Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı 7 sa çalışmadı

cname

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar
Siteye yeni üye oldum.Gerçekten çok güzel bir site.Herkese emeği için tesekkur ederim.Benim de 9 aylık kaplumbağam var.Bugun annem temizlik yaparken ısıtının fişini çekmiş ve sonrada takmayı unutmuş. Anlattıgına göre 8 sa kaldı öyle.Yem verdigimde farkettim suyu çok soğuktu.hemen kaba ılık su doldurup kaplumbağamı içine koydum. Isıtıcının suyu ısıtmasını bekledim tekrar akvaryuma koydum.28 derecede sabit simdi. Üşütmüş olabilir mi bu süre icinde.Yardımcı olursaniz cok sevinirim.

Cvp: Isıtıcı 7 sa çalışmadı

Bu kadar kısa sürede bir üşütmenin olacağını düşünmüyorum.
Ama siz kaplumbağanızı gözlemleyin eğer üşütme belirtileri gösterirse tedbirlerinizi alırsınız.

Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama şu anda evler genelde 20-21C derece civarında. Su da en fazla bu kadar soğumuş olabilir. Belki daha da az. Kaplumbağalar zaten bu sıcaklıklarda bir süre yaşayabilirler. Metobolizmaları yavaşlar fakat hayatlarını sürdürürler. Üşütmek için daha çok bir hava akımı ya da sudan çıkıp kuru alanda üşümeleri gerekir.

Yavaş yavaş soğuyan bir suda kolay kolay üşüme gerçekleşmez. Hem de bu kadar kısa süreli bir durum için sıkıntı yapacak bir durum yoktur.

Ancak her ihtimale karşı bu bir kaç gün yemlerine vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Sevgilerimle..

tesekkür ediyorum.Sormak istediğim başka bir şey daha var aslında. yaklaşık 1.5 haftadir kaplumbağımın kabugunda beyazlıklar oluşmaya başladi.Araştırdıgımda kireç birikmesi,mantar olabilceğini öğrendim.fakat hiç bir koku yok.çok iştahlı ve çok hareketli. kireç oldugunu düşünerek haftada 1 kez fırçaladım. birşey değişmedi.kabuk değişiminde de görülüyormuş sanırım o yuzden gozlemlemeye karar verdim.bu aksam da boynunun derisi soyulmuş incecik beyaz şekilde suda dalgalandıgını gördüm.sudan çıkardım bişe yoktu ama suya koydumda görüyorum saydam böle incecik.Kabuk değişiminden haberim varda deri de değiştiriyorlar mı? büyüdüğü icin mi kabugu ve derisi böyle yoksa herhangi bir hastalık olabilir mi? yardımlarınıza tesekkurler

Kaplumbağanız büyüdükçe deri değişimi geçirecektir.
Suda sallanan tül gibi şeyler deriler.
Kaplumbağanız büyüyor bunda bir sorun yok :)

Arzu Hanım'ın da dediği gibi deri değiştirmesi. Problem olmadığı gibi sağlıklı bir olaydır. O kabuğun sınırlarındaki beyazlklar da kabuğun yavaş yavaş ayrılmasından dolayı oluşur. Altta yeni bir kabuk oluşmaktadır.

Mantar zaten pamuk gibi dökülen ve kötü kokan bir hastalık olduğu gibi genelde tek bir bölgede çıkar.

Ayrıca vitamin desteği sağlarsanız(özellikle a vitamini buna faydalıdır) deri değişimini daha kolay gerçekleştirir kaplumbağanız. Bu dönemlerde suyun yüzeyinde yüzen deri parçalarını da fark edeceksinizdir. Bir bardak yardımıyla onları yüzeyden toplayabilirsiniz.

Çok teşekkür ediyorum.Ohh rahatladim:):D

vitamin ve güneşlendirme takviyesiyle onlara yardımcı olmanız kabuk değişimini daha da kolaylaştırıp hızlandıracaktır.. :)

Geri