Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ikınma hareketi yapıyor?

fatiheserler7

Yeni Üye
Merhabalar
Kırmızı yanak su kaplumbağamın yüzerken ıkınma hareketi yapıyor? Kuyruk altı kısmı şiş ve aynı zamanda bazen siyah bir akıntı geliyor arka ayakları ile sanki kabız olmuş gibi birşeyler çıkarmaya çalışıyor. Nedeni nedir? 10 yıldır bende bulunuyor. Fikriniz var mı? Hepinize teşekkür ederim.

Resmini atabilir misin?

Siyah akıntı mı siyah organ mı? Erkeklerin cinsel organı siyah olur. Hayvan dişi mi erkek mi?

Akıntı ise bordoya yada kızıla çalan bir renk mi?

O renk birşey yemiş olabilir mi? Dekor, taş vs.

Anüste yırtık bağırsak çıkması var mı?

Kabuk boyu kaç cm?

Merhaba,

Siyah olan organ muhtemelen.
Dişi diye biliyordum.
Organsa yeni erkek olduğunu öğrendim.
3 tane kırmızı yanak su kaplumbağam var. Ortanca olandan bahsettim ben. Cinsiyetleri konusunda emin değilim. Aldığımda 5 yaşında idi. 6 Senedir bende idi. toplamda 11 yaşındalar.
Cinsiyetleri konusunda yardımcı olur musunuz ? Fotoğraflarını paylaşıyorum.
Boyut olarak Büyük-Orta-Küçük boydalar. Büyük olan saldırgan tavırlar sergiliyor. Özellikle ortanca olanı boyun ve enseden ayaklarından genel anlamda ısırıyor. Ancak ISIRILAN ne hikmetse hiç kaçmıyor. Onun için ortanca olana zarar gelmesin diye akşamları ayırıyorum.
Cinsiyetleri konusunda ben ortanca olanı dişi (siyah organ olanı)dişi, diğer ikisini erkek biliyordum.
Teşekkür ederim. İlginiz için

Ekli dosyalar

• * Image 2021-02-21 at 22.38.35.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.38.35.jpeg
    130.1 KB · Görüntüleme: 22
  • * Image 2021-02-21 at 22.38.33.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.38.33.jpeg
    147.3 KB · Görüntüleme: 19
  • * Image 2021-02-21 at 22.37.12.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.37.12.jpeg
    111 KB · Görüntüleme: 19
  • * Image 2021-02-21 at 22.37.11.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.37.11.jpeg
    132.3 KB · Görüntüleme: 18
  • * Image 2021-02-21 at 22.37.10 (1).jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.37.10 (1).jpeg
    164.4 KB · Görüntüleme: 18
  • * Image 2021-02-21 at 22.37.10.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.37.10.jpeg
    125.9 KB · Görüntüleme: 18
  • * Image 2021-02-21 at 22.37.09.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.37.09.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 19
  • * Image 2021-02-21 at 22.37.08.jpeg
    * Image 2021-02-21 at 22.37.08.jpeg
    211.3 KB · Görüntüleme: 20
Bunların hepsi erkek. Erkeklerin ön tırnakları uzun olur. Dişilerde aynen kısa şekilde devam eder. Dişilerin anüsü (kloak) kabuğa yakın erkeklerin kuyruk ucuna doğru. Kuyruk erkeklerde uzun dişilerde kısadır.

10 cm kabuk boyu itibariyle cinsel gelişim başlar. Bu süreç tamamlandığında hayvan vücudunu tanıma evresine girer. İstemsiz biçimde cinsel organını çıkarır.

Bunda sorun cinsel organı diğerlerinin ısırma olasılığının olması.

Erkeklerde hiyerarşik düzen işler. Güçlü olan alfadır. Alfa olan herşeyi ilk yapar. Diğerleri yerini bilmediğinde onları düzene sokmak için saldırır. Mesela yem konusunda kendi bölgesinde olan yemleri yemeye çalışanı engeller. Kuru alanda yada suda beğendiği yeri başkası ile paylaşmaz. Kısaca kendine ait olana dokundurmaz.

Diğerleri uysal ve boyun eğseler bile kontrol altında tutmak için diğerlerini her gün sınar. Hafif ve yüzeysel kızarıklıklar olağandır.

Deri kızarıklık ve hafif yırtılmalar yüzeysel ise düzelir. Yalnız açık yaralanmalar beyaz doku yada etin ortaya çıkması, kabuk kenarlarından parça kopması, kuyruk yada tırnak gibi uzuv kaybı, cinsel organ ısırılması olursa hayvanı ayırmak gerekir.

Boy olarak en yakın olan liderlik için tehdit algısı yaratır onu daha fazla sınar. Ama riskli durumda olan küçüktür. Küçük olan ağır hasar alabilir. Onun için hayvanları kendini savunabilmesi için emsal boyda olmaları esastır.

