Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isırma amaçlı mı refleks olarak mı bilmiyorum ağzını açmakta

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba arkadaşlar kablumbağam son 2 haftadır arada bir dışarı çıkardığımda kabuğunu kaşırken yada üstten elimi görmeden uzatınca yavaştan ağzını açma eylemine geçiyor öncesinde bu yoktu. Gözü ile kontak kurduktan sonra ben naparsam yapayım bana ağzını açmıyor alışık zaten elimde karnımda küçükken çok uyumuşluğu var. Acaba bunu yeni bi iç güdü olarak tehlike olarak mı algılıyor yoksa da Cem bey bilir yakın zamanda tırnağı filan kırılmıştı ondan sonra mı olmuş olabilir mi

Bu hayvanlar ele alınmayı sevmez. Yavruyken kafayı kabuğa gömer büyüdükçe özgüven artar cesaretlenir ve saldırgan tepki gösterir. Boynu uzun olduğu için ön ayakların arkasından tut. Ağzı o noktaya erişemez ama arka ayak tırnakları ile deriyi de delebiliyorlar. O açıdan arka ayaklara da dikkat et, diğer parmaklarına tırnağı takmasın. Yetişkinler el ayası gibi kalın deriyi ısırıp parçalar. En temiz ya hayvanı el ayasına ters yatır ya da yan kenar kabuklardan tut.

Savunma sadece ısırma değil, tıslayıp uyarır. Hayvan yerde ise tehdidin geldiği tarafa yan dönüp o tarafa doğru dış taraftaki bacakları kaldırıp, kabuğunu kalkan gibi tehdit gelen tarafa doğru eğerek kabuğu ayaklarının üstüne kapar ve tıslayıp savunmaya geçer. Romalıların testudo savunması buradan geliyor.

Hayvanı yüzüne de yakın tutma ileriye hızlı biçimde hamle yapıp ısırır. Burun yada dudaklarında yara açar. Artık büyüme evresine girdi ve vücudunu kullanmayı öğreniyor. Bundan sonra dikkat edeceksin. Bir de yoksa baticon al. Yara açarsa hemen sabunlayıp baticon sürersin. Sadece kaplumbağadaki yaralar için almıyoruz. Kendimizde de kullandığımız zaman illaki oluyor.

Cvp: RE: Isırma amaçlı mı refleks olarak mı bilmiyorum ağzını açmakta

cem' Alıntı:
Bu hayvanlar ele alınmayı sevmez. Yavruyken kafayı kabuğa gömer büyüdükçe özgüven artar cesaretlenir ve saldırgan tepki gösterir. Boynu uzun olduğu için ön ayakların arkasından tut. Ağzı o noktaya erişemez ama arka ayak tırnakları ile deriyi de delebiliyorlar. O açıdan arka ayaklara da dikkat et, diğer parmaklarına tırnağı takmasın. Yetişkinler el ayası gibi kalın deriyi ısırıp parçalar. En temiz ya hayvanı el ayasına ters yatır ya da yan kenar kabuklardan tut.

Savunma sadece ısırma değil, tıslayıp uyarır. Hayvan yerde ise tehdidin geldiği tarafa yan dönüp o tarafa doğru dış taraftaki bacakları kaldırıp, kabuğunu kalkan gibi tehdit gelen tarafa doğru eğerek kabuğu ayaklarının üstüne kapar ve tıslayıp savunmaya geçer. Romalıların testudo savunması buradan geliyor.

Hayvanı yüzüne de yakın tutma ileriye hızlı biçimde hamle yapıp ısırır. Burun yada dudaklarında yara açar. Artık büyüme evresine girdi ve vücudunu kullanmayı öğreniyor. Bundan sonra dikkat edeceksin. Bir de yoksa baticon al. Yara açarsa hemen sabunlayıp baticon sürersin. Sadece kaplumbağadaki yaralar için almıyoruz. Kendimizde de kullandığımız zaman illaki oluyor.

Ele fazla almıyorum dediğiniz gibi büyük su değişimi yada sağlık kontrolü dışında bazen bunalmasın diye 10-15 dk çıkarıyorum onda da peşimden gelip elime üstüme çıkıp uslu uslu oturuyor ::)  Dediğim gibi son bir kaç haftadır var gibi savunmaya geçiyor gibi algıladım şahsen ama bu zamana kadar hiç ısırmadı yüzümü koklamaya çok yaklaşıyor küçüklüğünden beri izin vermiyorum sonuçta adı üstünden hayvan ::)    Batikon evde hep bulunur bizde. Normal kabuktan tutup kaldırınca yada dokununca öyle yapmıyor sadece yerde dolaşırken kabuğunu kaşıyorum bazen ona da ses etmiyor ama üstten gelince sanırım refleks ile savunmaya geçiyor gibi. Dediğiniz gibi parmağı yaralayacak potansiyel var mı o kadar

Ayak tırnakları feci onu biliyorum bi ara mantar mı diye batikon sürmeye zorladığımda fena çizip batıyordu parmağıma :)

14-15 cm kabuk boyu itibariyle deride kanamalı yara açarlar. 20 cm sonrası tereyağı gibi kesip alıyorlar parçayı ama sinir hat safhaya gelirse. Dişiler erkeklerden beter.

