Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hasta kaplumbağalarım.

kadirad

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

benim 1 yıldır beslediğim 2 adet kaplumbağam var. sağlıkları gayet yerinde. geçenlerde bi arkadaşım bakamadığı gerekçesiyle 2 kaplumbağasını bana verdi. baktığımda ikisinin de boynunda ve ayaklarında sivilce gibi beyaz noktalar vardı ve gözleri de davul gibi şiş duruyordu. şimdi bitanesinin gözleri iyi oldu gibi ama diğerinin hala aynı. mantar mı anlamadım, yardımcı olabilir misiniz?

İkincisi de kendi kaplumbağalarımın kabuklarının tepesi aşındı sanki, bi problemleri yok gibi ama ben yinede sorayım dedim, şimdiden teşekkürler..

mailto:/2qq80.jpg
mailto:/2ujgme0.jpg
mailto:/ajuvb4.jpg
mailto:/2lzv5w.jpg

Cvp: Acil yardım lazım arkadaşlar..

Kadir Bey,

İlk resimdeki gibi bir durum benim kaplumbağamda da olmuştu. Tam boyun bölgesinde aynı yerde çıkmıştı. Hatta mantar olup olmadığı konusunda baya kararsız kalmıştık. Mantar ile ilgili belirtiler de var mı? Pamuksu doku ve bölgenin kokması gibi.

Cvp: Cvp: Acil yardım lazım arkadaşlar..

Hayır koku falan gelmedi bugüne kadar sadece gözü şiş olan sürekli uyuyor onun dışında iştahsızlık vb. bi problemleri de yok gün içinde küçük kurtlardan ve hazır yemlerden veriyorum ve sularına vitamin damlatıyorum geçer mi acaba zamanla

Gözleri ile ilgili olarak birşey diyemeyeceğim ama boynunda çıkan sivilce gibi şey apse sanırım. Ben 3-4 gün içerisinde geçirmiştim onu. Kaya tuzu ile su banyosu yaptırıp kuru bir alanda beklettim. Kuru alanda zaten o bölge neredeyse yok olacak şekilde küçülüyor. Aynı zamanda bepanten uyguladım. Forumdaki arkadaşlar tavsiye etmişti. İşe yaramıştı.

Hmm peki kaya tuzu yerine evdeki tuzlardan kullansam uygun olur mu?

Evdeki tuz olmaz. Zarar verir kapluöbağalara. Kaya tuzu olması lazım.

Sanırım boyundaki sivilce gibi şey, iltihap bezesi. Onu genelde cerrahi operasyonla alıyorlar. Gözlerle alakalı akciğer enfeksiyonu olabilir. Bence bilgili bir veteriner hekime götürün. Bir kaç hastalıkla sizin baş etmeniz zor.

Cvp: Hasta kaplumbağalarım.

benim kaplumbağamda da vardı pet shop a sordum bir şey olmaz normaldir dedi:)

Petshoplar hayvan bakımında yeterli bilgiye sahip değiller.

boynundaki şey hakkında bi bilgim yok fakat göz şişliği akciğer enfeksiyonu olabilir. sadece gözümü şiş yoksa hep uyuyor kuru alanda çok vakt geçiriyor eğri yüzüyormu ?

Cvp: Cvp: Hasta kaplumbağalarım.

Zmrt' Alıntı:
boynundaki şey hakkında bi bilgim yok fakat göz şişliği akciğer enfeksiyonu olabilir. sadece gözümü şiş yoksa hep uyuyor kuru alanda çok vakt geçiriyor eğri yüzüyormu ?
yüzmesinde bi problem yok ama vaktinin çoğunu karada uyuyarak geçiriyor, gözlerini açarken de zorlanıyor özellikle sağ gözünü açarken elleriyle falan açmaya çalışıyor.
Havaların da ısınması iyi oldu hergün 1-2 saat balkonda güneşlendiriyorum iyi gelir umarım

Çok tatlılarmış umarım ciddi bir sorunlar çıkmaz.. :133:

SA kardeşler foruma ilk defa üye oldum konuyu nereye açacağımı bilmiyorum ama acil yardıma ihtiyacım var o yüzden buradan soruyorum benim 2 tane kaplumbağam var birisinin gözleri şişti ve yemek yemiyor eskiden oradan oraya koşan yemek isteyen kaplumbağam şimdi gözleri şişik ve kapalı ve yemek yemior :'( petshoplara gittim gentagut ve a vitamini ağırlıklı tüm vitaminleri içeren vitamin önerdiler damlatıyorum bunları her gün gentagutu 4saatte bir 2 damla gözüne damlatıyorum vitamininide damlatıyorum suyuna ama 3 gündür pek düzelme göremedim kardeşler bana acil yardımınız gerekiyor lütfen başka ne tedbirler almalıyım ve neden olur netten araştırdığım kadarıyla ackiğer enfeksiyonu yada a vitamini diorlar acil yardım! admin kardeş konuyu ilgili yere taşırmısın ama biriniz yardım edin acil :S

Kamlumbağanıza nasıl bir ortamda bakıyorsunuz.

kardeş bana dediysen ben kaplumbağama şimdilik plastik fanusta besliyorum diğerini onun yanından ayırdım oda hasta olmasın diye şimdi akvaryum alsam bi faydası olurmu hastayken akvaryuma koyunca ters etki yaparmı bundan korkuyorum ve henüz bu nedenle almadım iyileşmesinde ayrıca başka tedbirler varmıdır?

Cvp: Cvp: Hasta kaplumbağalarım.

GCee' Alıntı:
Çok tatlılarmış umarım ciddi bir sorunlar çıkmaz.. :133:

Teşekkürler, şimdilik iyi gibi görünüyorlar, gelişme var sanki :)

Bu arada göz şişmesi ve o sivilce tarzı şey bulaşıcı mıdır acaba? Diğer kaplumbağalara da bulaşırsa naparım :(

Geri