Çok sağolun çok teşekkür ederim. İlginiz için. Sizden bir konuda daha yardım alırsam mutlu olurum. 120 litrelik akvaryum için (3/2 su dolu) sizce ne tür filtre almalıyım suyun temizliği için. Fiyatı uygun olanlardan. Tepe filtre ideal midir. Önerebileceğiniz bir kaç ekipman var mıdır? Teşekkür ederim.

Beslemede hepsi 8 cm kabuk boyu üstündeyse günde tek öğün vereceksin. Alfa olanı diğerlerinden ayrı bir köşede beslemen iyi olur. Geceleri uyurken dipdibe de uyuyabilirler. Uyuma safhasında saldırı olayı olmaz. Mümkün olduğunca erken yatsınlar. Saat 20:00 gibi ışıkları kapa. Hafif bir loş ışık olsun bu akvaryumda birşeylere gözlerini çarpmamaları için. Bu sokak lambası ışığı gelmiyorsa prize takılan loş ışık veren led gece lambası olabilir. Sensörlü lamba alırsan zamanlayıcıya gerek olmaz.

Tan yeri ağarmasıyla uyandıkları için az uyumasınlar. Uykusunu almayan hayvan hırçın olur sebepsiz olarak saldırır sağa sola zarar verir. Bu ihtimali ortadan kaldıralım en azından.

Beslemede hepsi 8 cm kabuk boyu üstündeyse günde tek öğün vereceksin. Alfa olanı diğerlerinden ayrı bir köşede beslemen iyi olur. Geceleri uyurken dipdibe de uyuyabilirler. Uyuma safhasında saldırı olayı olmaz. Mümkün olduğunca erken yatsınlar. Saat 20:00 gibi ışıkları kapa. Hafif bir loş ışık olsun bu akvaryumda birşeylere gözlerini çarpmamaları için. Bu sokak lambası ışığı gelmiyorsa prize takılan loş ışık veren led gece lambası olabilir. Sensörlü lamba alırsan zamanlayıcıya gerek olmaz.

Tan yeri ağarmasıyla uyandıkları için az uyumasınlar. Uykusunu almayan hayvan hırçın olur sebepsiz olarak saldırır sağa sola zarar verir. Bu ihtimali ortadan kaldıralım en azından.Dene

Tan yeri ağarmasıyla uyandıkları için az uyumasınlar. Uykusunu almayan hayvan hırçın olur sebepsiz olarak saldırır sağa sola zarar verir. Bu ihtimali ortadan kaldıralım en azından.
Çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygulayacağım ????

Akvaryumu yavaş yavaş büyütmen lazım. Hatta mümkünse ömürlük safhaya geçmelisin.

Hayvanlar büyüdükçe kir ve idrara bağlı amonyak seviyesi yükselir. Su seviyesi sabit kaldığında su kalitesi çabuk bozulur. Bunun çaresi de dış filtredir. Ara geçişli akvaryumlar için dış filtreyi pek önermiyorum. Ömürlüğe geçildiğinde kullanılmıyor.

Su yüksekliği kaç cm? Emre iç filtre konusunda yardımcı olsun.

Akvaryuma yok ise vitasand marka silis kum al. Hayvanlar eşelenip vakit geçirsin. Bu biraz da olsa birbirlerine olan ilgiyi kaybetmelerini sağlar. Bir de mango yada mopani kökü eni 8-10 cm boyu 35 cm civarı düz yere koyduğunda altı boşluklu olsun hayvanlar altına girip kabuklarını kaşırlar. Bunları aldığında sterilizasyonunu anlatırız.

Büyük akvaryuma yeni geçtim 120 litrelik olana. Gönlüm dış filtre almak istiyor ancak çok pahalı gerçekten. Alternatif olarak tepe alayım dedim. 2.el dış filtre de bulamadım. Bu akvaryumu uzun bi süre kullanırım gibi duruyor.

Sobo wp-1302f alabilirsiniz 27cm yüksekliğinde. Sığmayacak şekilde su seviyeniz düşükse Sobo wp-1301f alabilirsiniz bu 22cm yüksekliğinde.

Tepe filtreler hakkında bir bilgim yok. Sobo wp-1880F isimli bir tepe filtre var. İçerisine filtre malzemeleri konulabildiğinden iş görebilir.

Biraz daha baktım bu tepe filtreleri küçük akvaryumlarda kullanıyorlar. İyi bir temizlik sağlaması açısından sobo wp 2880f ya da 3880f e bakabilirsiniz. Eğer akvaryumunuz 100cm uzunluktan azsa 3880f fazla debi oluşturur.

Geri