Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hazır kuru alanların tanıtımı. ( Resim + video)

bumble bee

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar.

Aslında sadece kullanmakta olduğum Turtle topper için bu yazıyı hazırlamak istiyordum ama hazır elimiz değmiş iken hepsinden bahsedelim, hangisini alsam, hangisi nasıl diye düşünen kişilere yardımcı olalım dedim. Turtle topper için resimleri ve videoyu tanıtım amaçlı yükledim. Konularda eklemek/ yanlış olduğunu düşündüğünüz ayrıntılar olduğunda ekleme veya çıkarma yapabiliriz. En azından kendi kullandığınız ürünlerin yorum çeşitliliğini arttırırsanız okuyacak arkadaşlar için daha sağlıklı ve detaylı bilgiler veririz.
Teşekkürler şimdiden.

Zoo Med Turtle Dock

Türkiye de pek bulunamayan bir üründür. Hatta ben hiç görmedim. Yabancı sitelerden alma şansımız vardır sadece. Tamamen bizim cd kabından yaptığımız kuru alanlara benzemektedir. Sitesinde “tüm su seviyeleri için uygulanabilirliğinden ve 4 vantuz ile akvaryum camına sabitlenmesi” hakkında bilgi veriliyor. Ek olarak Vantuzlar arasında su seviyesi düştükçe alçalıyor. Asansör sistemi yani.(AEK isimli kullanıcının eklediği bilgi) Rampa kısmı falan aslında hoş bir ürün gibi göze geliyor aslında.

Kaplumbağaların büyüklüğü karşılamak için 4 boyutu mevcuttur

Mini
22 x 11
Small
28 x 13
Medium
40 x 18
Large
46 x 23

Zoo Med Turtle Log

Aynı turtle dock gibi Türkiye de bulunamayan bir üründür. Ciddi anlamda ilgimi çekti aslında benim. Su içinde dinlenme amacı ile kullanılabilecek gibi duruyor. Yer olarak su yüzeyinde bulunuyor/ yüzüyor ve güzel yanlarından biri iç bölümünde kaplumbağaların rahatlıkla saklanabilecekleri ve bununla birlikte stres durumundan kurtulabilecekleri bir alan bulunmaktadır. Benim merak ettiğim noktalardan biri kaplumbağa üzerinde iken ters dönme yuvarlanma durumlarıydı ama bunu da, alt kısmında bulunan özel bir ağırlık sayesinde halletmişler. Ki kendi sitelerinde üzerinde 2 adet 10 cm kabuk boyutundaki kaplumbağa ile yuvarlanma sorunu yaşanmadığını belirtmişler.

Boyutu ise; 32 x 16.5 x 13.5 şeklindedir.

* Hem Dock hemde Log un bulunduğu bir video buldum. Görünüş bakımından fikir verebilir sizlere.

Turtle pier

Small 18.5 x 15 x 9 cm
Medium 29 x 24 x 12 cm

Kaplumbağa adası olarak geçen bu ürün ise, akvaryum içerisinde köşeye yerleştirilerek kullanılabiliyor. Tabana sabitlenebilen üç bacağının üstüne, aşağı ve yukarı inip çıkabilen bir yapı mevcut olur kaplumbağalar bu düz yapı üzerini kuru alan olarak kullanmaktadırlar. Adaya çıkış merdiveni bulunup rahat çıkabilmeleri için özel hazırlanmıştır. Ve istediğiniz yere koyabiliyorsunuz rampayı. Medium boyutunda pimlerin en üst ulaşabildikleri nokta 20 cm dir.

Turtle bank

Small 16.6 x 12.4 x 3.3 cm
Medium 29.8 x 17.8 x 5.4 cm
Large 40.6 x 24.0 x 7.0 cm

Türleri arasında en çok kullanılan ürün olsa gerek. İki yanındaki mıknatıs yardımız ile akvaryum köşelerine tutturulabilen bir kaplumbağa adası. Su seviyesini rahatça ayarlayabilmemizi sağlar. (Kaçma riskini göz önünde bulundurarak yerleştirilmeli) Mıknatısları ne kadar sağlam olsa da kaplumbağa kabuk boyu büyüdükçe, turle bank’ın hayvanları taşıma potansiyelinde düşüşler yaşanılabiliyor. Gerçi kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler ama. Bunun yanında aklıma gelen, uzun süreli bir yolculuğu çıkacağınız zaman su seviyesi düşünce kaplumbağaların adaya çıkmaları konusunda sıkıntılar olabilir. Kablumbağa boylarına göre 3 çeşit boy seçeneği bulunmaktadır.

