Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru Su kaplumbağam Hasta mı? :( (Fotoğraflı)

Gözleri pek problemli değil aslında ama ağzına damlatmak lazım kesinlikle.

Merhabalar ,

Hayvanda nefes almada zorluk var mı?

Su ısısını ölçün mutlaka 28 derece olması lazım.

Hayvanın tedavi esnasında ve sonrasında esintiye maruz kalmadığından emin olmanız gerekiyor.

40w düşük ama hayvan yavru olduğu için sıkıntı olmaz.

Burundan çıkan mukus bronşit kaynaklı.

Gözlerinde bir problem gözlemleyemedim genta damlatmanıza gerek yok.

Isıtma lambasıyla alakalı bu konudan bilgi alabilirsiniz ayrıca içerisinde mesafe ayarını nasıl yapacağınız da mevcut :

Eczaneden genta bulamazsanız gentagut göz damlası alın her gün sabah akşam ağzına 45 derece açıyla tutarak 1 damla eğer hayvan ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damla ruj sürermiş gibi damlatın.

Vitamin damlayı ise 1 hafta boyunca yine aynı şekilde her gün ağzına 45 derece açıyla tutarak 1 damla eğer ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini gentadan uzak bir saatte vermeniz lazım aynı anda vermeyin. (sabah-akşam genta , öğlenleri vitamin gibi)

Hayvana birkaç dakika haşlanmış kıyma ya da haşlanmış yumurta akı vermeyi deneyebilirsiniz . Olmazsa stick yemi bulamaç haline getirip hayvanı 45 derece açı ile tutarak ağzına çay kaşığı ile devirin.

Hayvana arada yemden de atıp yiyip yemediğini kontrol edin.

Hayvanı ellemeden ve elledikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Son düzenleme:
Merhabalar ,

Hayvanda nefes almada zorluk var mı?

Su ısısını ölçün mutlaka 28 derece olması lazım.

Hayvanın tedavi esnasında ve sonrasında esintiye maruz kalmadığından emin olmanız gerekiyor.

40w düşük ama hayvan yavru olduğu için sıkıntı olmaz.

Burundan çıkan mukus bronşit kaynaklı.

Gözlerinde bir problem gözlemleyemedim genta damlatmanıza gerek yok.

Isıtma lambasıyla alakalı bu konudan bilgi alabilirsiniz ayrıca içerisinde mesafe ayarını nasıl yapacağınız da mevcut :

Eczaneden genta bulamazsanız gentagut göz damlası alın her gün sabah akşam ağzına 45 derece açıyla tutarak 1 damla eğer hayvan ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damla ruj sürermiş gibi damlatın.

Vitamin damlayı ise 1 hafta boyunca yine aynı şekilde her gün ağzına 45 derece açıyla tutarak 1 damla eğer ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini gentadan uzak bir saatte vermeniz lazım aynı anda vermeyin. (sabah-akşam genta , öğlenleri vitamin gibi)

Hayvana birkaç dakika haşlanmış kıyma ya da haşlanmış yumurta akı vermeyi deneyebilirsiniz . Olmazsa stick yemi bulamaç haline getirip hayvanı 45 derece açı ile tutarak ağzına çay kaşığı ile devirin.

Hayvana arada yemden de atıp yiyip yemediğini kontrol edin.

Hayvanı ellemeden ve elledikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.
cok tesekkur ederim baya bi bilgilendim valla suan umarım iyilesir necmiyem ): peki gentayı günde iki kere mi veriyorum

Foruma hoşgeldiniz.

Yavru hayvanlar yeşillik yemez. 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin ile ot türevli gıdalara alıştırırız o da haftada bir öğün kabuk çapı oranında. Fazlası hayvanı bıktırır.

Arka kısmı sürekli yukarıda dengesiz duruyorsa hayvan zayıflamıştır su yukarı iter.

Kuru alanda tek ayağını ileri uzatarak dururlar. O da bir sıkıntı değil.

Kabuktaki renk değişimi için. Vitamini her gün bir hafta boyunca ağzına bir damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 1 damla sürün.

Hayvana ait diş fırçasını ıslatıp üzerine tuz dökerek ovalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın. tekrar bakalım.

Güneş olmaz. Kabuğu güneş yakmış olabilir. Fırça sonrası bir daha bakayım.

Hayvan su dışında iken sakın pencere açmayın. Akvaryum doğrudan güneşi görmesin. Isıtıcı lamba alın. Sebas arkadaşımız bilgi vermiş.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Geçen sordum gentagut gentanın yarı fiyatına satılıyor. Bunu da sabah akşam bir damla ağzına uygulayın. 1 hafta sonra bakalım. Vitamin ve ilaçları suya damlatmıyoruz.

Su 27 derece altında ise su ısıtıcı da alacaksınız.

Ek olarak tetra reptomin baby yemde alın.

Foruma hoşgeldiniz.

