Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı lamba

MT Eros

Bronz 4 Üye
1. si soft olmadığı için bizim ve kaplumbağalarımızın gözlerini yorar. 2. si uygun ama ufak boyutlu olduğundan patlama süresi daha kısadır ve çok saçma bir fiyatta.

Size resmini attığım ampulü önerebilirim ben kullanıyorum ve 5 aydır patlamadı ve soft halojen. Ben direk resmini atıyorum siz bunun aynısını daha ucuza bulabilirsiniz.

a.JPG

Teşekkür ederim bu ürünü aradım ama bulamamıştım şuan buldum :)

25 TL olanın kutusunda 70W, 20 TL olanın kutusunda 52W yazıyor hangi değere göre olanı alayım sence

70w=100w kutusu bu ama 52w ampul olduğunu yazmışlar. Eğer büyük bir kuru alanınız yoksa 52w yetecektir.

40*30 cm kuru alanım var lamba ile kuru alan zemini arasındaki mesafe 32 cm lambayı yer değiştremiyorum duvara sabitledim yeterli olur mu 52w

Ben de 30-32cm mesafede kullanıyorum. Ben kuru alanda 2 tane kullanıyorum ama 1 tanesi size yeterli gelecektir. Tek sıkıntı lambanın olduğu yerlerde takılır uzaklara gitmez. O yüzden uvb lambayı ısıtıcı lambanın tam yanına konumlandırmak gerekli. İlk attığım resimdekinin 70w olduğunu sanmıyorum çünkü hiçbir yerde 70w olan satılmıyor.

Tamamdır teşekkür ederim bilgiler için uvb lamba kıskaçlı onun yerini ayarlayabilirim ısı lambası için sağlam bir kasa almıştım ısıya dayanıklı monteli olduğu için bu şekilde ayarladım :)

Ampul ucu ile alan arası mesafe 32 cm ise uzak kalır. Yalnız kuru alan üstü komple kapalı ise ısı farklı olabilir. Alanın üstü tamamen açık olma kaydı ile sadece lamba var ise 52 W halogen ampul 15-16 cm mesafeden konumlandırıldığında ortalama 32 cm ısı değerini verir.

Lambada olay şudur. Çoklu hayvan ve/veya kuru alan büyük ise ısıtılacak alanı geniş tutmak gerekir. Bunun içinde yüksek wattlı ampul kullanılarak alana olan mesafe artırılır. Böylece daha geniş bir ışıma sağlamış oluruz. Bu uv ampul içinde geçerli.

Isıtmada tercihimiz soft ampuldür. Bulunamaz ise mecbur şeffaf alınabilir.

2. Linkteki normal filamenli ampul ve bunlar en ucuz ampuller. Satan iyi abartmış. Elektrik malzemesi satan dükkanlarda bulunur. Hatta kimse artık almadığı için adam satıp kurtarsın diye çoklu alımda indirim bile yapabilir. O kadar ki ben aldığımda adam dip köşeden çıkarıp kutunun üzerindeki tozu silerek verdi.

Geçenlerde bir alışveriş sitesinde başka bir şeye bakmak için girdiğimde exo terra uvb 100 26 watt ampulüne denk geldim. Adam güya indirim yaptım satılsın ayağına 1000 lira fiyat koymuş %50 indirimle 500 tl'ye satıyordu. Bunlar iyice yoldan çıkmış.

Evet genel olarak fiyatlar gerçekten uçuk çevremdeki elektrik dükkanlarında da öyle bir dükkanda aldığım fiyatla 100 metre ilerdeki dükkan arasında çok fark oluyor.

Şuan elimde sırf kasasından dolayı mecburen aldığım infrared ısıtıcı lamba var 100w
Bu ürün hayvanlar için zararlı ve çok sıcak olacağını düşündüğüm için normal ısıtıcı ampul almak istedim 32cm mesafe uzak kalırsa soft ampulün watt değeri yüksek olanını alsam daha etkili olur mu yada bu infrared ampulü kullanabilir miyim

Bu benim kullandığım ampul daha güçlü olamaz mı acaba? 16cm mesafe demişsiniz ama ben 28-30cm mesafeden 32-34 derece alıyorum. Belki 2 adet kullandığımdandır bunu bilemiyorum ama ampul mesafem yükseklerde. Nasıl konumlandırdığımın resmini atıyorum çanak kısımları tabana yakın gözüküyor ama çanaklar lambadan 3-4cm kadar daha uzun.

Ama tabii ki sabit bir lambaya derece ayarlanması imkansız gibi. Duvara sabitlediğiniz lambayı yükseltip alçaltamaz mısınız?

20201229_155510.jpg

Kuru alan camının sınırında şuan ve cam 25 cm fakat şöyle birşey yapabilirim lambanın hareket eden kafasını kuru alanın ortasına yönelttim tam alt tarafına yöneltir ve kuru alana bir kaya parçası koyarsam mesafeyi kısaltmış olabilirim

Cem abinin dediği gibi 15-16cm yükseklikte bu ısı değerlerini veriyor olabilir. Kaplumbağamın bulunduğu oda sıcak olduğundan ben bu değerleri alabiliyor olabilirim. Taş fikrini bilemiyorum kaplumbağa alt bağsını çizebilir ya da korkup kafasını ona çarpabilir. Sonuçta kuru alanda ne yapacakları belli olmuyor.

