Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Işığın Caretta Carettalara Zararları

angel_22

Yeni Üye
[/color][/size][/font]Arakadaşlar ülkemizdeki yanlış aydınlatmadan dolayı caretta carettalar ve yavruları her yıl denize gitçeklerine ışığa doğru yöneliyor. Bu da onların ölümüne ve soylarının tükenmelerine yol açıyor. Sizce bunu egellemek için neler yapılabilirr? Önerilerinizi bekliyorum ki caretta carettaları biz kurtaralım...

:)Saygılarımla:)

Caretta carettaların yaşam alınana yapılan çarpık yapılaşma nedeniyle gece karanlığında yumurtadan çıkan kaplumbağalar denizdeki yakamozlar diye kente yönelmekteler. Onun için bir grup gönüllü bu duruma müdahale etmek için yuvaların kent tarafını kapatıp yuvalara gelen kent ışıklarını engelliyorlar.

karettalar nerde satılır veya satılırmı piyasada varmı çok güzel çok hoşuma gidiyorlar

Harika bir şey Carettaların ticareti yapılmıyor. :) Carettaları doğal ortamlarında görmeye çalışacaksınız.

Evde beslenmeye uygun değiller hem çok uzun sene yaşıyorlar ve hem de çok büyüyorlar :)

Carettalar koruma altında.

tüh ya antalyada bi kadın plajının altında güneşlenirken bulmuş ufavık bişey bende gittim iki sefer bir sefer bile bulmadım hayret bişey ya ama çok şirinler değilmi:D

Doğadan kopartıp evinizemi getirmeyi istemiştiniz. :( Bu davaranışı bir kaplumbağa ve hayvansevere yakıştıramadım.

rıfkı ben de daha b yaz köye gittiğimde bağda bahçede hemde 2 yıldır kara kaplumbağası aradım HEP ama olmadı

rıfkı35' Alıntı:
ya çok tatlılar ama bu beslediğimiz kapluşlarda doğadan kopma :(

Bizim singapur kaplumbağası diye aldığımız kırmızı kulak veya al yanak diye adlandırılan kaplumbağlarımızın anavatanı ABD nin güney bölgeleri. ABD de önceleri doğadan toplanarak satılmışlar, daha sonra üretme çiftlikleri kurulmuş ABD ve Avruypaya satılmaya başlamış. Salmonella hastalığı nedeniyle kabuk büyüklüğü 10 cm den küçük kaplumbağaların ABD de satışı yasaklanmış. Pazarın ABD li üreticiler tarafından oluşturulması sonucunda Çin'li yatırımcılar büyük kaplumbağa çiftlikleri kurarak dünya piyasasını ciddi ölçüde ele geçirmişler.

Kısaca bizim su kaplumbağalarımız doğadan toplama yani F0 değiller. Özel olarak üretilmekteler. :)

Doğada yaşayan hayvanları evimize alıp mutsuz edeceğimize onların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışmak çok daha güzel ve insanca.

Lütfen doğadan hayvan toplayarak onların özgürlüklerine engel olmayı ve mutsuz etmeyi hayvanseverlikle bağdaştırmayın. Onun adı biraz bencillik :)

oldscout doğru diorsun ama ben bunların doğadan kopma zannediyordum değillermiş demek sağol

beliz' Alıntı:
rıfkı ben de daha b yaz köye gittiğimde bağda bahçede hemde 2 yıldır kara kaplumbağası aradım HEP ama olmadı

valla ben izmirdeyim yukarısı piknik alanı oturduğumuz yerin elime çok sayıda kaplumbağa geçti hepsini sevdim tekrar bıraktım sürüsüyle var burda hatta o kdr çok ki yazları mahallelere iniyorlar çoluk çocuk topluyor ellerinden alıp tekrar parka bırakıyoruz :D

rıfkı35' Alıntı:
beliz' Alıntı:

valla ben izmirdeyim yukarısı piknik alanı oturduğumuz yerin elime çok sayıda kaplumbağa geçti hepsini sevdim tekrar bıraktım sürüsüyle var burda hatta o kdr çok ki yazları mahallelere iniyorlar çoluk çocuk topluyor ellerinden alıp tekrar parka bırakıyoruz :D

Çok iyi yapıyorsun. Çanakkale Kabatepe'de yerli tür çizgili su kaplumbağaları yaşıyor. Onları doğal ortamlarında görseniz bizim o keratalara baktığımız ortamla yaşadıkları doğal ortamı kıyaslasanız inanın o keratalara işkence ettiğimizi gözlerinizle görerek anlarsınız.

Tek yolu ultrasonic dalgalar yayan ses aletleridir.Onlardan kurup o dönemde çalıştırmak yeterli olucaktır denize dönmeleri için.Köpekten korunmak için filan bu aletlerden satılıyor.Aklıma gelen bu.

Geri