Yavru hayvanlar yeşillik yemez. 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin ile ot türevli gıdalara alıştırırız o da haftada bir öğün kabuk çapı oranında. Fazlası hayvanı bıktırır.

Arka kısmı sürekli yukarıda dengesiz duruyorsa hayvan zayıflamıştır su yukarı iter.

Kuru alanda tek ayağını ileri uzatarak dururlar. O da bir sıkıntı değil.

Kabuktaki renk değişimi için. Vitamini her gün bir hafta boyunca ağzına bir damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 1 damla sürün.

Hayvana ait diş fırçasını ıslatıp üzerine tuz dökerek ovalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın. tekrar bakalım.

Güneş olmaz. Kabuğu güneş yakmış olabilir. Fırça sonrası bir daha bakayım.

Hayvan su dışında iken sakın pencere açmayın. Akvaryum doğrudan güneşi görmesin. Isıtıcı lamba alın. Sebas arkadaşımız bilgi vermiş.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Geçen sordum gentagut gentanın yarı fiyatına satılıyor. Bunu da sabah akşam bir damla ağzına uygulayın. 1 hafta sonra bakalım. Vitamin ve ilaçları suya damlatmıyoruz.

Su 27 derece altında ise su ısıtıcı da alacaksınız.

Ek olarak tetra reptomin baby yemde alın.

Merhabalar cevap yazdığınız için teşekkür ederim güneşte max 5 dk tutuyordum artık yapmıyorum zaten bilgilendim ve dün sadece diş fırçasıyla ovalamıştım kabugunu ama hala siyah renk değişen bir şey yok bugünde tuzla deneyeyim tetra reptomin yemi internette bildiginiz satan bi yer var mı

tekrardan merhabalar genta adlı ilacı kaplumbagama verdim hareketlerinde sıkıntı yok ama hala yemek yemiyor açlıktan ölmesinden korkuyorum ne yapmalıyım zorla mı vermeliyim çok zayıfladı suya koyunca suyun üstünde duruyor batmıyor

Atakan petshop nispeten uygun fiyata veriyor. Akakçe ve cimri.com üzerinden de fiyat uygunluğuna bakabilirsiniz.

İlaç hemen etki etmez. Akciğer enfeksiyonu da olabilir güneş çarpması da o durum belirsiz. Kabuğu güneş karatmış olabilir.

Su ısıtıcı ve lamba işini halledin. Su 28 derece altına düşmesin. Lambayı gündüz 12 saat yakarız hayvan istediği zaman çıkar.

Haşlanmış yumurta akı, birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin.

Vitamin kırgınlığını alıp iştahını açar.

Açlığa dayanabilirler ama yağ stoklarını tüketmiş. Yem denemeleri yapın suda önüne atıp uzaklaşın. 30 dakika sonra yememişse alın. Bu bir hafta uygulamalara devam edin. Hayvan toparlarsa kendi yemeye başlar.

Haricen ağzına bir kereliğine bir damla zeytinyağı damlatın sindirim ve boşaltım sistemi rahatlatsın.

Atakan petshop nispeten uygun fiyata veriyor. Akakçe ve cimri.com üzerinden de fiyat uygunluğuna bakabilirsiniz.

İlaç hemen etki etmez. Akciğer enfeksiyonu da olabilir güneş çarpması da o durum belirsiz. Kabuğu güneş karatmış olabilir.

Su ısıtıcı ve lamba işini halledin. Su 28 derece altına düşmesin. Lambayı gündüz 12 saat yakarız hayvan istediği zaman çıkar.

Haşlanmış yumurta akı, birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin.

Vitamin kırgınlığını alıp iştahını açar.

Açlığa dayanabilirler ama yağ stoklarını tüketmiş. Yem denemeleri yapın suda önüne atıp uzaklaşın. 30 dakika sonra yememişse alın. Bu bir hafta uygulamalara devam edin. Hayvan toparlarsa kendi yemeye başlar.

Haricen ağzına bir kereliğine bir damla zeytinyağı damlatın sindirim ve boşaltım sistemi rahatlatsın.
tamam çok çok teşekkür ederim

hala yemek yemiyor benimki kıymada haşladım verdim yemiyor kuru alanda öylece duruyor saatlerdir mamasını lapa yapıp şırıngayla mı versem çok korkuyorum ölücek diye ):

Çay kaşığında yemi sulu lapa yapıp ağzını aralayabilirseniz boşaltın. Şırınga riskli fazla tazyikli verirseniz ciğerlerine kaçabilir.

Bu hayvanlar tüküremez ama suda ağzını açıp yıkayabilir. Hayvanı 45 derece açıyla tutarak verin. Fazla dikleştirmeyin. Verdikten sonra içeri çekmezse çene altını parmağınızla okşayın. Yutkunma tetiklensin. Bir 5 dakika kuru yerde dursun sonra suya alın. Su içsin.

Geri