Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hastalık belirtileri

simbat237

Bronz 1 Üye
bakın benım YEŞİL hep kuru yerde yatıyor gozlerı sısık suya gırınce burnundan kabarcık cıkıo bıde kopekler ıslanınca sırkelenırya buda kafasını oyle yapıyor gozu ıltıhaplı veterınere gıttım sadece gozune bısey verdı adam benı kovacak gıbıydı herkezın elınde kopek benım elımde kaplumbaga olunca hıc onemsemedı kabugunun altıda hafif pembeye calan noktalar var bıdaha gıtsem adam benı ıcerı almayacak napmam gerektıgını bılmıyorum bida kabugunnun altında bolum bolum seffaf yerlar var

Cvp: hastalık belirtileri

Mehmet Bey daha önce aynı soruyu başka bir biçinde sorunuz ve Ahmet Bey size cevap verdi.
mailto:/forum/Konu-hep-kuru-alanda-yatiyor.html

Akciğer enfeksiyonu ile ilgili başlıkları bir okuyun.Aklınıza takılan yerlerde biz yardımcı olalım.

RE: BÜSSÜRÜ BELİRTİ VAR :((

Veterinerlerin bir kısmının pet shoptan farkı yok malesef. Ya para getirmez diye üzerine düşmezler. Yada bu hayvanlardan anlamadıklarından. Tabi anlamadığını söyleyemeyecek kadarda kompleksli olanları var.

Konuya dönecek olursak göz enfeksiyonu olduğu belli ve veteriner ona müdahale etmiş. İzlenen yol doğru. Verdiği merhem ve uygulama şeklini belirttiği gibi yapın. Bir ihtimal akciğer enfeksiyonuda olabilir. Karındaki hafif kızarıklık yavru kaplumbağalarda olur. Ama sizinki sonradan olmuş ve yoğunsa hastalığın belirtisidir. Burundan çıkan kabarcıkta. Kafasını sallaması gözlerinden kaynaklı bir stres belirtisi olabilir.
Akciğer enfeksiyonu için diğer belirtilar var mı?
Batamama, çıkamama yada yan yüzme gibi.

Cvp: RE: BÜSSÜRÜ BELİRTİ VAR :((

AEK' Alıntı:
Veterinerlerin bir kısmının pet shoptan farkı yok malesef. Ya para getirmez diye üzerine düşmezler. Yada bu hayvanlardan anlamadıklarından. Tabi anlamadığını söyleyemeyecek kadarda kompleksli olanları var.

Konuya dönecek olursak göz enfeksiyonu olduğu belli ve veteriner ona müdahale etmiş. İzlenen yol doğru. Verdiği merhem ve uygulama şeklini belirttiği gibi yapın. Bir ihtimal akciğer enfeksiyonuda olabilir. Karındaki hafif kızarıklık yavru kaplumbağalarda olur. Ama sizinki sonradan olmuş ve yoğunsa hastalığın belirtisidir. Burundan çıkan kabarcıkta. Kafasını sallaması gözlerinden kaynaklı bir stres belirtisi olabilir.
Akciğer enfeksiyonu için diğer belirtilar var mı?
Batamama, çıkamama yada yan yüzme gibi.
dogruyu soylemek gerekırse suya tam gırmadıgı ıcın bısey dıyemıyorum az once suya gırdı ama tam yuzemıyor kafasını sallıyor

bıde kızarıklıgı ben hafıf dıyorum yanı yok dıyecek kadar az ama kabugun altı sarı :ff:

Resim olsa daha rahat anlaşılır ama alt kabuk rengi anlattığınızdan bana normal geldi.

Akciğer enfeksiyonu için bir kaç veri daha olursa daha net teşhis konulabilir. Ben kafasını sallamasını gözlerinden rahatsız olduğu için yapabileceğini de düşünüyorum. Ufaklığa üzüldüm, yem yemesi nasıl?

AEK' Alıntı:
Resim olsa daha rahat anlaşılır ama alt kabuk rengi anlattığınızdan bana normal geldi.

Akciğer enfeksiyonu için bir kaç veri daha olursa daha net teşhis konulabilir. Ben kafasını sallamasını gözlerinden rahatsız olduğu için yapabileceğini de düşünüyorum. Ufaklığa üzüldüm, yem yemesi nasıl?

sadece dun bıraz kuru karıdes yedı oglen o zamanda n berı ac sabah bıraz gozunu aca bıldı heralde ıstahsız yıne yemedı ama gozunun ıcı cok kotu ıltıhaplı su an cok uzgunum oyluyemem hanı bazı ınsanlar olur atarız yenısını alırız derler ben dıyemem cok alıstım onun canın nekadar agrıdıgını dusune bılıyorum keske benden daha ıı baka bılen bırı cıksa karşıma iyleşecegını bılsem verırım yeşilimi

Tedavi süreci üzücü ve can sıkıcıdır, anlıyorum. Sabırla beklemek gerekiyor. Göz enfeksiyonu için hangi ilaçları verdiler size.
Bu arada vitamin tahkiyesi yapın. Hem iştahı açılabilir hemde besinsiz kaldığı için eksikliğini giderirsiniz. Yem yemiyorsa kaplumbağayı tutup bir-iki damla ağzına damlatın.

