Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı iyi mi kötü mü?

castiel

Gümüş 1 Üye
biliyorum bu soru şuan çok saçma geliyor yanıtı belli : tabiki de hemde o olmadan yaşayamazlar!
lütfen hemen tepki göstermeyin ama bir dinleyin.cidden kafama çok takılıyor umarım doğru konuya açmışımdır bunu.

benim etrafımda çok çok kapluş besleyen insan var.iyi mi kötü mü bakıyor derseniz burdaki yazan yorumlara göre berbat bakıyolar.ne ısıtıcı var ne filtre.hatta şebnem diye arkadaşım gerçekten abartmıyorum 2 yıldır ölüm fanusu denen kapta besliyor.benim hem kocaman akvaryumum ısıtıcım filtrem herşeyim mevcut( yakında inşallah uvb lambasıda alcam) peki sonuç ne?

şebnemin kapluşu şuana kadar 2 yıl boyunca bikere bile hasta olmadı (maşallah)
diğer arkadaşım ise 10 yıldır besliyor su kaplumbağası.hatta ısıtıcı yok mutfakta duruyorlarmışyem yemede sorun yok herşey normal.ve tam tamına bu 10 yıl boyunca sadece 2005te hastalanmışlar.peki benimkilere bakalım?
akciğer enfeksiyonu,obezlik,kabuk yumuşama ve göz kapanması...daha birçok...peki siz olsaydınız ne düşünürdünüz? açıkcası bana dokunuyor bu durum.bencil olduğumu düşünmeyin o kapluşlar inşallah hiç am ahiç hastalanmaz cidden onlar adına mutluyum.sonuç olarak burda mesele tüm kapluşların sağlıklı,mutlu olmaları.ama benimkiler bana mutlu gelsede sağlıklı gelmiyor.herşeye dikkat ediyorum.hani derler ya çok dikkat edersen üstüne düşersen başına gelir diye gerçektende öyle! onlar hergün bakmıyo bile kapluşa benim kadar bağlı değiller.ben çocuklarımmış gibi sesleniyorum.ailemde öyle.

ısıtıcı iyi mi kötü mü kısmına gelirsekte,şimdi su sıcak olduğu zaman bunlar sıcağa alışıyolar.elinize aldığınız zamanda anında esintiyi hissediyorlar çünkü daha yeni sıcacık sudan çıkmışlar.oyüzden daha bi çarpıntı yaşıyorlar.demek istediğim insanlar bile böledir.mesela en kış boyu kısa kollu dolaşırım ama hastalanmam neden? çünkü artık vücudum bağışıklık kazanmıştır.kendini aşırı soğuktan koruyan insan bi esintide anında hastalanır çünkü vücudundaki antikorlar hazırlılı değildir.

ya ben demiyorum ki ısıtıcı kullanmayalım.buna karşıyım tabiki.çünkü bizzat kendim gördüm faydalarını.ilk 1 ay ısıtıcısızlardı aldıktan sonra nasıl hareketlendiler mutlu oldular.ama daha hassas oluyolar orası kesin.

yaratılış gereği zaten soğuk kanlı canlılar.alınması şart tabi.ama bilmiyorum bu durum gerçekten kafamı karıştırıyor.alay konusu oldum resmen.arkadaşlar o kadar iyi bakıyosun geçirmediği hastalık kalmadı diyolar.milleti taktığımdan değil mesele burda mesele kapluşların iyiliği tabiki.

millet kapluşları nisan ayında bahçeye çıkarıyor.ben bi balkona çıkarayım akciğer enfeksiyonu oluyor onların ısıtıcısı yok benim var.demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım. ama kötü örnek olmak istemiyorum herkes mutlaka almalı ısıtıcı onların mutluluğu içinde önemli.ama sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim lütfen tepki göstermeyin :(