Turtle Hut

Small: 10 x 5 x 20.5 cm
Medium: 10 x 12.7 x 10 cm
Large: 18 x 10 x 7.6 cm
X-Large: 22.5 x 19 x 10.7 cm
Gian t(Dev): 28 x 28 x 15.3 cm

Kaplumbağaların Turtle log'da ki gibi korunma hislerini giderebilecekleri bir üründür. Turtle log'dan avantajı büyümeleri halinde sıkışma durumu olmaması altından kolayca çıkabilmeleri. Su dibine oturtuluyor. Yıkaması kolay ve kullanışlı bir ürün. (cem adlı kullanıcının tanıttığı ürün)

mailto:/-dA94ZhXK6qo/TyJsDh2w2xI/AAAAAAAAK0I/SAZo-p0X6nA/s640/IMG_2748.JPG

Turtle topper (Kaplumbağa su altı platformu)

43cm(uzunluk) x 35.6cm(genişlik) x 25.4cm(yükseklik)
Şu anda kullanmakta olduğum bir kuru alandır. Çeşitleri arasında en iyisi diyebilirim. Türkiyede çeşitli sitelerde rahatlıkla bulunabilmekle beraber fiyat aralığı 85 – 100 TL dir. Almadan önce dikkat etmeniz gerekenler, akvaryumunuzun eni 35 cm boyundan yüksek olanlar için kullanılamıyor olması. Tam tersi durumlarda, yani akvaryum eni 30 cm den düşük olanlar da sorun olmuyor. Yanlarında bulunan vantuzlar uzayıp kısalma özelliği olduğu için küçük enlerde sorun yaratmıyor. Gerçi yaratıyor ama şöyle; Turtle topper in altından kaplumbağaların su içi dinlenme alanları mevcuttur. (İlk Resimde göreceğiniz üzere (under water platform ) + video) 30 cm altı en genişliğine sahip olan akvaryumlar için bu dinlenme alanı akvaryuma sığmıyor. (bkz benim akvaryumda olduğu gibi.) Ürün kaliteli ve kullanışlı parçalardan üretilmiş olup gerçekten hazır kuru alanlar içerisinde verilen parayı hak eden en iyi kuru alanlardan biri.

- Diğerlerinden farkı su seviyesini tam olarak kullanabilme şansınız bulunuyor.
- Kuru alan rampasında Su seviyesinin en son çıkacağı yeri bile belirten ibareler mevcut ( Max water level)
- Üst kapağında ısıtıcı ve uvb lambaları takacak yerler bulunuyor. Ve ister kapaklı ister kapaksız kullanabilme imkanımız var.
- Kapak üzerinde mazgalı olup, bunu da açıp kapama şansımız oluyor (Şahsen ben uvb lambayı uzaklığı ayarlayabilmek için mazgalın kalkmış halinden yararlanıyorum)
- Birbirinden ayrı 8 parçadan oluşup aşağıda detaylı resimlerini ekledim.
- Parçaları ve tamamı için bir video hazırladım oradan da bilgi edinebilirsiniz.
Ve burada da parçaları ve tamamı hakkında tanıtım videosu bulunmaktadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cok cok cok tesekkur ederim :) turtle .dock in anlatildigi video da ki akvaryum cok guzeldi hayran kaldim :) Turtle topper da coo kullanisli ama nerden bulabilecegim hakkinda bilgim yok

Cvp: Hazır kuru alanların tanıtımı. ( Resim + video)

Ben şu Turtle Pier den almak istiyorum.

Cvp: RE: Hazır kuru alanların tanıtımı. ( Resim + video)

mertcanerdinc' Alıntı:
Cok cok cok tesekkur ederim :) turtle .dock in anlatildigi video da ki akvaryum cok guzeldi hayran kaldim :) Turtle topper da coo kullanisli ama nerden bulabilecegim hakkinda bilgim yok

Evet Mertcan hoş bir akvaryum olmuş.

Topper i ben avcılarda pet marketten almıştım ama son üründü.

Şimdi gördüm ki okyanusta indirim bile olmuş 72 TL ye mevcut.

Süper olmuş emin eline sağlık çok yardımı dokunacaktır.

Sena Pier de bulunabilen bir ürün. İki boy seçeneğinin linkini veriyorum.

Teşekkürler Okan. Zamanında benimde çektiğin sıkıntılar çekilmesin diye boş vaktimde yazma fırsatım oldu, kısa bir şekilde tanıtabildik. Ben Topper detaylı yazabildim de diğer ürünleri kullananlarda daha detaylı bilgiler verebilir ve güzel birşeyler ortaya çıkar

Emin abi valla çok sağol geçen gün düşünüyordum turtle pier , bank ve topper haricinde hazır kuru alan var mıdır diye valla süpersin. Abi yeni akvaryuma geçtiğimde kuru alanı hazır alacağım ya da camdan yaptıracağım. Sence turtle dock large mi daha iyidir turtle bank large mi . Hem fiyat hemde kalite olarak ?

