Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İlk Akvaryumum...

Hepyek

Yeni Üye
Oğlumun hevesiyle başladı her şey. Ölüm fanusu içinde 2 res ile başlayan tanışıklık, 3 gün sonra yerini bu akvaryuma bıraktı. Her şey çok ani oldu ancak elimden geldiğince yaşanabilir bir akvaryum oluşturmaya çalışıyorum. Sitenizin bu oluşuma katkıları büyük. 
[attachment=2927][attachment=2928][attachment=2929][attachment=2930]
Fotoğraftaki taşların yerine silis kum siparişi verdim. Renkli taşlar konusunda açılan bir başlık dikkatimi çektikten sonra bu karara vardım. Taşların boyasının suya hatta kaplumbağalara nüfuz ettiğini gösteren görseller beni ürkütmeye yetti. Fotoğrafları çektikten sonra akvaryumun suyunu değiştirdim. 
Bir yıl beni idare etmesini dilediğim bir akvaryum bu. Umarım öyle de olur. Hesapta olmayan bir bütçe ile bu noktaya geldim. Yorumlarınızla şekillenmeye de devam edeceğine inanıyorum. En azından önümüzdeki birkaç ay masraf yapmama niyetindeyim. Tek eksiğim UVB lambası gibi duruyor. Onu da günlük güneşlendirme seansları ve vitamin damlasıyla halletmeye çalışıyorum. Şu an keyifleri yerinde. Forumun büyük bir bölümünü inceledim. Keyifli ama zorlu bir süreç bekliyor gibi. İlerleyen yıllar daha çok özveri gerektireceğe benziyor. Şimdiden tüm çaba değdi, diyebilirim. "Ömürlük" diye ifade edilen akvaryumu (200 lt) kurma hayalleri de şimdiden oluşmaya başladı. Siteyi kuran, katkı sunan herkese çok teşekkürler. Uzun yıllar daha birlikte olmak dileğiyle herkese merhabalar...

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    829.6 KB · Görüntüleme: 270
  • 2.jpg
    2.jpg
    241.9 KB · Görüntüleme: 190
  • 3.jpg
    3.jpg
    294.6 KB · Görüntüleme: 183
  • 4.jpg
    4.jpg
    157.7 KB · Görüntüleme: 197
Cvp: İlk Akvaryumum...

Murat bet öncelikle yaptığınız şeyi çoğu kişi yapmıyor ölüm fanusunda besliyor akvaryumda yaşamsı gerektiğini söylüyorsun umursamayıp fanus da bakmaya devam ediyorlar sizin yaptığınız şey için öncelikle tebrik etmek istedim size bilgi ve tavsiye vermek bana düşmez sizinde gördüğünüz gibi bende sizin gibi bilgi edinmeye çalışan bir üyeyim modoretörler size detaylı bilgi verecekdir anladığım kadarıyla benimde yaşadığım sorunu yaşıyorsunuz UV lambalar olasa olmaz fak çok pahalı ve yaptığınız gibi akvaryum kuru alan ısıtıcı termometre filan derken bütçe darlanıyor uvb ampul almak dahada zorlaşıyor bende uv ampüüm yoktu çünkü bütçem yetmiyordu   https://tr.aliexpress.com/item/5-0-UVB-13-W-S-r-ngen-Ampul-UV-Lambas-Vivaryum-Teraryum-Kaplumba-a-Kaplumba/32843514457.html?spm=a2g10.search0104.3.1.276217ffCwbPzB&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10696_313_10084_10083_10618_10307_5013515_5013615_10059_100031_5013415_10103_5013315_10624_10623_10622_10621_529_10620%2Csearchweb201603_16%2CppcSwitch_5&algo_expid=7d9650af-343a-4f16-ad4b-b5e6e1b5bc58-0&algo_pvid=7d9650af-343a-4f16-ad4b-b5e6e1b5bc58&priceBeautifyAB=0  isterseniz bunu alabilirsiniz ülekizde 200 tl civarı fakat çin den 50 tl ye alabiliyorsunuz bunun doğru ampül olduğundan eminim Cem bey isimli modorötorümz uygun dedi bende sipariş ettim gelmesi 28 gün civarı sürüyor ama en azından bütçe zorlamıyor kuru alanın rampası bana gereksiz uzun geldi ama dediğim gibi bende sizin gbi bir üyeyim modoörtörler detaylı bilgiyi verir iyi günler efendim.

