Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

iki yanağı da şiş..

turab-berk

Bronz 2 Üye
bugün çocuk esirgeme kurumununa gitmiştik balık akvaryumunun üstünde ki kaplumbağa su kabı dikkatimi çekti.. kabı indirdiğimde içinde küçük iki tane su kaplumbağası gördüm.. suları buz gibiydi ve kirliydi.. bi ziyaretçi çocuklar için getirmiş.. kaplumbağalardan birinin iki yanağıda şiş şekildeydi.. duramadım görevlilere söyledim baya ısrardan sonra iki kaplumbağayıda aldım biraz sonra veteriner komşuya götürecem.. ama iltihap mı yoksa kulak hastalığımı olduğu nasıl anlaşılacak.. ve ayrıca gelirken onlara şimdilik yetecek kadar bi akvaryum ve ısıtıcı aldım.. şu an hareketliler ama yem yemediler.. veteriner inşaallah kapluşun sorununu çözer.. yarın tekrar götürmem gerekiyor bunları.. yoksa çocuklar ağlarmış kaplumbağalar öldü mü diye.. ama içim hiç el vermiyor geri götürmeye..kısacası iki yanağıda şiş olduğu için kulak rahatsızlığı olabilir mi..

Cvp: iki yanağı da şiş..

Keşke bırakmasanız. Kirli sudan kulakları iltihaplanmış olabilir. Kulak hizasındaysa muhtemelen kulaktan kaynaklanıyordur. Ancak antibiyotik tedavisi için bile bir süre sizde kalması gerekir. Veterinere verdim tedavi edecek diyerek biraz geciktirebilirsiniz belki vermeyi. Sonra da ilaç dozu fazla gelmiş ölmüşler dersiniz. Bunlara beyaz yalan diyorum ben :rolleyes:

aman yok devlet malı sonuçta başıma iş almak istemiyorum:) zaten biri rahatsız işte onu şimdi veterinere bıraktım geldim evde yoktu gelince bakarmış.. kulak ları tam olarak nerde oluyorda bu hayvancıkların:)

Kafasının sağında ve solunda. Yuvarlak şekilli deriden kabarık olmayan birşey :) Kulak kepçeleri yok sadece. İnşallah sağlığına kavuşur.

:) anladım.. inşaallah iyileşir..

off adam kaplumbağalardan anlamıyormuş.. ben kendi elimle nasıl alabilirim o iltihapları

işiniz zor.bildiğim kadarı ile bu hastalıkta su temizliği çok önemli.akvaryuma alabiliyorsanız bir şelale filtre alın ve bol elyaf kullanın.debisi düşük olduğu için hasta kaplumbağalarıda yormaz.ısıyıda sabit tutun.ama dediğim gibi filtrasyon çok önemli.ilaç hakkında bir bilgim yok fakat hastalıklar bölümünde çok fazla bilgi var.eminim birşeyler bulursunuz.geçmiş olsun

Siz boşaltamazsınız abseyi. Gerçekten kulaktaysa kesinlikle kendiniz denemeyin. Antibiyotik tedavisi ile toparlama ihtimali olabilir ama yine de bulabilirseniz başka bir veterinerle görüşmeniz daha uygun olur.

iki yanağı da şiş..

bugün veterinere götürdüm yanaklarını neşterle açtı ve iltihap döküldü..sağolsun ücret de almadı.. ordan da mecbur yurda geri götürdüm akvaryum ve ısıtıcıyla birlikte.. ben onlara alışmıştım:( daha getireli iki gün olmadan elimden yem yemeye başlamışlardı..inşallah bundan sonra daha iyi bakarlar miniklere..

Geri