AEK' Alıntı:
Tedavi süreci üzücü ve can sıkıcıdır, anlıyorum. Sabırla beklemek gerekiyor. Göz enfeksiyonu için hangi ilaçları verdiler size.
Bu arada vitamin tahkiyesi yapın. Hem iştahı açılabilir hemde besinsiz kaldığı için eksikliğini giderirsiniz. Yem yemiyorsa kaplumbağayı tutup bir-iki damla ağzına damlatın.

teramısın goz kıremı dedı bıde vıtamın ılacı ne kullanmalıyım bıde artık o merhemden dolayımır nedır ara sıra gozunu aca bılıyor vıtamın ılacı nedır bıde ac oldugunu bılıyor ama yemı goremedıgı ıcın yemıyor elımlede verınce korkuyor

Vitamin olarak sera reptilin alabilirsiniz, petshoplarda satılır.

Evet sıvı, damla şeklinde kullanılıyor.

Yeme damlatılarak tüketmesi sağlanıyor. Ancak yemek yemediği için biraz zorlayarak ağzına damlatmaya çalışın. Yada kaplumbağayı kısa bir süre elinize alıp başı yukarı gelecek şekilde tutun. Vitamini damlatmaya çalışırken başını içeri çekecektir. Siz o bölgeye vitamini damlatırsanız zoraki biraz yutacaktır. Püskürtürse korkmayın.

Benimkinin de kabugunda hafif beyazlık olusmaya baslamıs. Mantar olabilirmi? Tek lamba temin edemedim 40w max denk geliyor hep

Bence kaplumbaganız akciger enfeksiyonu geciriyor. 2 hafta once benim kalumbagamdada aynı belirtiler vardı hep uyuyordu, yem yemiyordu yuzemiyordu burnundan baloncuklar cıkıyordu karadan inmiyordu ve gözleri şişti. 10 gundur antibiyotik tedavisi uyguluyorum ve gittikce düzeliyor. sag gözünü actı. Sol gözünü de acmak üzere. Yem yemeye basladı. Ama inanın kendinizden cok onunla lgilenmeniz gerekiyor. Zor ve can sıkıcı bir surec. Sabır gerek ve tabiki uygun sartlar.. Isıtıcınız akvaryumunuz filtreniz var mı nasıl bir yerde bakıyorsunuz suyu soguksa iyilesmesi imkansız hastalık iyice ilerler...

hümeyraa' Alıntı:
Bence kaplumbaganız akciger enfeksiyonu geciriyor. 2 hafta once benim kalumbagamdada aynı belirtiler vardı hep uyuyordu, yem yemiyordu yuzemiyordu burnundan baloncuklar cıkıyordu karadan inmiyordu ve gözleri şişti. 10 gundur antibiyotik tedavisi uyguluyorum ve gittikce düzeliyor. sag gözünü actı. Sol gözünü de acmak üzere. Yem yemeye basladı. Ama inanın kendinizden cok onunla lgilenmeniz gerekiyor. Zor ve can sıkıcı bir surec. Sabır gerek ve tabiki uygun sartlar.. Isıtıcınız akvaryumunuz filtreniz var mı nasıl bir yerde bakıyorsunuz suyu soguksa iyilesmesi imkansız hastalık iyice ilerler...

sımdılık daha dogrusu bu sıteye gırmeden evvel 1 7-8 aydır olum kabı dedıgınız kabda beslıyodum bu pazar dayımla bırlıkte akvaryum almaya gıdıcez bıde su gozkremını surdukten ve gunese cıktıktan sonra gozunu aca bılıyor sol gozunun tabakasının yarıs ıltıhap ama sankı gozu dahada sısmıs :((

sısmıs gozu ama sısıkler balon gıbı olmus hanı ayagınız su toplarda 4 gun sonra falan burusur az bır su kalırya ıcınde onungıbı

Bakım şartlarını sağlamanız tedavi sürecinde faydalı olacaktır. Akciğer enfeksiyonu zor bir hastalık. Tedavi tam ve uygun şekilde yapılmalı. Ancak sizin kaplumbağada olduğuna dair tek belirti sanırım burundaki kabarcık.

Tekrar konuyu okudumda, ilk yazıda bahsettiğiniz alt kabukta bir şeffaflık sanırım. Bu büyümeden kaynaklı soyulma diye düşünüyorum. Ama görmeden kesin bir söz söylemek doğru olmaz.

Geri