sibemirhan' Alıntı:
Murat bet öncelikle yaptığınız şeyi çoğu kişi yapmıyor ölüm fanusunda besliyor akvaryumda yaşamsı gerektiğini söylüyorsun umursamayıp fanus da bakmaya devam ediyorlar sizin yaptığınız şey için öncelikle tebrik etmek istedim size bilgi ve tavsiye vermek bana düşmez sizinde gördüğünüz gibi bende sizin gibi bilgi edinmeye çalışan bir üyeyim modoretörler size detaylı bilgi verecekdir anladığım kadarıyla benimde yaşadığım sorunu yaşıyorsunuz UV lambalar olasa olmaz fak çok pahalı ve yaptığınız gibi akvaryum kuru alan ısıtıcı termometre filan derken bütçe darlanıyor uvb ampul almak dahada zorlaşıyor bende uv ampüüm yoktu çünkü bütçem yetmiyordu   https://tr.aliexpress.com/item/5-0-UVB-13-W-S-r-ngen-Ampul-UV-Lambas-Vivaryum-Teraryum-Kaplumba-a-Kaplumba/32843514457.html?spm=a2g10.search0104.3.1.276217ffCwbPzB&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10696_313_10084_10083_10618_10307_5013515_5013615_10059_100031_5013415_10103_5013315_10624_10623_10622_10621_529_10620%2Csearchweb201603_16%2CppcSwitch_5&algo_expid=7d9650af-343a-4f16-ad4b-b5e6e1b5bc58-0&algo_pvid=7d9650af-343a-4f16-ad4b-b5e6e1b5bc58&priceBeautifyAB=0  isterseniz bunu alabilirsiniz ülekizde 200 tl civarı fakat çin den 50 tl ye alabiliyorsunuz bunun doğru ampül olduğundan eminim Cem bey isimli modorötorümz uygun dedi bende sipariş ettim gelmesi 28 gün civarı sürüyor ama en azından bütçe zorlamıyor kuru alanın rampası bana gereksiz uzun geldi ama dediğim gibi bende sizin gbi bir üyeyim modoörtörler detaylı bilgiyi verir iyi günler efendim.
Yorumların için çok teşekkürler Emirhan. Rampa konusunda çok haklısın. Suyun bittiği yerde başlayabilirdi. Böylece su akışı filtreleme için daha uygun bir ortam sağlar, dairesel bir akım oluşurdu. Ancak şunu da belirteyim, kimi zaman rampanın altı kaplumbağalar için sığınılacak bir kuytuluk olarak kullanılabiliyor. Daha deneyimli arkadaşların yorumları doğrultusunda değişiklik yapabilirim tabi. Bir de zemine bu haliyle silis kum dökmek mantıklı olur mu? O konuda da kararsızım. 
UVB lamba maddi anlamda sorun ama eninde sonunda edinmek gerekecek. Çin malı "ucuz etin yahnisi" gibi geldiği için sipariş vermedim. Kalite konusunda tereddütlerim var. Birkaç tedarikçiye haber verdim. Zorunda kalırsam ben de paylaştığın linkten siparişi vereceğim artık.  Sana da iyi günler dilerim. Sağlıcakla kal.

Murat bey silis kumu koymalısınız o taşları acilen çıkarın onlar suya salınım yapar ve bu salınım zehirli olacağı için hayvanı zehirler silis kumu koyun 2 kilo yeterli olur hayvan öğütülmesi zor bir şey yediğinde daha rahat öğütme amacıyla silis kumu yer ve silis kumunu eşeler ona oyun olur :10: vakit geçirmesine sağlar canı sıkılmaz en azından gelelim UV ampule sanırım yukarıda yanlış belirtim çin malı değil Londra malı London dan geliyor ve şunu da belirteyim bir UV ampülde olması gereken her şey var ucuz olasının sebebi dandik olması değil şöyle düşünün Amerika da bir telefon bin tl iken aynı telefon Türkiye de üç bin tl bunun sebebi ekonomik olaylar zaten bunu siz benden daha iyi biliyorsunuzdur kuru alanın rampası ise bence kısaltmalısınız suyla kesiştiği yere kadar kısaltmanız yeterli olur çok da kısaltmayın rampanın altı sığınak gibi olur doğru fakat o rampayı kısaltırsanız hayvanın yüzme alanı yani yaşam alanı genişleyeceği için bence daha mantıklı sığınak olarak da onu hayvanlar kendilerine bir yer buluyorlar mesala benim kaplumbağam yavruyken iç filtrenin üstünde uyuyordu :10:  şuan büyüdüğü için oraya sığmıyor o ayrı konu da bence kısaltmalısınız isterseniz benden daha bilgili birine sorabilirsiniz bu size kalmış ama bende çok bilgisiz değilim 1 yıl gibi bir süre su kaplumbağası üzerine araştırma yaptım 1 yıla yakın bir süredir de bakıyorum ama tabi ki tecrübe her zaman bilgiden üstün gelir tekrardan iyi günler ve iyi bayralmar murat bey  :)