Video içinde ekstradan teşekkürler :)

Yardımcı olabilirsek ne mutlu bize Emre.

Ürünler konusunda da ikiside göze hoş geliyor. Biri vantuz sistemi ile, diğeri ise maknatıs. Vantuzlarının kalitesi üst seviyede olacağı düşüncesindeyim dock'ta ki ürünü yapıyorsun sırf vantuz yüzünden ah yemek istemezsin. Mıknatıs içinde aynı şeyler geçerli tabiki.

Ben alacak olsam ve yurt dışından getirebilme imkanım olsa Turtle dock tercih ederdim

Fiyat olarak turtle bank bu civarlarda (large)

Turtle doc'ın yurt dışı satış tutarı ise bu sitede 25 $. (Large)

Tamam,sağ olun!

Harika olmuş. Özellikle video eklemen çok faydalı olmuş. Ve gerçekten senin ararken, bulmakta, karar vermekte çektiğin sıkıntıları başkalarının çekmemesi için çok faydalı bir paylaşım olmuş. Bayağı uğraştın, ellerine sağlık.
Turtle log çok hoşuma gitti. Topper olmasına rağmen bence bulabildiğimiz yerde log'u da alabiliriz :))
Söylemeden geçemeyeceğim ilk videodaki akvaryum mükemmel gözüyor, inşallah ilerde böyle bi akvaryuma sahip olabiliriz hepimiz :)

Sende biliyorsun birlikte çekmiştik o sıkıntıları :)

Log konusunda sanmıyorum Türkiye de bulabilelim ama nasip.

Teşekkürler.

Bilmem mi, her seyi gectim alip eve goturmesi bile problemdi :)) Ama herseye degdi cok iyi oldu kullanis acisindan digerlerine oranla cok daha avantajli ortam sagladi.

Hepsinin avantajı dezavantajı var. Keşke topper her akvaryuma uyacak kızaklı bir sisteme sahip olsa. O zaman tek olur.

Dock bence banktan daha avantajlı. Vantuzlar arasında su seviyesi düştükçe alçalıyor. Asansör sistemi yani. Malesef buraya getirilmiyor ki zaten artık bankta gelmiyor.

Emin hazır kuru alanları toparlayan bir konu yapmışsın, teşekkürler.

O sistemi bilmiyordum abi. Bu bilgiyi de ekliyorum.

paylaşım için teşekkürler emin her arkadaşın faydalanabileceği güzel bir konu oldu. bir de böyle bir şey var. adı turtle hut. bunun turtle log'dan avantajı büyümeleri halinde sıkışma durumu olmaması altından kolayca çıkabilmeleri. su dibine oturtuluyor. yıkaması kolay ve kullanışlı bir ürün.

Ben turtle topper'ın videosunu görmüştüm daha önce.
Yetişkin tosbağalar için uygun.
Ben turtle bank kullanıyorum 2 yıldır çok iyi ürün ya.
Benimkileri iyi taşıyor.

cem' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler emin her arkadaşın faydalanabileceği güzel bir konu oldu. bir de böyle bir şey var. adı turtle hut. bunun turtle log'dan avantajı büyümeleri halinde sıkışma durumu olmaması altından kolayca çıkabilmeleri. su dibine oturtuluyor. yıkaması kolay ve kullanışlı bir ürün.

Sana da teşekkürler abi yeni bir bilgi kattın. Bir kaç bilgi ekleyerek yazı içeriğine ekledim turtle hut ürünün de abi

bumble bee' Alıntı:
O sistemi bilmiyordum abi. Bu bilgiyi de ekliyorum.

Diğerlerinden ayıran en önemli özelliği bu. Aman yukarıdamı kaldı çokmu battı derdi hiç yok. Avusturya da yaşayan bir üyemiz bunu kullanıyor. Hemde rengi koyu, tam kütük gibi.

Turtle bank tan kat kat iyi o zaman abi.

Kısa zamanda bir yurt dışı olayı olabilir. Türkiye hudutları dışına çıktığım an işi gücü bırakıp bu tür ürünlerin peşinden koşacağım. Kullanamıyoruz/ Göremiyoruz içimizde kalıyor :)

Çok teşekkürler.Sizin sayenizde bilgime bilgi katıyorum.Harika bayıldım.

Geri