Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hastalığı Nedir?

AlperDeniz

Bordo Bereli
Merhabalaaar. Arkadaşlar 2 günde 2 tospikimide kaybetmiştim hiç bir hastalıkları yokken. Geçen hafta yeni bir minik sahiplendim. Az önce pet-shoptan bir minik aldım. Az önce aldığım minik beni çoook şaşırttı. Hemen yem yemeyr başladı. Maşallah çok sağlıklı :)

Ama evlat edindiğim miniğim çok ağır. Gözleri kapalıydı önceden miniğime kullandığım 3 tane ilacı kullandım.(Veteriner Tavsiyesiyle). Gözleri açıldı ama arada kapatıyor sonra tekrar açıyor.
Dipte hareketsiz bir şekilde kalıyor. Kabuğunda bir yumuşama yok. Pempeleşme ve eğri yüzmede yok. Yemi ise arada yiyor. Sizce akciğer enfeksiyonu mu? Yoksa göz enfeksiyonu için kullandığım ilaçlara devam edeyim mi?

Cvp: Hastalığı Nedir?

Eğer akciğer enfeksiyonu belirtileri yoksa halsizliği muhtemelen göz enfeksiyonundan kaynaklanıyordur. Ben bu düşüncedeyim. Sen gözleri tamamen geçene kadar beterinerin önerdiği ilaçları kullanmaya devam et. Yemi fazla yemiyorsada ağızdan şırıngayla lapa halinde ver. Büyük ihtimalle gözleri tam olarak açılmadığı için yiyemiyordur.

Gözleri çok şiş. Ama açabiliyor. Sonra kapaniyor. Yeşim abla ama dipte çok hareketsiz duruyor. Yan yüzmede yok. Dipte hareketsizlik akciğer enfeksiyonu değil mi?

Birde bu yeni minik çok felaket çıktı ya :) Daha ilk günden elimi ısırdı terbiyesiz :)

Alper suyun içinde duruyorsa, yan yüzmüyorsa, batabiliyorsa ve kuru alanda da pek vakit geçirmiyorsa bu bana pek akciğer enfeksiyonu gibi gelmedi. Senin kapluş halsiz düşmüş bence. Vitamin takviyesi yap. Yemini verirken vitamin emdir öyle ver.

Teşekkür ederim Yeşim abla. Kuru alanın genellikle suyun içinde kalan tarafında kalıyor. Vitamini verme dedi veteriner. Yararı olmaz dedi. Onun yerine insanların kullandığı "Avicap" vitaminini kullanıyorum şırıngayla ağzına damlatıyorum. Umarım ki sadece göz enfeksiyonudur :( Birde kabuğunun altı siyahlaşmaya başlamiş. Umarım iyi birşeydr.
Birde göz enfeksiyonu ölümcül müdür?

Kapluşların büyüdükçe desenleride koyulaşıyor ve genişliyor. Sanırım siyahlaşmadan kastın bu. Göz enfeksiyonu ölümcül değil sanırım. Ama halsiz düşürdüğünü biliyorum.

Alt kabuğu siyahlaşıyor :) Siyah dediğim ise kömür siyahı gibi. Büyüme işareti mi?

Evet büyüme işareti. Kabuk altındaki desenleri siyahlaşan di mi? Kapluşun 6-7 aylık falansa koyulaşması çok normal :)

:) Kaç aylık tam bilmiyorum ama sahibi kötü bakmış maalesef. Evet kabuk altindaki desenleri siyahlaşmiş :) Özlemişim tospik beslemeyi ya. Gece uyku yok maalesef ilaç gunde 4 kere. Gece 3 te kalkicam. :)

Geçmiş olsun umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur :)

Teşekkür ederim :) Bugun pet shoptan aldığım tosbik bayağı aştı kendini ya :) Kuru alanada çıkmaya başladı. Daha ilk günden :)

Yeşim abla yemi şırınga ile nasıl yediricem? Boğulmasın sonra yanlis birşey yapmayim :(

Öncelikle şırınganın ucunu körelt. Sonra kapluşun yediği yemi toz haline getir ve bir miktar suyla şırınganın içine dök. Şırıngayı iyice çalkala. İçindeki karışım homojen hale gelsin. Karışımın içine bir damla vitamin de damlatabilirsin. Sonra şırınganın ucunu kapluşun ağzına doğru tut ve ağzını açmasını bekle. Bazı kapluşlar inat ediyor ve ağzını açmıyor umarım senin kapluş inatçı değildir. Sonrasında ise azar azar ağzına yemi ver. Ancak çok dikkatli ol kafasını falan oynatınca kazaleyin şırınga bir tarafına batmasın. Dikkatli verirsen bir sorun olmaz.

"Avicap" vitamininide o şekilde veriyorum. Çok inatçı kendisi maalesef. Onunda yöntemi var ama :) Burnuna biraz bastırınca ısırmak için ağzını açıyor :) Batıcak diye çok korkuyorum ama. Yardimlarin için çooook teşekkur ederik Yeşim abla

Geri