Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hastalığın nedenini bir türlü anlıyamadım..

seref

Bronz 1 Üye
kaplumbağam 2 aydır hasta ve halen ne olduğunu tam anlamış değilim..bütün belirtiler akciğer enfeksiyonu fakat naptıysam olmadı..akvaryum ekipmanları tam monodoks tetradoks tedavilerini uyguladım..yemleri iyi vitaminleri var..halen ağzını açıyo ilk 2 hafta tedavi uygulamıştım baktım olmuyo kalktım veterinere götürdüm.3 gün antibiyotik iğne vuralım ama çok küçük ve çok zayıf bi deri kalmış bişey olabilir dedi.vurmazsak zaten ölücek durumu kötü vuralım dedi.3 gün aynı saatte her gün iğneyi yaptı baktım biraz kendine geldi sadce boğazını şişirmesi kaldı biraz daha devam etmemize karar verdi 5 güne çıkardı.şimdi 2 gün geçti yine başladı ben bi türlü anlıyamadım.veteriner hanım bana akciğer enfeksiyonu olmayadabilir illa zor nefes alıyo diye o anlama gelmez demişti.iyileşmesi için 5 gün iğne saatini 1 dakka geçirmedim ve 5 günlük tedaviye 100 tl aldı ama bi can için parayıda önemsemem fakat ben napsam olmuyo olmadı.yardımcı olabilicek arkadaşların düşünceleri var mı ?

Cvp: hastalığın nedenini bir türlü anlıyamadım..

Şu anki durumu nasıl? Yem yiyor mu? Sürekli kuru alanda mı bekliyor?

yem yemiyodu ben kendim tedavi edip üstüne veterinere götürüp antibiyotikli iğne vurulunca yemi yemeye başladı acıkınca yiyo ama ağzını açıyo ve hep kuru alanda 24 saat hiç çıkmıyo..anlamadığım şu akciğer enfeksiyonu günden güne kötüleştiriyosa benimkinde niye dengesiz bi durum var..ağzını kapatması geçiyo canlanıyo 4-5 gün sonra ölü gibi oluyo zor nefes alıyo tekrar düzeliyo 3 aydır böyle devam ediyoruz bilmiyorum nolcak..diğeriyle aynı yaştalar diğeri 6 aylık ve kabuk boyu 10 cme ulaştı aşırı hızlı büyüme var fakat öbürkü hep aynı 3 cm..bide filtrem var haftada 1 suyu değiştiriyorum buna rağmen odama çok koku yapıyo kapluşların suyu neden kaynaklanabilir bilgisi olan var mı şuan değiştireli 3 gün oldu çok koku yapmış ..

Kulandığınız su musluk suyu mu? Birde filtreniz yeterli değil yada iç malzemeleri eksik ise koku olabilir. Akvaryumda kaplumbağalarınıza küçük ise çabuk kirleniyordur. Bu nedenleri gözden geçirmenizi öneririrm.
Hastalık için hayvan mücadele ediyor ama hepsinin bünyesi aynı değil. Genel olarak yapılması gerekenleri uygulamışsınız. Siz veteriner eşliğinde tedaviye devam edin bence.
Umarım en kısa zamanda iyileşir.

filtrem çok büyük değil ama suyum 15 litre ve 15 litreye o filtre rahat yeter dedi aldığım yer.çeşme suyunu 2 gün dinlendiriyorum üstüne mavi damla damlatıp 3 saat bekletip suya öyle koyuyorum gayet titiz.büyük kaplumbağam çok deri değiştiriyo ondan olabilir mi diye düşündüm.küçüğün haastalığına gelince veteriner zaten 3 günden 5e çıkardık daha fazla iğne yapmanın bi anlamı yok dedi para alma derdi olsa yapalım derdi.zaten en fazla o kadar yapılıyo ve bu kadar küçük ve zayıf kaplumbağanın 5 gün iğneye dayanıp felç olmaması bile iyi dedi ve bıraktık tekrar monodoks tedavisine başlıcam ama artık savaşmaktan ben yoruldum nerdeyse bi etki yapmıyo ama yinede denicem 1 hafta boyunca daha.fakat koku sorununu çözemedim ve büyük sıkıntı.

15 litreye çoğu filtre yeter. Ancak 15 lt zaten o kaplumbağalara çok yetersiz. Özellikle büyük olan için uygun değil. Filtre uygun akvaryumun uygun miktarda kirlenmesi ile doğru orantılı temizler. Yani sadece ufak olana yetecek akvaryumda o büyük kaplumbağa olması gerekenden fazla kirlilik yapıyor. Çabuk kirlenmesi bu sebeptendir. Deri değişimi de zaten akvaryuma ek bir yüktür. Kirliliğin düzelme ihtimali malesef yok.
Ufak olan umarım bu durumu atlatır.

Geri