Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hasta kaplumbağam =(

Stain54

Yeni Üye
kaplumbağamın iştahı gayet yerinde ama burnundan baloncuk çıkarıyor ve ağzını açıyor tedavi yöntemi nedir ?

Cvp: hasta kaplumbağam =(

Arasıra mı yapıyor? Yoksa sürekli olarak mı?

Kapluşlar arasıra ağzını açıp kapartır. Suyun içinde de baloncuk çıkarabilir. Ama siz hastalıktan şüpheleniyorsanız. Geçici bir süre için su sıcaklığını 30 derece yapın ve vitamin takviyesinde bulunun.

Genelde gün içinde ara sıra esnemeleri ve su içinde zaman zaman baloncuk çıkarmaları normal. Ancak yem yiyorsa ve suda normal bir şekilde yüzüyorsa sorun olacağını sanmıyorum. Bunun yanında ağzını açıp kapıyor mu yoksa ağzından nefes mi almaya çalışıyor önemli olan o?

çok fazla değil yarım açıyor umarım nefes almak için değildir hasta olmasından çok korkuyorum... Tavsiyelerinizi dikkate alıcam teşekkür ederim

Neler eksik? Mesela akvaryumunuz,filtreniz, ısıtıcınız var mı?

kaplumbağam geçen kıştan beri benimle ama ekipman konusunda yetersiz bilgiye sahip olduğumu yeni anlıyorum.küçük bir kasabada yaşıyorum ve burada petshoplarda önerilen pet kapta yaşıyor kaplumbağam ama suyunu sürekli sıcak tutuyorum.imkanım fazla yok bu nedenle cam fanus alıp ona koymayı düşünüyorum bu konudaki düşüncelerinizi alabilirmiyim

mailto:/img259/2448/newdscf0706.jpg

Böyle bir sistem kuramaz mısnız? 40 litre bir saklama kabı, ucuzundan bir filtre ve ısıtıcı.. Toplamda 40-50TL civarında bir masrafı var.

Önemli olan burada kaplumbağanızın yaşamını sürdüreceği bir ortam kurmak, yoksa çok sağlıklı olmayacak hatta muhtemelen yakın zamanda ölecektir.

Kaplumbağanız için küçükte olsa bir akvaryum almanızı öneririm. Isıtıcı ve filtre şart. Su sıcaklığının 28 derecede olması gerekir. Bu sıcaklık yavru kaplumbağalarda 29-30 derece arası olabilir. Akvaryumun hijyeni ve kapluşun mikrop kapmaması için ise filtre şart. Bunun haricinde kuru alanı kendiniz de yapabilirsiniz. Pürüzsüz düzgün kaplumbağanın alt kabuğunu zedelemeyecek taşları üstüste yığarak bir kuru alan oluşturabilirsiniz. Kuru alan lambası olarakta masa lambası varsa onu kullanabilirsiniz. Kuru alan sıcaklığının 30-32 derece olması gerekir. Eğer 50 wattlık ampul kullanırsanız kuru alan ile lamba arasındaki mesafe 14 cm 25 watt kullanırsanız bu mesafe 7 cm kadar olmalıdır.

buna benzer bi sistem kurmam mümkün çok teşekkür ederim yarın halledicem bu işi =)

tavsiyeleriniz için teşekker ederim =)

Bu arada ben saklama kabı yerine küçükte olsa geçici olarak cam bir akvaryum almanızı öneririm. Daha sonra geniş bir akvaryuma geçersiniz.

Sonuçta plastik bir ölüm kabında yaşamasındansa kesinlikle en azından 1-2 sene bu şekilde idare edebilirsiniz.

Umarık sağlıklı bir şekilde büyük kaplumbağanız. :)

inşallah =) en iyi şekilde bakmaya çalışıcam teşekkürler tekrar =) ferihanın hayatını kurtardınız =)

ismi feriha mı? çok güzelmiş :)

Ins. Iyilesir VE Uzun sure sizinle Yasar.. Not: mobilden girdigim Icin Boyle yaziyorum kusura bakmayin :)

Geri