Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hastalığını Anlayamıyorum.

FtrU

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar daha önce konu açmıştım. Kaplumbağam yeni alalı 2 hafta oluyor. Süreci çok iyi takip ettim. İlk başlarda çok korkuyordu. Korktuğu için hastamı sağlıklımı olduğunu pek anlamadım. Ama şu son 1 haftadır korkmadığı halde çok tuhaf. Yem yemekte çok zorluk çıkarıyor ki çoğu zaman yemiyor.(2 gündür yediremedim.) Tetra Reptomin kullanıyorum. Kabuğunda çok az bir beyazımsı siyahımsı karışık, bir bölgede beyazlık var. Mantar olduğu kanaatine vardım bugün.(Tedaviye hemen başlacağım). FAkat asıl sorun şu: belirttiğim gibi yemi çok zor yiyor veya yemiyor. Kuru alanda çok fazla vakit geçiriyor. Ellemesem gün boyu orada durabilir. Sürekli uyuyor. Pembeleşme hapşurma hırıltılı nefes alama falan yok. Ama tam belirleyemediğim bi yamuk da diyemicem çok kararsızım gözlemlerim de hala sonuca ulaşamadım bi yüzme problemimiz var. Kaplumbağam kabuğu biraz yamuk. Ve vücudunu göre yüksekliği (kalınlığı) biraz fazla. Bundan kaynaklanıyor olabilir düşüncesi de aklımın bir köşesinde. Petshopta bakım şartları çok kötüydü. YAşaması biler mucize. Zaten diğerleri kış uykusundaydı. Anladığım kadarıyla çok zayıf düşmüş. Hemen devit 3 aldıım. Kabuğumuz tam olmasada baya sertleşti.
Şunu da belirtiyim: yemi sulu hale getirip enjeksiyon ile ağzına vereyim dedim. FAkat ağzını bir türlü açamadım. Bu da diğer bir problem.
Arkadaşlar anlayacağınız gibi problem mantar kaynaklımı yoksa akciğer enf. başlangıcı olabilirmi? Yanlış tedavi uygulamak istemiyorum. Eğer koyabilirsem yarın kabuğunun resmini koyacağım.
Bu arada konyada kaplumbağaya bakan bir veteriner varsa götürebilirim. Bilgisi olan arkadaşlar adres veya telefon yazarlarsa çok sevinirim.
Şimdiden bir tosbişim hayati konumuna yapacağınız katkılardan dolayı çok teşekkür ederim.

Cvp: Hastalığını Anlayamıyorum.

Öncelikle geçmiş olsun. Normal şartlar altında mantar hastalığına yakalanmış kaplumbağaların iştahında bir sorun olmuyor. Ama sizin ki yemek yemeden de kesildiğine sanırım akciğer enfeksiyonu başlangıcı. Siz her ihtimale karşı suyu 30 dereceye çıkarın ve vitamin takviyesi yapın. 1 2 gün gözlemleyin düzelme olmazsa tedaviye başlarsınız. Mantarın tedavisinde sterilizasyona çok dikkat edin.

Bende de benzer sıkıntılar var,kapluşum 6 gündür yem yemiyor yediği tek şey kıyma :( 2 gündür antibiyotik tedavisi uyguluyorum pek bir ilerleme yok,inşaallah sizin kapluşunuzda en kısa zamanda düzelir..geçmiş olsun

Sürekli kıyma vermeyin, stick yemleri bir süre kıymanın içinde bekletip kokusunun sinmesini bekledikten sonra verebilirsiniz.

toplu iğne başı kadar veriyorum antibiyotikli suyu içmesini sağlamak için :/ ama artık onuda pek yediği söylenemez..

Kabuk yüksekliği normalden fazla demişsiniz. Sürekli kıyma iyi değil. Daha öncede sürekli protein ağırlıklı beslendi ise obezite riski de olabilir. Ancak diğer belirtilerde mantar da akciğer enfeksiyonuda işaret eden gözlemleriniz olmuş. Durumu nedir? Kabuk görüntüsü için resim ekleyebilir misiniz?

AEK' Alıntı:
Kabuk yüksekliği normalden fazla demişsiniz. Sürekli kıyma iyi değil. Daha öncede sürekli protein ağırlıklı beslendi ise obezite riski de olabilir. Ancak diğer belirtilerde mantar da akciğer enfeksiyonuda işaret eden gözlemleriniz olmuş. Durumu nedir? Kabuk görüntüsü için resim ekleyebilir misiniz?

Emre Bey konuyu ben açmadım kabuk yüksekliği benim kapluşumda değil,bende iştah sonu var.Kıyma vermiyordum zaten daha öncesinde ayda bir defa belki veriyordum şu an hiç bişey yemediği için verdim artık vermeyeceğim..

turtle..' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Emre Bey konuyu ben açmadım kabuk yüksekliği benim kapluşumda değil,bende iştah sonu var.Kıyma vermiyordum zaten daha öncesinde ayda bir defa belki veriyordum şu an hiç bişey yemediği için verdim artık vermeyeceğim..

