Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hasta Mı Değil Mi ??? Çok Korkuyorumm :(

kapluş-max

Yeni Üye
arkadaşlar ben 4 tane tospik besledim büyüttüm hepsini teyzeme verdim teyzem bakamamış ölmüşler :'( bayagıda büyümüşlerdi :( yine 2 gün önce yeni bir tosbik aldım ^^ ama size sormak istediğim bikaç soru var :confused:

1- kapluşumun gözleri çoğu zaman kapalı açıp bi ara yüzüme bakıyor sonra geri kapatıyor acaba gözlerinde bi sorun mu var ?

2- sıcak suda veya güneşte ayaklarını geriyor (buda rahatladıgı anlamına geliyor) fakat yine gözleri kapalı

3- bütün ışıkları kapatıyorum akvaryumda balıklarım var birde tepesinde lamba akvaryumun yanına koyuyorum çok hareketli hatta sabaha kadar yemleri yiyor fakat ışığı açınca hemen kabuguna saklanıyor yada yanında biri oldumu hiç çıkmıyor kabugundan

4- birde çoğu zzaman burnunu sudan dışarı çıkartıyorr ve öyle duruyor

Not = şuanda ölüm fanusunda bakıyorum suyu her sogudunda ya sıcak su ekliyorum yada suyunu deiştiriyorum. ama en kısa zamanda bi akvaryum alıcam :ashamed0006:

kapluşum hastamı yoksa uyuyormu bilemiyorum çok korkuyorum çünkü daha yavru ve çok minik :'(

Cvp: Hasta Mı Değil Mi ??? Çok Korkuyorumm :(

Öncelikle her büyüyen hayvanı vermemiz mi gerekir, muhtemelen diğerlerinin de ölme sebebi, teyzenizin bakım koşullarını bilmediğindendir.
Bakıldığı ortam dediğiniz gibi ölüm kabı olduğundan kaplumbağanız her zaman hastalıklara açıktır.
Havalar gittikçe soğumaya başlıyor, özellikle ısıtıcı gerekli, soğuk suya sıcak su ekliyormuşsunuz bu da ısı farkları yaratıyor yine bir tehlike.Ekipmanlarınızı tamamlamanız gerekir.
Gerekli ekipmanları formülize etmek gerekirse; Akvaryum+ısıtıcı+kuru alan+ısıtıcı ve uvb lamba,kaliteli yemler( Özellikle Sera,JBL,Tetra).

öncelikle cevabın için teşekkürler sanırsam hasta :( dışarı çıkarıyorum gözleri kapalı yürüyor açıp açıp kapatıyor bu arada yemi tetra reptomin :(

Orkun hoş geldin foruma.

Öncelikle kaplumbağa bakımı hakkında şu başlığı incelersin. mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

1- Su sıcaklık durumuna bağlı enfeksiyondan dolayı gözlerinde şişme mevcut mu ? Bu halsizlik enfeksiyon başlangıcı belirtisi olabileceği gibi, her zaman olmaması dahilinde normal bir durumda olabilir. Şu başlıktaki hastalıkların ( Özellikle akciğer enfeksiyonu) belirtilerine bir bak. Sürekli gözlemlediğin varmı ? mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

2- Gözlerinin bir fotoğrafını çekebilirsen bakalım daha net birşey söyleyebiliriz.

3- 2 Gün önce aldığını söylemişsin alışma sürecisi atlatana kadar bu şekilde davranması normaldir. İç güdüsel olarak kendini koruma psikolojisinde yapılan bir harekettir. Hayvan ortama ve size alışana kadar rahat bırakılmalı, zamanla alışacaktır.

4- Su dışından oksijen almaları için bunun sık sık yapma ihtiyacı duyarlar. Yalnız suya hiç dalmıyor/ dalamıyor sürekli yüzeyde duruyorsa akciğer enfeksiyonu hastalığında ki gibi nefes almada sıkıntılar yaşıyor olabilir. Yukaruda da belirttiğim gibi hastalık belirtilerine iyice bir bakarsın. Gerçi son kısımda kapda baktığını belirtmişsin su derinliği azdır, yüzemediği içinde bu şekilde yüzeyde burnu dışarıda olabilir.

Not: Adı üstünde Ölüm fanusu. Belirttiğin gibi en kısa zamanda akvaryuma geçilmeli ve bakım konusunda da okuyacağın kuru alan ısıtma lambaları, uvb lambaları ve diğer ekipmanlar temin edilmelidir.

Sıcak su eklemelerinde sürekli ısı değişkenliği olacağından dolayı hiç yapmaman daha iyidir. En azından sabit bir ısıda kalır. Kabın üzerine ısıtıcı bir lamba ( ecolite 52 w halasoft apul ve buna uygun bir masa lambası. Bauhaus tipi yerlerde lambalar 5 TL civarına bulabilirsin) konumlandırman iyi olacaktır.

Isıtıcı lamba yok sa dışarı çıkarmamalısın, bu sorunu gidermek amaçlı vitamin takviyesi yapabilirsin. Alırken kabuk sertleştirme jeli olarak karıştırma.Çünkü gereksiz ve zararlı bir ürün. Benim kullandığım Deep Lix Reptivit, ağız yoluyla yemleriyle verebilirsiniz.Uvb lamba olmadağından kabuk yumuşaması olması da muhtemel, bunun için eczanede Devit 3 Oral Damla var onu haftada bir yemlerine damlatarak verin bu gerekli bir durum.Vitamin fiyatları kaliteye göre değişir.Devit 3 fiyatı 4-5 tl arası makul bir fiyatta.

cevaplarınız için teşekkürler bende normal masa lambası var ama içinde ampul yok normal (sarı) bi ampul alsam olurmu yada beyaz ampullerden mi alıyım ??? birde akciğer değilde gözün bir problem var gibi sürekli kafasını kabın camına (biraz saçma) vuruyor yani vuruyor derken sanki dışarı çıkacakmış gibi ama dışarı çıkarıncada gözünü açamıyor :'(

NOT = şuanda telefon ile resim çekmeyi deniyorum fakat kötü çıkıyor el lambası vardı uzaktan onu tuttum hemen bişey farkettim sol gözü açık sağ gözü kapalı ilk defa başıma geliyor böyle bi şey ne yapmam lazım :'( yardım edinn :helpsmilie:

Beyaz ampul olarak nitelendirdigin tasarruf ampulu gerekli isiyi veremez. Normal alpulunde isinlari gözune rahatsizlik verir ki zaten gözunde bir rahatsizliktan supheleniyoruz. Soft ampul olmasi lazim. Ve 40w ile 60 w arasi. Kuru alani 32 derece yapabilecek sekildn konumlandirirsiniz ( evlerde kullanilan cam derece yardimiyla kuru alan isisini ayarlayabiliriz)

Kapali dediginiz sislik mi ?

hmmm peki ozmn evde gece lambası var turuncu renkte küçük ondan olurmu ??? olmazsa gider alırım birde yanii şişlikmi desem bilemiyorum sanki 2 gözüde aynı gibi ama biri kapalı açsada yarım açıyor :(

kapluş-max' Alıntı:
hmmm peki ozmn evde gece lambası var turuncu renkte ondan olurmu ??? olmazsa gider alırım birde yanii şişlikmi desem bilemiyorum sanki 2 gözüde aynı gibi ama biri kapalı açsada yarım açıyor :(

Fotograf olsa daha iyi olur. Eger sislik falan varsa da yukarida paylastigim hastaliklar hakkindaki yazida goz bolumunun tedavi sureclerine geceriz.

isterseniz foto atarım ama çok kötü çıkıyor yani belli bile olmuyor birde gentagut isimli göz damlası varmış bunu nerden temin edebilirim birde öyle deniyim :(

işte resimleri 2.resimdeki gözü şiş ve 2 gözünede yakından bakıldıgında diğeri öbürüne göre daha çok şiş duruyor :(

mailto:/1f/u/t14h8.jpg

gentagut veya gentamisin göz damlası al. her göze sabah akşam ikişer damla damlatıp 5 dakika kadar kuru ve temiz bir yerde beklet. gerekli bilgiler arkadaşlar tarafından verilmiş. akvaryumu ve ekipmanları bir an önce almalısın havalar soğudu hayvan hastalanmasın.

hemen yarın gentagut ilacından alıp tedaviye başlıcam herşey için teşekkürler :thanks:

arkadaşlar hepinize çok teşekkürler :yuppi: bugün gidip bi gentagut aldım sabah akşam her göze ikişer damla damlattım gözünü açtı yanlızz suya sokunda kapaptıyo yanıyo herhalde onada alışcak yakında :133: tekrar teşekkürler :thanks:

Kuru alanda 5-10 dk bekletmeyi unutma Orkun, mümkünse kuru alan ısıtıcısının altında bir kuru alanda dursun.

orkun musluk suyunda aşırı klor olursa bu hayvanların gözünü olumsuz etkiler. kullanabilirsen içme suyu, arıtma su veya bir damacana içine önceden doldurduğun şebeke suyunu dinlendirerek ekleyebilirsin.

hmm peki bilgilendirme için sagol :) büyük ihtimalle klordan oluyor neyse ben hazır 5 lt su alıyım bitince tekrar tekrar doldururum :)

hatta 10 lt'lik al. su ne kadar beklerse o kadar iyi olur. içindeki tortular dibe çöker bu yüzden yavaş döküp dip kısmı lavaboya dök.

Geri