Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hasta kaplumbağa

Kacaktospik

Altın 5 Üye
Arkadaşımın evinde plastik kapta duran 3.5 cmlik bi kaplumbağa gördüm. Aldım benim eve götürdüm hemen. Isıtıcılı bir akvaryum ortamı oluşturdum. 28-29 derece arasına sabitledim. Suyunu az koydum çünkü kendine hakim değil boğulmasından korkuyorum. Yüzmeyi de bilmiyor pek. Hayvan ciddi anlamda üşütmüş. Gözlerini zorla açıyor. Yan yüzme var. Hareket oldukça az. Açık gammarusla ahmnin stick yemi vardı. Açık gammarus vermedim kıyma aldım dışardan suda biraz pişirip verdim ama yemedi. Sadece ahmnin stick yeminden 1 tane yedi. Öleceğini düşünüyorum aslında oldukça hasta görünüyor. Neler yapmak lazım sırasıyla?

Raffy p ve tetra gammarus sipariş ettim. Ek olarak prodacın sıvı besin takviyesini aldım onu deneyeceğim bakalım.

Genta damla alıp sabah akşam ikişer damla içecek oranda ver. Yalnız suyun az olması ısıtıcı için tehlike arz edebilir. Suyu biraz daha yükseltip gövdesi su içinde duracak şekilde bir yükselti koy ona çıkıp dinlensin. Hayvanın halsizliğini de göz önünde bulundurursak kuru alan ve ısıtıcı lamba iyi olacaktır. Kuru alana çıkıp lamba altında dinlenir.

İşin gerçeğine bakarsak durumu pek iç açıcı değil. 2. safhaya geçmiş. Bu aşamada prodac iş görür. Vitamin damla kullanırsan bu hayvanı canlandıracaktır. Verdiğin verilere bakarak bu süreci uzatır ama sonucu ufak olduğu için değiştirmez.

Hayvan verdiğin verilere bakılırsa pek iyi durumda değil. Tedaviye cevap verdiğini sayarsak bile süreç ayları bulacak. Tekrar nüksetme ihtimali de söz konusu.

Tedavi masrafları birşey değil ama ekipman alma durumu olacaksa alma elindekiler ile devam et.

Hapşurma tedavi edilir. Hayvan esner gibi ağzını açıp nefes almaya başladığı nokta son safhadır. İştah kapanır hayvan zayıflar. Bu vakit kurtarma ihtimali olmaz. Eğik olduğu kanattaki ciğeri iltihap doludur. Bu iltihabı atarsa toparlayabilir ama dediğim gibi süreç uzun hayvanın bünyesinin güçlenmesi için yemesi lazım. Yemeye başladığında öğün konusunda sınır yok. Hayvan doyana kadar yem ver. Gün içi öğünleri çoğalt.

İştahı iyi verdiğim yemleri ayırmadan yiyor. Ben de günlük miktarı aştım güçlenme gerekiyor. Hareketlendi aynı zamanda yemeye başladıkça. Ama hapşırma arada sırada da olsa var. Eğik yüzme hala var. Bugün genta başlayacağım ama iltihap için başka birşey yapılamaz mı zaman mı gerekiyor yalnızca

İlaçla birlikte iltihap atılacak. Hareketli olması akciğere bir nevi masaj yaparak atmasını kolaylaştırır. Hayvan tahminimden iyi durumdaymış iştahlı olması iyi. 3-4 gün günde ikişer damla ile devam et perşembe duruma göre 1 damla artırabiliriz. İlk olumlu yanıt hapşurmanın geçmesi olacak.

Az önce gentaya başladım. 2şer damla gözlere 2şer damla da ağza uyguladım. Yine gayet iştahlı yemini yedi. Yüzmesi yine hareketli. Ama hala yan yüzme var. Bu arada arkadaşlar vitamin bulamamışlar petshopta. Eczanede sorarak almışlar, Evicap diye bir E vitamini. Bilginiz var mıdır bu vitamin hakkında

Bizimki hem hasta hem yan yüzüyor hem de ısıtıcının altına girmiş harıl harıl kaşınıyor. Çözemedik iyi mi, kötü mü

Hayvan hasta sadece sıcağa bağlı metabolizma canlandığı için hayvan hareketlenmiş buna bağlı cana gelmesi var.

Eczanede satılan vitaminler ile hayvanlara verilen arasında içerik bakımından bir fark yok sadece tatlı olması sıkıntı. Buna bağlı olarakta şerbet gibi yapışkan olur. Onun için gözlere değdirmemeye çalış. Eskiden hayvanlar için olanları bulamadığımızda tercih ederdik.

Evicap'e gelirsek bir artısı olmaz. Sadece E vitamini içeriyor. Bu bir nevi kan sulandırıcı etkiye sahip. Ciğerleri tıkalı aşırı sıvılaşma iyi olmaz. Onu kullanma. İade edip başka petshoplara bakabilirsin.

Sera reptilin ve jbl aqua başta olmak üzere deep fix de olabilir.

Öyleyse sadece gentaya devam ederek vitamini alcam başka yapılacak birşey yok gibi

Evet. Yemi de protein ağırlıklı ver. Yağ depolasın. İştah kaybı olursa bu onu idare ettirir.

10 cm kadar yeterli. Ayağı yerden kesilecek ki yüzme ihtiyacı duysun. Burada esas olan ısıtıcının hava temasını önlemek. Dibe konumlandır. O doğrultuda yüksekliği ayarlarsın.

Bu sabah hayvan düne göre daha yamuk yüzüyordu. Sabah damlattım gentayı akşam da damlatmayı düşünüyorum. Çift doz günde, 2şer her göze, 2 de ağza düşünüyorum. Ağır gelir mi

Hayır dozaj yerinde perşembeye kadar takip et durumu değişmez ise üçer damlaya çıkarırsın.

Vitamini günde bir damla ver. Hafta başından itibarende iki günde bire düşürürsün.

Akvaryumun camında beyaz lekeler var. Fotoğraf çekecektim ama belli belirsiz. Hayvanın üstünde de o lekelerden biraz var. Ne olabilir

İki akciğer enfeksiyonu yaşayan kaplumbağa tek akvaryumda bakılabilir mi? Bulaşıcı mı?

Geri