Bende ana konuya cevap vermiştim zaten :)
Sera vitamin varmı sizde? Yemleri onunla vermeyi deneseniz. Belki suya da biraz damlatabilirsiniz. İştah açtığını hatırlıyorum. Bence en iyisi suya iyi bir vitamin denemek...

sera vitaminim yok ne yazık ki :( deep fix var oda pek kaliteli değilmiş,en kısa zamanda alıcam vitamin,teşekkür ederim tavsiyeniz için..

Evet deep fix pek iyi değil. Biyo Tortvit de olabilir. Fiyat bakımından daha uygun. Ancak ben Sera Reptilin ya da JBL vitamin (aqua) tercih etmenizi öneririrm.

mailto:/mlbnq.jpg
Arkadaşlar buyrun kabuk fotoğrafı. İşaretlediğim kırmızı elisplerin olduğu bölgelerde sorun var.

Aldığınızdan beri kabuk bu şekildemi? Mantar olabilir, ancak ben bir an darbeye bağlı açılmalarda olabileceğini düşündüm. Bir uzmana göstermekte fayda var.

Aldığımdan beri böyle. Darbe almiş olma ihtimali var. Ama bu zamana kadar iyileşmesi gerekmez mi?

Cvp: RE: Hastalığını Anlayamıyorum.

FtrU' Alıntı:
Aldığımdan beri böyle. Darbe almiş olma ihtimali var. Ama bu zamana kadar iyileşmesi gerekmez mi?

Belli olmaz. Eğer mikrop kapmış yada mantar oluşumu varsa sıkıntı olabilir. Bence veterinere göstermekte fayda var.

Konyada kaplumbağaya bakan bir veteriner varmı bilmiyorum.

benim iki kaplumlağamdan birisi de sizin kaplumbağanız gibiydi. Görebildiğim kadarıyla sırtı yamuk yani tam ortadan simetrik değil. Aynen benimki de böyleydi ve benzer beyazlıklar, açıklıklar oluyordu. Dediğiniz gibi çok kötü şartlarda bakılıyor onlara ve eğer genetik yapısı zayıfsa bağışıklık sistemi çok zayıf oluyor. bence bu mantar gibi durmuyor; daha çok, kabuğu gelişmeye çalışıyor ama yapısal deformasyondan ötürü böyle açıklıklar meydana geliyor. Yamuk yüzmesi de bundan olabilir. Ben sera reptilin vitamin kullandım. Ayrı bir cam kaba kapluşun boyunu aşmayacak kadar içme suyu koyun ve vitamini, su turuncu olana dek damlatın. kapluşunuzu bu kabın içinde en az yarım saat tutun, bunu iki günde bir yapabilirsiniz, gerçekten yararlı bir yöntem. Bu vitamini petshopta bulamazsanız eczaneden başka vitaminleri araştırabilirsiniz. Forumda vitaminlerle ilgili yararlı bilgiler var. Ayrıca hijyene çok özen gösterin. Çünkü benim kapluşum o kadar özenmeme rağmen hastalanmıştı. Bence de veterinere götürün. Konya'da bildiğim kadarıyla "sempati" adında bir veteriner klinik vardı ve eğer yanlış hatırlamıyorsam kaplumbağalara bakıyorlardı. Ama herhangi bir veteriner de yardımcı olacaktır. Antibiyotik yazdırabilirsiniz en azından ve aynı yukarıda bahsettiğim şekilde antibiyotiği uygulayabilirsiniz. Kapluşunuz daha fazla özen istiyor maalesef. Ama bence miniğiniz, kabuğuna rağmen, sağlıklı olacak. Yeter ki, onunla sabırla ilgilenmekten vazgeçmeyin.

Ben de şimdi aradım su kaplumbağalarına bakıyorlarmış sempati veteriner kliniği tel: 0 332 233 43 83 adresi feritpaşa mah. ümit bahadırtürk sok. tuğra sitesi 30/B yazıyor internette. Umarım size yakındır.

Sırtındaki eğrilik çok enteresan. Ben daha çok açıklıklara takıldım. Bir şekilde imkan bulup veteriner kontrolü iyi olur.

evet, bazı kaplumbağalarda bu olabiliyor. Benim erkek kaplumbağam aynen resimdeki gibiydi ve hatta daha kötüydü; sırtında tam bir S vardı ve kuyruğu da yoktu ve hala yok. Ama ben sürekli bu forumu okuyarak ona nasıl bakılması gerektiğini öğrenmeye çalıştım ve sürekli veterinere götürdüm. Kabuk maalesef böyle gelişmeye devam ediyor ama kamlumbağa sağlıklı ve mutlu olabiliyor gene de. Veteriner kabuk sertliğinin yamukluktan daha önemli olduğunu söylemişti. Yani kabuğun eğriliğini düzeltemiyorsunuz ne yazık ki ancak özen ve sevgiyle sağlıklı yaşamasını sağlayabiliyorsunuz.

Arkadaşlar yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Birde şuraya tedavi için konu açtım. Onada bir yorum atarmısınız.
mailto:/forum/Konu-acil-tedaviye-basladim-bir-bakarmsiniz.html

Geri