Siz 60-70w bir ampul almaya bakın o zaman. Ama dediğim gibi net bir ısı değeri söylenemez bu şekilde. 70w alırsınız 35-36 derece olur 60w alırsınız 31-33 derece olur bunu denemeniz gerek. O kırmızı lamba dediğiniz gibi zararlı.

Anladım 60W bir soft lamba alarak deneme yapayım kaç derece alacağıma dair uğraştırdım sizide teşekkür ediyorum istediğim dereceyi yakalayamazsam gerekli santim kadar kütük kestirir zımparalı bir şekilde oval yatak şeklinde de yapabilirim

Ben bu değeri ecolite halosoft 52W = 68 watta tekabül eden ampulde yakaladım. Ben ısıtmayı tek ve biraz daha uzakta çapraz olarak konumlandırdığım exo terra 25 W ampul vardı yani alan çevresi açıktı. Sen alanı lambalar ile kapladığın için ısı farklı olabilir emre.

Kışın havanın eksilerde olduğu zamanda pencere büyüklüğü ve lastikleri kenarlarından soğuk havayı içeri estirdiği için 3 ısıtıcı lamba birden kullandığım oldu. Lambaları biraz yukarı çektiğimi hatırlıyorum. O dönem hepsi birden aynı anda çıkıyordu.

Son dönemler büyük dişi lambalardan birini yakalayıp aşağı indirerek ayağının yanması pahasına ona basıp diğer lamba çanaklarından destek alıp kaçmaya başlayınca teke düşürdüm. O vakitler artık tek tek çıkmaya başlamışlardı zaten.

Yinede derece ile ölçüm en garanti yol. Bulundukları odanın ısısı mesafe konusunda belirleyici olacaktır.

Evet genel olarak fiyatlar gerçekten uçuk çevremdeki elektrik dükkanlarında da öyle bir dükkanda aldığım fiyatla 100 metre ilerdeki dükkan arasında çok fark oluyor.

Şuan elimde sırf kasasından dolayı mecburen aldığım infrared ısıtıcı lamba var 100w
Bu ürün hayvanlar için zararlı ve çok sıcak olacağını düşündüğüm için normal ısıtıcı ampul almak istedim 32cm mesafe uzak kalırsa soft ampulün watt değeri yüksek olanını alsam daha etkili olur mu yada bu infrared ampulü kullanabilir miyim
Bu infrared ampulden bende var bunu anlatacaktım arada kaynadı. İnfrared ampulü kaplumbağalarda kullanmıyoruz. Çok yoğun ısı veriyor.

Bu soğuk almaya bağlı, bel yada kas tutulmalarında o bölgeye belli bir mesafeden bir süre tututarak ısıtıp gevşemesini sağlıyor. Bende bu amaçla almıştım. İş görüyor. Yakın göz teması olmamalı.

merhaba
ısıtıcı lamba ile uva ve uvb lamba farklı mı oluyor
bazılarında uva uvb ve ısıtıcı birlikte yazıyor.
15 gündür akvaryum ekipmanları işiyle uğraşıyorum, kafam çok karıştı. basit gibi görünüyor ama internete
bir şey yazınca elli bin tane malzeme geliyor. ne alacağımı bilemiyorum.
bana mümkünse hangi ısıtıcı lamba ve uvb-a lambasından alacağımı yazabilir misiniz?
akvaryumum küçük kuru alan da tabii,

Merhaba,

Kaplumbağanızın kabuk boyu nedir? Eğer 8cm üstüyse uvb lambaya gerek vardır.

Isıtıcı lamba kaplumbağanın kabuğunu kurutmasında yardımcı oluyor ve ayaklarındaki kılcal damarlardan uva almasını sağlıyor. Bu da kaplumbağaların daha iştahlı ve hareketli olmasını sağlıyor. Yukarıda resmini attığım lamba uygundur. Kuru alan 32 derece olmalıdır. Su da 28.

Uvb lamba kabuk gelişimi için kullanılıyor. Uvb lamba ile kaplumbağanın kabuğu sağlıklı büyüyor ve sertleşiyor. Uvb yi kaplumbağanın kuru alana en çok çıktığı saatlerde 1-2 saat yakıyoruz.

Uvb lamba olarak exo terra uvb 5.0 kullanıyoruz. 13-25-26w vardır bunlar kuru alan boyutuna ve hayvan sayısına göre alınır. Şu an Türkiye'de satılmıyor ama bazı arkadaşlar ellerinde kalan namiba terra 6.0 23w satıyorlar. Exo terra ampulünün ömrü 1-1.5 yıldır bu namibanın ise 10 yıl kadardır.

Geri