bakıcısın. Ben çok akıllı değilim evet ama sen akıllısın ki her türlü kötü şartta hayvana bak ondan sonra o kısımdan sormayın esas şimdi ne olacak de.Burdaki yorum yazan arkadaşlar hep iyi bakıcılar ve işleri düştüğünde değil her daim yardımcılar.

zgzoid' Alıntı:
Yazdığın yorum benim yazdığım görüşü hiçbir şekilde değiştirmez. Sonuçta sen bilinçli bir BİLİNÇSİZLİK içinde bakıcısın. Ben çok akıllı değilim evet ama sen akıllısın ki her türlü kötü şartta hayvana bak ondan sonra o kısımdan sormayın esas şimdi ne olacak de.Burdaki yorum yazan arkadaşlar hep iyi bakıcılar ve işleri düştüğünde değil her daim yardımcılar.

İşleri düştüğü zaman değil her daim yardımcılar da ne demek oluyor? Burda işleri düşecek bir durum mu var ne alaka şimdi kimsede onlara işleri düştüğü için yorum yapıyor da demedi zaten. Sadece yardımcı olmak için burdalar. Bu cümleni anlayamadım zaten anlayabilen olur mu onuda bilmiyorum. Bir diğer konu ise bende hatamı kabul ettiğimi belirterek bu tür yorumların yapılmamasını istedim ki bu beni rahatsız ettiği için değil aksine forumda sadece post kasmak için her konuya bu tür yorumları yapanların bu konuya da atlamaması için. Böyle bir kanıya nerden kapıldın diye soracak olursan bu konuyu açmadan epey bi araştırdım başkasının başınada böyle şeyler gelmişmi diye ve gelmişte. Ama 20 yorum varsa 15 tanesi niye plastik kapta niye ısıtıcı yok niye arıtma sistemi yok şeklindeydi. Bende benim konumda bunun önüne geçmek için böyle bir uyarıda bulundum fakat anlaşılan sen bunu icra edemeyip üstüne birde "YAZIK" deyip beni ayıplamakla gelen bi yorum yaptın. Ayrıca o kısımdan soru sormayın diye bi cümlede kurmadım imadada bulunmadım. Sadece bunun yanlış olduğunu biliyorum ve post kasmak için bunu tekrar dillendirmeyin manasında bi uyarı cümlesi yazdım. Son olarak da şunu belirteyim ki bilinçli bir bilinçsizliğim yok. Bu olay kaplumbağamın başına geldikten sonra yukardada belirttiğim gibi diğer konuları araştırırken plastik kapda beslemenin yanlış olduğunu öğrendim. Alırken de aldığım yer bana bu plastik kapda ölür fanus ve tüm ısıtıcı, arıtıcılarını almanı öneririm diye bi ikazda da bulunmadığından emin olabilirsin. Konuya dönecek olursak da kaplumbağam hafif kokmaya başladı ve onu gömdüm. Yardımcı olmaya çalışan vaktini benim sorunum için ayıran herkese teşekkür ediyorum. Diğerinin de başına aynı sorun gelmemesi için yakın zamanda tüm gereken materyalleri temin edeceğim. Konuyu kilitleyebilirsiniz herkese iyi akşamlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri