Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hastalığı geçti mi

Dupe

Bronz 1 Üye
[attachment=2827] Merhabalar daha önceki konumda kaplumbağam akciğer enf geçiriyor diye bir başlıkla derdimi anlatmıştım sağolsun Cem Bey bana çok yardımcı oldu dün evde olmadığım için kaplumbağamı gözlemleyememiştim ama bugün esnemesinin devam ettiğini gördüm iştahımız hala çok açık suda bol bol yüzüyor 3-4 gün önceye kadar yüzerken hep bir yandan elleriyle gözlerini ovuşturmaya çalışıyordu şimdi o alışkanlığı ortadan kalktı ve ıslık sesi çok daha azaldı bu hastalığın geçtiğine mi işaret? yoksa tetrasiklin kullanmıştım onun yan etkileri ortadan kalktı da hastalık aynı mı? acaba o ıslık sesi için 1 tutam kekik kaynatıp soğuyunca suyunu süzüp akvaryuma döksem ona faydası olur mu? suyun altında ağzını esner gibi açmasının nedeni ne olabilir?

Ekli dosyalar

• 30743728_10213855431353568_4390786659164094464_n.jpg
    30743728_10213855431353568_4390786659164094464_n.jpg
    70.5 KB · Görüntüleme: 91
RE: yardım lazım

Pazar gününe kadar bu şekilde devam et. Akciğer enfeksiyonu olan hayvan su altında durmaz ağız açmaz. O iş kuru alanda durduğunda olur. Su içinde ağız açma ya çene kaslarını esnetme yada damağına boğazına birşey takıldı ise onu yutmak içindir.

Kekik falan birşey kullanma sakın. Böyle birşey yok. Bunu kimden duyduysan sakın yapma.

Cvp: yardım lazım

peki boğazına bir şey takılıp takılmadığını test ettirmek için veteriner kontrolü şart mı? ben bütün önlemleri almak istiyorum da malum o hayvanın sorumluluğu benim üzerimde.. bu arada bugün sağlıklı kapluş bayağı bi dinlendi balerin duruşundaydı genel olarak herhangi bi akciğer enf belirtisi yok sizce bu dinlenme sıradan mı? göz ardı etmeme gerek var mı?

bu arada ben suyun üstündeki dinlenme platformunu bulaşık süngeri keçesinden yaptım bir zararı dokunmaz değil mi?

sağlıklı kapluş şu an uyuyor ama burun ucunda kabarcık var nefes aldıkça aynı kabarcığı yine yapıyor

Cvp: yardım lazım

Şu an aynı ıslık sesi sağlıklı olandan da geliyor ne yapmam lazım

RE: yardım lazım

Nefeste burundan gelen ıslık büyük çoğunlukla burundaki pislikten kaynaklanır. Ağızdan su alıp burundan su fışkırtarak sümüğü atarlar. Bunu öğrenecekler.

Balerin duruşu en mutlu oldukları andır. Bacakları tam açarak ısıdan max. faydalanır.

Pazar gününe kadar böyle git. Pazar günü netleşir. Suyu 28 dereceye indirdin mi ?

Keçe şu açıdan sakıncalı yada onun gibi şeyler hayvanlar panik halde kuru alandan inerken tırnaklar takılırsa kopabilir.

Senin burda esas endişeleneciğin büyüğün küçüğe saldırma ihtimali

Geri