bir de yazmayı unutmuşum ısı ölçeriniz yani termometreniz resimden gördüğüm kadarıylar dijital termometre dijital termometrelerim yanlış dereceyi gösterme olanağı yüksekdir onu yugun olduğunuz bir vakit jbl veya sera marka cam içinde alkol bulunuyor sanırım cam sera termometre veya jbl cam termometreyle değişmeniz hayvanın yaşamsı için gereken ısıyı daha sağlıklı ve sağlam bir şekilde ölçebilirsiniz

Renkli taşa bağlı kabuklarda incelediğiniz üzere renklenmeler oluşuyor. Bu aslında kabuktan ziyade o hayvana o suyu içtiği için zararlı.

Silis için erken ama alırsanızda iyi olur. Bu ilk aşamada yavrular pek kullanmıyor diğer taraftan temizlik açısından yeni başlayanlara biraz sıkıntı veriyor. Dip sifonu dediğimiz aparatla çekiyoruz pisliği düşük hacimli suda randıman alınmıyor. El ile dalga yapıp maşrapa ile suyu alıyoruz ama akvaryum küçük sığar mı bilmiyorum açıkçası. Akvaryuma ait bir bardakta kullanabilirsiniz.

Bu akvaryum ne yazıkki bir sene gitmez. En geç ocakta akvaryumu yenilemek gerek. Hesaplı olması adına doğruda 140 litre civarı 80 yada 100 boy, 40-45 en ve 45-50 arası boyda bir hazır akvaryum alırsanız 3-4 sene rahat gider. Akabinde ömürlüğe geçersiniz. Bunda amaç artık kabuklarının sertleşip camı kıracak seviyeye gelmesinden. Akvaryum bombeli değil dikdörtgen olsun. Bombeliler hem kuru alan açısından sıkıntı hemde hayvanların gözlerine iyi gelmiyor.

Ekipmanı da ömürlüğe göre alacağınız için tekrar tekrar masrafta olmaz. Tabi bu öneri akvaryumu kademeli de büyütebilirsiniz. 50-80-100 gibi.

Bu akvaryumu atmayın. Karantina akvaryumu olarak dursun. Bazı hastalıklarda bu gerekli oluyor yada su değişimi sırası akvaryumdan bir miktar su ilave edip hayvanları buraya naklettikten sonra rahatça ana akvaryumda çalışma yaparsınız. Su uygun ısıya gelince hayvanları bundan alıp koyarsınız.

Hayvanlar ufak şu aşamada uv ampule ihtiyaç yok. Yavruların kabuğu esnek olmalı. Bu düşme gibi olası darbeyi absorbe etmesini sağlar; organların büyürken iç basınç altında sıkışmasını önler.

Cvp: RE: İlk Akvaryumum...

cem' Alıntı:
Renkli taşa bağlı kabuklarda incelediğiniz üzere renklenmeler oluşuyor. Bu aslında kabuktan ziyade o hayvana o suyu içtiği için zararlı.

Silis için erken ama alırsanızda iyi olur. Bu ilk aşamada yavrular pek kullanmıyor diğer taraftan temizlik açısından yeni başlayanlara biraz sıkıntı veriyor. Dip sifonu dediğimiz aparatla çekiyoruz pisliği düşük hacimli suda randıman alınmıyor. El ile dalga yapıp maşrapa ile suyu alıyoruz ama akvaryum küçük sığar mı bilmiyorum açıkçası. Akvaryuma ait bir bardakta kullanabilirsiniz.

Bu akvaryum ne yazıkki bir sene gitmez. En geç ocakta akvaryumu yenilemek gerek. Hesaplı olması adına doğruda 140 litre civarı 80 yada 100 boy, 40-45 en ve 45-50 arası boyda bir hazır akvaryum alırsanız 3-4 sene rahat gider. Akabinde ömürlüğe geçersiniz. Bunda amaç artık kabuklarının sertleşip camı kıracak seviyeye gelmesinden. Akvaryum bombeli değil dikdörtgen olsun. Bombeliler hem kuru alan açısından sıkıntı hemde hayvanların gözlerine iyi gelmiyor.

