Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hastamı oluyor yoksa

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alestug

Bronz 3 Üye
kaplunbaglarımı dun yıkadım fırcaladım ama uzerlerınden bacaklarından sumuksu bır derı parcaları cıkıyor bıde boyun kısımlarında beyazımsı lekeler olusmus neden olabılır hastamı oluyorlar?:(
ne yapmalıyım....

Su da gözüküyor, pamuksu yapıda ve pis kokuluysa mantar olabilir.
Burayı incelemenizi öneririm
mailto:/forum/kaplumbagalarda-mantar-hastaligi-t-113.html

suan pamuksu bı gorunumde degıl boyun kıvrımında beyaz toz gıbı

Önemli olmadıgını nerden cıkardınız mantar olabilir verdigim linki inceleyin.

Benim 2 kaplumbağamda da boyunlarından sallanan küçük küçük deri parçaları var.Bu bir hastalık değil.

Genc kaplumbaga kabugundan, bacaklarından ve boynundan cıkıyormus..Deri değişimi olabilir ama mantarda olabilir neye istinaden bu kadar emin konusuyorsunuz anlamadım eger mantarsa sonucu ölüme kadar varabilir.
Hastalık değil deyip işin içinden cıkmak yerine önce emin olmalıyız

alestug' Alıntı:
kaplunbaglarımı dun yıkadım fırcaladım ama uzerlerınden bacaklarından sumuksu bır derı parcaları cıkıyor bıde boyun kısımlarında beyazımsı lekeler olusmus neden olabılır hastamı oluyorlar?:(
ne yapmalıyım....

burda kabuk diye bir kelime geçmiyor farkındaysanız.bacak ve boyun kısımlarında dediği için ben böyle söyledim.lütfen mesajı dikkatli okuyun

İyide mantar sadece kabukta olmaz ki bacak ve boyundada olabilir.Ayrıca fırçaladım ve üzerinden deyince kabuk oldunu zannettim..

fakat sarkıyor diyor.mantar yapışık olur.sünger gibi bir yapıya sahiptir.fakat sarkıyor diyor bence ölü deri parçaları

alestug' Alıntı:
suan pamuksu bı gorunumde degıl boyun kıvrımında beyaz toz gıbı
Sarkıyor diye siz dediniz konu sahibi çıktıgını ve toz gibi oldugunu söyledi..

Sizin benceleriniz yanlıs genc kaplumbaga, benceleri bırakıp biraz forumu arastırın ve öyle karsı çıkın..

Mantar hastalıgının belirtileri
Öncelikle halsizlik , iştahsızlık , sürekli uyuma ve üstünde toz gibi minik bir tabaka oluşur.(İplikimsi bir yapı da olabilir.)Eğer temizliğini daha da geciktirirseniz ve bakterinin daha da büyümesine izin verirseniz , kaplumbağanızın kabuğu duyarlılaşır ve zayıflaşır , hatta daha ileriki safhalarda da kaplumbağanızın kabuğunda delikler ve çatlaklar oluşabilir.Daha ilerleyen safhalarda müdahale edilmezse kaplumbağanızı öldürebilir.

kaplumbağanın sahibi bunu daha iyi bilir.şimdi ben anlatayım:
boyun ve diğer görünen etli bölgelerde küçük ve ince bir şekilde sarkıyor ve hareket ettiği zaman hepsi birden sallanıyorsa bu benim dediğim yani ölü deri parçalarıdır.alestug bu dediklerim varmı

Ay simdi hic bu moda girmeyin basından beri daha ne olup olmadıgını arastırmasına fırsat bırakmadan benim kaplumbagamdada var hasta degil diye emin konusuyorsunuz.Simdi bir kaç sey söyleyincede bu söylediklerim var mı bunu en iyi kaplumbaga sahibi bilir deyip haklı çıkartmaya calısıyorsunuz kendinizi..
Zaten ben en basında konu sahibine bunları dedim önce bir bakın bu konuya arastırın belirtiler var mı gözlemleyin diye..ama karsı çıktınız neyse size cevap vermeyecegim yeterince açıklama yaptım iyi günler.

Vamprella mantar hastalığı linkini verdiğin için teşekkür ederim. Konu sahibi yeterli açıklamayı linkte bulmuştur. Konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri