Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hasta kaplumbağa sahiplendim

Çitos

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Siteye yeni üye oldum ve yeni bir ebeveynim. Bebek ve hasta bir dostum var artık. Adı Çitos. Arkadaşımdan bakamadığı için aldım.Onu iyileştirmek istiyorum. Ölüm fanusunda bir kaç ay bakılmış. Aldığım ilk zaman mantarı vardı, gözleri aşırı derecede iltihaplı ve şişti. Mantar ilacı kullandım mantarı geçti. Gözleri için krem ve damla kullandım. İltihap geçti, şişi de biraz indi ancak hala gözlerini açmadı. Yaklaşık 3 haftadır yemek yemediğini öğrendim. Mamasını su ve vitaminle ezip yedirmeye çalışıyorum. Ancak ağzını açtırmakta zorlanıyorum ancak biraz yedirmeyi başardım. Sanırım burnu tıkalı sürekli ağzından nefes alıyor, hapşırıyor ve hiç dibe batmıyor. Üşütmüş olabileceğini düşündüm veterinere götürdüm bir kaç kere ancak anlamadıklarını söylediler. Forumlardan birkaç ilaç ismi aldım. Şuan elimde monodox var suyunu karıştırıyorum ancak tam olarak nasıl kullanacağımı öğrenemedim. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Cvp: Hasta kaplumbağa sahiplendim

Monodoxta ayarlamayazsanız dozu ölür. Kabuk boyu kaç cm? Gentamisin tedavısını anlatıcam sıze.

32 derece suda yarım kapsül karıştırıyorum ufak olduğu için ve günde 3-4 saat bekletiyorum. Henüz iki kere yaptım. Kabuğu 3.5cm.

Aynı yollardan daha önce geçtiğim için size tavsiyelerimi aktarıyorum. Açtığım konularada bakabilirsiniz karantina kabına almanız gerekiyor.

öncelikle plastik bir kap alıp yaklaşık 3 litre su koyun. Isıtıcının girmesi için ve suya yan koyun.
30-32 C ye ayarlayın ve kuru alan haric üstünü komple kapatın. Kuru alanı ampul ile ısıtın.

Daha sonra gentamisin 40 mg ampul alın eczaneden. şırınga ile 5 cc antibiyotik çekip suyuna katın ve 24 saatte bir suyunu değiştirin. 7 gun uygulayın duruma gore haberlesırız.

Ayrıyetten vitamininiz varsa yemine bulayıp verebılırsınız. Eğer kaplumbağa şırıngaya ağzını açıyorsa 2 cc antibiyotik + yarım çay kaşıığı vitamin ile birlikte şırıngada karıştırıp direk ağızdan verin.

Diğer bi yöntem ise bu karışımı yemlerine yedirip vermek + 3 cc suya katmak. Toplam 5 cc olucak.

Eğer sera reptilin gibi vitamniniz yoksa eczanedn sanasol şurup tavsiye ederim..

Takıldığınız bi yer varsa sorun veya açtığım konulardan karantına kabıma vs yada tedavi surecıne bakıp bilgilenebilirsiniz.

Teşekkür ediyorum bilgiler için. Dün formda baya araştırma yaptım. Kaplumbağam yem yemiyor ezip elimle veriyorum çok az yiyor ve bir kısmını da püskürtüyor. Vitamin veriyorum ağzından bir kısmını yutuyor. O zaman ben diğer antibiyotiği bırakıyorum. Ancak sorum şu olacak 24 saat boyunca ilaçlı suda kalması karaciğerini yormaz mı?

benim bilgim olmadığı için yardımcı olamayacağım ama zaten arkadaş çok güzel anlatmış geçmiş olsun inşallah en kısa sürede iyileşir çitos

Benimki veteriner tavsiyesi, sonuçta her hastalık her canlıyı yıpratır. Karaciğer değilde çok fazla antibiyotik uygulamak tabiki böbrekleri yıpratır. Veteriner imkanınız varsa götürün veterine derim o zaman.

dediğiniz ilaçları şimdi temin ettim. Bu ampul 1ml 5cc tam olarak nekadar oluyor şırıngamdaki ölçek silinmiş. 1 ampul ne kadar süre gider yani?

25 kuruşa şırınga alın bence bunlar cc lik olaylar yazık olmasın hayvana

Tekrar merhaba. Çitos antibiyotiğe cevap vermeye başladı. Gözlerini ilk defa açtı boncuk gözlerini ilk defa gördüm:)) uzun süre açık tutmasa da açıyor artık. Hareketlenmeye de başladı, deri döküyor, kabukları da gelişiyor. Bir buçuk aydır yemek yememişti şırıngayla zorla yedirdim, vitaminde verdim kakasını bile yapıyor artık. Burnundaki sümükler gitmiş olmalı ki ağzından nefes alması azaldı, önceden sürekli ağzından nefes alıyordu ve sümükleri çıkıyordu. Burnu açıldığından olsa gerek ağzını açmadığı için yemek veremiyorum dünden beri ama vitamin damlatıyorum ağzına:)

öncelikle çok sevindim geçmiş olsun
senin yaptığın gerçekten güzel bir şey hasta bir hayvanı sahiplendin ve hayatını kurtardın gerçekten tebrik ederim
kapluşunuzla beraber uzun ömürler dilerim :)

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım yemek yememe sorununu da en kısa zamanda aşarız:)

Öncelikle geçmiş olsun ve yaptiginiz gercekten cok guzel birsey yem yemeye ortama alistikca basliyacagini umuyorum :D benim isimsizin de kuyruğu kopmuş alırken görmedim ama suanda bazi eksikler var akvaryumda kuru ve uvb neodiyum lamba gibi o eksikleride tamam layacağim en kisa zamanda ama anlamadığı nokta şu kabuğunda kahverengi bir kısım var ve nedenini anlamadim neyse cok uzun ve bazi kisimlar alakasiz oldu kusura bakmayin :)

Benim Çitosda da var. Kabuğunun alt kısmında. Sanıyorum ki kabuk değiştiriyor çünkü kabukları kalktı araları açıldı.

Umarim benimkide kabuk değiştirmeden kaynaklidir :) ve yanina bir disi almayi dusunuyorum :)

Geri