Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ne olduğunu anlamadık

seden

Yeni Üye
Merhabalar, yaklaşık 4 ay önce kırmızı yanak su kaplumbağasi aldık, bundan önce de vardi ama malesef akciğer enfeksiyonu geçirdi ve kurtulamadi. Şimdi de bu yavrum hasta ama ne olduğunu anlayamadim. Veterinere götürdük pek anlamadi bence eve bi ilac verdi +2 tanede yazdi netten sipariş verdik bekliyorz, normalde cok iştahlıydi bizi görünce hemen cama gelir yerinde duramazdi. Bi haftadir istah azalmasi ve hareket azalmasi oldu yuzerken arka kismi biraz durgun ve saga yatik gibi, kuru alanda 2 gundur vakit geçiriyor. Ama suya girip kafasi tamamen suda bekliyorda. Malzeme olarak herseyi var. Ne olduğunu bilen var midir acaba ?

Foruma hoşgeldiniz.

Lamba mesafe ölçümünü yaptınız mı? Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Yarım saat sonra baktığımızda 32 dereceyi veren nokta uygun mesafedir.

Lamba uzak gibi duruyor hayvan alanda havaya dikilmiş.

İkincisi kuru alan için alternatif birşey bulun taş soğukluk verir. Bu konuda alternatif kuru alanlar var bakıp inceleyin.

Üçüncüsü su oranı çok az en az akvaryumun yarısı kadar su olmalı.

Vitamin damlası var mı?

Verdiğiniz yemler neler?

Foruma hoşgeldiniz.

Lamba mesafe ölçümünü yaptınız mı? Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Yarım saat sonra baktığımızda 32 dereceyi veren nokta uygun mesafedir.

Lamba uzak gibi duruyor hayvan alanda havaya dikilmiş.

İkincisi kuru alan için alternatif birşey bulun taş soğukluk verir. Bu konuda alternatif kuru alanlar var bakıp inceleyin.

Üçüncüsü su oranı çok az en az akvaryumun yarısı kadar su olmalı.

Vitamin damlası var mı?

Verdiğiniz yemler neler?
Hosbuldum teşekkür ederim, cevabiniz icinde teşekkür ederim simdi duzeltecegim onlari. Yem olarak kuru karides ve Turtle Sticks veriyorum, vitamin olarakta Maxi sol turtle multivitamin ve maxi turti jel(kabuk kalitesini attirici jel) veriyorum arada.

Kabuk jelini çöpe atın ahşap verniği gibi görsellikten başka bir faydası yok. Bırakın kabuk kalitesini artırmayı kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor.

Vitamini her gün iştahı açılıp yem yiyene kadar 1 damla ağzına damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup ruj sürer gibi 2 damla sürün. Bir miktarı girer.

Gammarusu açık mı aldınız kapalı kutuda mı? Açık yem kullanmıyoruz. Bunlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilirler.

Hayvan 6 cm kabuk boyunu geçmişse tropical biorept W yemi ile dajana gammarus sticks yemini de alın.

Kabuk jelini çöpe atın ahşap verniği gibi görsellikten başka bir faydası yok. Bırakın kabuk kalitesini artırmayı kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor.

Vitamini her gün iştahı açılıp yem yiyene kadar 1 damla ağzına damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup ruj sürer gibi 2 damla sürün. Bir miktarı girer.

Gammarusu açık mı aldınız kapalı kutuda mı? Açık yem kullanmıyoruz. Bunlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilirler.

Hayvan 6 cm kabuk boyunu geçmişse tropical biorept W yemi ile dajana gammarus sticks yemini de alın.

Paket olarak aldik kutu yem değildi, bugun sera reptilin ve crystalin sprey aldık doktor vermisti, dün bi tanede olsa karides yemisti ama bugün o da yok bi kere suya girdi gerisi hep kuru alanda ışık altinda. Cok durgun nerdeyse hic kimildamiyor umarim iyilesir

Sera reptilin en kaliteli damla vitamindir. Onu dediğim şekilde uygulayın.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Bunu da aynı vitamin gibi ama sabah akşam uygulayın. Ağzına 2 damla, açmazsa 3 damla ruj sürer gibi.

Crystalini ne için verdi? Hayvanda yara mı var?

Maxi sol kalsın onu vermeyin.

Sera reptilin en kaliteli damla vitamindir. Onu dediğim şekilde uygulayın.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Bunu da aynı vitamin gibi ama sabah akşam uygulayın. Ağzına 2 damla, açmazsa 3 damla ruj sürer gibi.

Crystalini ne için verdi? Hayvanda yara mı var?
Derisi soyuluyordu galiba o yüzden verdi, dedigim gibi ben pek anladığını düşünmüyorum zaten doktorun baya baya derin nefes alimi var bu geceden beri, oteki kaplumbağamdan biliyorum yani sonuç belli gibi ama cok üzülüyorm boyle caresiz olunca, teşekkür ederim Cem bey uygulucam mutlaka tüm tedaviyi.

Onu uygulamaya gerek yok önerdiklerimi uygulayın. 4 gün sonra durumunu bildirin gerekirse doz ayarlaması yaparız.

Hayvanın üşümemesine dikkat edin.

Onu uygulamaya gerek yok önerdiklerimi uygulayın. 4 gün sonra durumunu bildirin gerekirse doz ayarlaması yaparız.

Hayvanın üşümemesine dikkat edin.
Malesef Cem bey, sabah ölmüş halde buldum çok hızlı seyretti herşey. İkinci kez başımiza geldi ayni sey cok üzgünüm

Başınız sağolsun.

7 cm kabuk boyuna kadar hassas oluyorlar. Direnç kazanmaları ve vücutlarını optimum kullanma 7 cm kabuk boyu itibariyle başlıyor. Bu süre zarfında titiz bakmak gerekiyor. Soğuktan çabuk etkileniyorlar.

Başınız sağolsun.

7 cm kabuk boyuna kadar hassas oluyorlar. Direnç kazanmaları ve vücutlarını optimum kullanma 7 cm kabuk boyu itibariyle başlıyor. Bu süre zarfında titiz bakmak gerekiyor. Soğuktan çabuk etkileniyorlar.
Baktığımızi düşünüyorum acikcasi noluyosa 2 aydan sonra oluyo, bi daha alirsam biraz daha büyük bakmayi düşünüyorum zaten dediğiniz gibi 7 cm gibi, teşekkür ederim

Geri