Zaten doğru olan onları mümkün olduğunca akvaryumlarından dışarı çıkarmamaktır, dışarı çıkarıp elde sevilebilen hayvanlar değillerdir çünkü, bu yüzden akvaryumda kalmaları sizin için de onlar için de en iyisi olcaktır. Yazın öğle öncesi saatlerde ve akşam üstüne doğru havanın esintisiz olduğu zamanlar güneşlendirebilirsiniz rahatçca, önemli olan rüzgarda dışarı çıkarmamak. Dediğiniz alışma olayı insanlarda bi nebze doğru ancak hayatlarında hiç doğal ortam görmemiş direkt petshoplara gelen kaplumbağalar zaten hiç doğal ortam görmediklerinden bünyeleri zayıf oluyor doğadakilere göre. Üstüne bi de alışsınlar diye ısıtıcı vs kullanmazsanız en ufak bir hastalıkta hastalanıp ölebilirler. Yani telafisi bile olmayabilir. Çevremde böyle böyle bakan kişiler var onlarınki niye hastalanmıyor ölmüyor demek de tıpkı kırmızı ışıkta geçip kaza yapmayanların yaptığına benzer, kırmızı ışıkta geçip kaza yapmayanlar var diye herkes kırmızıda geçse trafiğin durumunu siz düşünün, aynı kaza örneğindeki gibi belki on kere geçersiniz kırmızıda ama onbirde kaza yapıp hayatınızı kaybedebilirsiniz aynı şekilde çevrenizdekilerin kaplumbağasına bişey olmayabilir belki ama sizinkiler o kadar şanslı olmayabilir. Bu nedenle her zaman çevrenizdeki yanlış örnekleri değil doğruları kendinize baz alın, bu yüzden ısıtıcı evcil şartlarda bakılan, hiç doğal ortam görmemiş bir kaplumbağa için olmazsa olmazlardan ve yaz kış her zaman kullanılması gereken bir ekipmandır.

aragorn senin akvaryumunu çok merak ettim bi bölümde övüyolardı , akvaryumunu çok merak etti m resmleri koyar mısın ? :D

O konudaki fotoğraflar silinmiş sanırım, elimde pek fotoğraf yok şu an ama, burası uygun bölüm de değil yine de bir iki tane ekleyim, eski haline göre biraz daha sade şu anda akvaryum.

mailto:/2010/5/29/517.jpg

mailto:/2010/5/29/543.jpg

Uzun bir temizliğin ardından suyun ısınması beklerken çekilmiş sade, mütevazi, 100x30x45 cm lik akvaryumumuzun bir iki fotoğrafı :)

Vay beee , harbiden büyük geniş güzel bi akvaryum..

Tebrikler . İnş bende böyle bişey yapabilirim.

benimde böyle bi akvaryumum var aynı boyutlarda ama evdekilere bi kabul ettirebilsem ona geçmek için işte ama ileride illaki razı gelecekler :D:D

evet aragorn zaten ben hani düşüncemi söledim yoksa herzaman ısıtıcıya devam :D hatta kullanmayanları uyarıyorum zatende sadece insanın siniri gidiyor iyi bakıpta hastalanmaları.belkide hatam fazla elime almaktır zaten artık dikkat ediyorum akciğer enfeksiyonundan sonra teşekkürederim.ne yazık ki pet shopların hepsinde ısıtıcı olmuyor ben hep baktığımda uyuyo oluyorlar ah ah annem bi izin versede alsam hepsine paşa gibi baksam :D

bu arada akvaryum gerçekten güzel imrendim :D benimkide şahsen hoşuma gidiyor hatta küçülüp onlara katılasım geliyor ama daha büyük olmasını isterdim senin kinin fiyatı ne kadar acaba?

Teşekkürler güzel düşünceleriniz için akvaryum hakkındaki. Rica ederim, yanlış bakım şartlarına bakarak boşu boşuna sinirlenmeyin siz doğrusunu yaptıktan sonra içiniz rahat olsun, bazen herşeye dikkat de etseniz yine de hastalanma gibi durumlar olabiliyor. Ben yaklaşık 1,5-2 sene önce almıştım bu akvaryumu ve aldığım zaman 70 tl idi, şu an 100 civarı hatta biraz daha da fazla olabilir muhtemelen.

Geri