Ekipmanı da ömürlüğe göre alacağınız için tekrar tekrar masrafta olmaz. Tabi bu öneri akvaryumu kademeli de büyütebilirsiniz. 50-80-100 gibi.

Bu akvaryumu atmayın. Karantina akvaryumu olarak dursun. Bazı hastalıklarda bu gerekli oluyor yada su değişimi sırası akvaryumdan bir miktar su ilave edip hayvanları buraya naklettikten sonra rahatça ana akvaryumda çalışma yaparsınız. Su uygun ısıya gelince hayvanları bundan alıp koyarsınız.

Hayvanlar ufak şu aşamada uv ampule ihtiyaç yok. Yavruların kabuğu esnek olmalı. Bu düşme gibi olası darbeyi absorbe etmesini sağlar; organların büyürken iç basınç altında sıkışmasını önler.
Yorumlarınız için çok teşekkürler Cem Bey. Ocak ayına kadar 3-4 yıl yetecek boyutlarda bir akvaryuma geçebilirim sanırım. Değerli  tavsiyelerinize uyacağım. Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Silis kum sipariş etmiştim, beyaz silis kum alıp getirdiler. Şimdilik bu kumu kullansam sonra Vitaland sarı silis kum alsam sorun olur mu?

Bir sorun olmaz sadece renkleri farklı ama kumu koymadan önce soğuk suyla yani çeşme suyuyla 5 kere yıkayın sonradan sıcak su ısıtın ve kumun olduğu kaba dökün sonradan su soğuyınca o suyu boşaltıp yeni sıcak su koyun 1 gün boyunca suda kalsın ( vaktiniz yoksa 4 saat dursada yeter ne kadar çok durursa o kadar iyi ) aksi takdirde kumu çok kirli yolluyorlar hem suyun rengi bulanık olur ve uzun süre rafta bekleyen kuma mikroplar saldıra biliyor ve bu mikroplar hayvanı hasta edebiliyor

Cvp: RE: İlk Akvaryumum...

sibemirhan' Alıntı:
Bir sorun olmaz sadece renkleri farklı ama kumu koymadan önce soğuk suyla yani çeşme suyuyla 5 kere yıkayın sonradan sıcak su ısıtın ve kumun olduğu kaba dökün sonradan su soğuyınca o suyu boşaltıp yeni sıcak su koyun 1 gün boyunca suda kalsın ( vaktiniz yoksa 4 saat dursada yeter ne kadar çok durursa o kadar iyi ) aksi takdirde kumu çok kirli yolluyorlar hem suyun rengi bulanık olur ve uzun süre rafta bekleyen kuma mikroplar saldıra biliyor ve bu mikroplar hayvanı hasta edebiliyor

Sevgili Emirhan, ilgine teşekkürler. Temizliği hallettim. Sağlıcakla kal.

Kumu mıncıklayarak 3-4 kg’lik partiler halinde (küçük partiler halinde yıkamak daha iyi temizler. Silis ağır ve incedir ıslanınca kum sıkar fazla koyulduğunda temizlenmesi güç olur tam temizlenmez tozlu kalır) kimyasal değmemiş ve el yakmayan sıcaklıkta suda tozu gidene kadar yeterli sayıda doldur boşalt yaparak yıkanacak, sonra kumu yavaşça akvaryuma dökeceğiz. Bu marka kum ise;

Kum vitasand marka değilse (diğer markaların sterilizasyonunu bilmediğim ve görmediğim için bilemiyorum) kaynar su döküp soğuyana kadar bekletilecek kum kaşıkla karıştırılıp sıcak su her yerine nüfus edecek. Su soğuyunca ya metilen mavisi yada sofra tuzu yeterince dökülüp karıştırılıp bırakılacak. Acil durum yok ise ertesi gün su dökülüp kum yıkanacak. Akvaryuma konacak.

Bulanıklık olursa iç filtre çalıştırılıp 1 saat sonra filtre durdurulup poşet geçirilip sudan çıkarılıp temizlenecek. Bulanıklığa göre bir iki saatte bir temizlenebilir. Sonraki sabah birkez daha. Bir kısmı da tabana oturur. Birkaç genel temizlik sonrası toz kalmaz. Genel akvaryum temizliğinde önce filtre fişi çekilir kum karıştırılır. Suya karışan toz su ile birlikte alınır.