Ben 20 cm sonrası elden beslemeyi bıraktım. Evveli tırnak kenarlarında nasır bırakıyordum ısırınca birşey olmuyordu.

Kendini kaşıtıyorsa hayvan tabandayken suya elini sokup kaşı. Hayvan kıçını oynatmaya başlar. Yalnız çokta bastırma hayvan nefes almak için yukarı çıkabilsin. Benimkilerden biri bunu severdi.

Ben suda iken güvenemem elimi kolay kolay sokmaya ?? Dışarıda iken kaşırım hep genellikle kendi gelir ayağıma dizime sürtünür yada başka nesnelere sürüyor kaşınmak için. Vay be diğer türlerin vahşi olduğunu biliyordum da bunun bu kadar yaraladığını sizden duydum temkinli olayım o zaman ? Şu yeme devit 2 sefer damlattım 2 hafta oldu devam edeyim mi 1aya

Bende deneyimle öğrenmiş oldum. Sonuçta soğukkanlı canlılar içgüdüleri ile hareket ettikleri için ne yapacakları belli olmaz. Benim o kaşınmayı seven, en uysal en bana yakındı, beklemiyorsun ama o bile bir ısırık aldı elimin yanından. Boş anında yakalarsa affetmiyorlar. Çoklu hayvan besleniminde biriyle ilgilenirken diğeri dalabiliyor. En büyük dişimin ağız içini kontrol ederken yüzüne odaklandığım için yanlış tutmuştum arka ayak tırnağını elimin ayasına çivi gibi köküne kadar saplamıştı. İllaki bir şekilde bir darbe yiyorsun.

Tabandayken üst arkadan yaklaşıp kaşırsan ve hoşuna giderse kaçmaz, sadece ağız bölgesine yakın durma.

Deviti hangi konuda önermiştim. Linkini atarsan bakayım o konuya bu hafta D vitamini üstüne çok yazı döndü ki kabuğa, ağıza derken karıştırdım.

Tecrübeler asla yanılmaz tabi ki bunları göz önünde bulundurayım. Şu kabuk değişimi olmadı bu kasım aralık gibi şubata dönecek acaba güneş görmediğinden mi demiştik d vitamini ondan önermiştiniz. Tırnak içinde olabilir ama

Tırnak kırılma konusunda önermişsiniz link atamadım ama mobildeyim

Tamam buldum konuyu. 3 ay süresince haftada bir damla demişim aynen devam edelim. Kış ayları uvb lamba yoksa ve güneşte görmediğinde hayvanlarda D vitamini eksikliği görülebiliyor.

Uvb yok maalesef bir ara farklı bi ampül atmıştım size az da olsa ısı veriyordu tabi uvb gibi hayvana fayda sağlamadı. Önceki yıllar güneşe balkona çıkarırdım 30 dk 1 saat filan. Sonra hijyen hasta olma olaylarını öğrendim diye hiç çıkarmadım güneşi gördüyse anca camdan akvaryuma az bir şey vuran güneş vardı o da yetmemiştir belki. Pekii diyelim 3 ay bunu yapacağız zararı olma ihtimali var mı? Yani d vitamini eksikliği gerçekten var mı ondan da emin değilim

Normalde uvb ile hayvan kendi sentezlediği için sorun olmaz. Günlük 20-30 dakika yeterlidir. Bu olmadığında eksikliğini yapay D vitamini yani devit damla ile karşılarız. D vitamini yağ doku ve karaciğerde depolanır. Kalsiyuma bağlanarak harcanır. Aşırı yüklemede böbrekte taş, damarlar ve dokularda sertleşme ki bu olduğunda damarlar ve dokularda basit ifadeyle yırtılmaya bağlı kanama oluşabilir. Damarlarda tıkanma görülür. Eklemlerde kireçlenme görülebilir. Hareketler kısıtlanır.

Kullandığımız oran hayvan için yüksek doz değil. Senede 3 ay bir süre kullanıyoruz. Kalan süreçte depolanmış D vitaminini bünye kullanıyor. Kabuk uygulamalarında ağızdan vermiyoruz. Kabuk sürülen devitin bir kısmını emiyor. Kemik erimesinde (raşitizm) derecesine göre farklı tedavi yollarına başvurulur.

Geri