İlk konulması sırasında su çok bulanık olursa ve hayvanları suya hemen koymak gerekiyorsa kum karıştırılıp iyice toz havalandırılıp maşrapa ile bir miktar su alınıp temiz su yavaşça dökmek suretiyle eklenir. Ertesi sabah su berraklaşır.

Mermer tozunu da beyaz silis diye satan olur. Gerçek silis ise sarı almaya gerek yoktur beyazda iş görür tek sıkıntı kiri daha fazla gösterir.

Cem Bey,  kumun silis kum olduğuna eminim. Ama marka Vitasand değil.  Birkaç yıkama sonrası gayet temiz ve berrak bir hal aldı. Ben yine de tuzlama dışında söylediğiniz diğer şeyleri yapmıştım. Son olarak işimi şansa bırakmak istemediğimden tuzlayıp yarına kadar bekleteceğim. En kısa zamanda akvaryumun son halini de paylaşacağım. İlginize çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

Temiz ise sıcak su yeterlidir. Bunlar poşetlenmeden evvel yıkanır. Sadece kendi tozu ve diğer çeşit kumlarda aynı banddan geçtiği için tek tük onlardan da karışabilir.

Markasız olanlar doğrudan poşetlendiği için kir ihtiva eder. İçeriğinde toz toprak olur. Daha fazla yıkayıp steril etmek gerekir.

sanırım kuru alanı internet üzerinden sipariş vermişsiniz kuru alanın üzerindeki o çime benzeyen şeyi kaplumbağalar yiyorlar

misal veriyorum sizin önünüze hiç görmediğiniz bir şeyi koyarsam ellerinizle ne olduğunu anlamaya çalışırsınız

kaplumbağalar ise ağızlarıyla ısırarak ne olduğunu anlamaya çalışırlar yani demek istediğim o çime benzeyen şeyi artık her ne ise onu yiyecektir ve midesine zarar vere bilir bildiğim kadarıyla zor bir şey yediklerinde günlerce öğütmeye çalışıyorlar yani dışkılarını kontrol ederseniz yediğinden 1 hafta geçse bile dışkısındaki rengin farkını fark edersiniz ve çok fazla yer ise eğer kimyasal bazlı bir şey ise onu hasta edebilir

bu süsleri genelde yapıştırıcılarla yapıştırıyorlar ve yapıştırıcıların çoğu kimyasal öyeler içeriyor

Emirhan' Alıntı:
sanırım kuru alanı internet üzerinden sipariş vermişsiniz kuru alanın üzerindeki o çime benzeyen şeyi kaplumbağalar yiyorlar

misal veriyorum sizin önünüze hiç görmediğiniz bir şeyi koyarsam ellerinizle ne olduğunu anlamaya çalışırsınız

kaplumbağalar ise ağızlarıyla ısırarak ne olduğunu anlamaya çalışırlar yani demek istediğim o çime benzeyen şeyi artık her ne ise onu yiyecektir ve midesine zarar vere bilir bildiğim kadarıyla zor bir şey yediklerinde günlerce öğütmeye çalışıyorlar yani dışkılarını kontrol ederseniz yediğinden 1 hafta geçse bile dışkısındaki rengin farkını fark edersiniz ve çok fazla yer ise eğer kimyasal bazlı bir şey ise onu hasta edebilir

bu süsleri genelde yapıştırıcılarla yapıştırıyorlar ve yapıştırıcıların çoğu kimyasal öyeler içeriyor
Yapay çimlerin ara sıra suda yüzdükleri oluyor ancak kaplumbağalar hiç umursamıyor. Suyun yüzeyinden alıyorum. Sorun olmuyor. Kimi zaman da filtreden temizliyorum. 10 günü aşkın bir süredir kullanıyorum. Suya herhangi bir salınım yapmadı. Kaplumbağaların da keyfi yerinde. Uygun bir zamanımda kuru alanı tamamen değiştirip yükseltmeyi düşünüyorum. Belki önümüzdeki aya...

ne zaman müsait olursanız değişmeniz bence de iyi olur çünkü bazı parçalar insan gözüyle gözükmez kaplumbağalarda göremez ama hayvan suda yüzerken sürekli su içiyor kendisi gidip yemese bile bu parçalar ağzına kaçacaktır 

şuan yavru olduğundan dolayı ısırıp yeme sorunu olmuyor ileride büyüdüğü zaman çene yapısı da gelişeceği için emin olun tadına bakmak isteyecektir

Çok güzelmiş hayırlı olsun ama evet eğer imkanınız var ise ömürlük alın ve kurtulun akvaryum işinden direk :)

Geri