Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı Lamba

Belkiz Caliskan

Taç 2 Üye
Bugün ısıtıcı lambalar hakkında araştırma yaparken JBL Sürüngen Spot Lamba'yı buldum. Ürün bilgisinde ' UVA sektörü hayvanları doğal davranmaya yöneltir ' yazıyordu. Anladığım kadarıyla hem UVA ışınlarını yolluyor hem ısıtıcı lamba olarak kullanılıyor. UVB' ler ile D3 sentezi yapılıyormuş. UVB' m yok. Sadece UVA kaplumbağamın güneşten alması gereken ışınların birazını karşılar mı? Kısacası normal ısıtıcı lamba yerine bu lambayı kullansam daha mı iyi olur?[/size][/font]

Cvp: ISITICI LAMBA

UVA yı akkor lambadanda sağlayabilirsiniz fakat UVA tek başına yeterli değildir kaplumbağanızın sağlıklı bir kabuğa sahip olmasını istiyorsanız UVB lambada almalısınız

Cvp: Isıtıcı Lamba

Malesef Uv-A ışını Uv-B ışınının etkilerini karşılamaz. Uv-A hayvanın hareketlerini, üreme iç güdüsünü ve benzer olumlu davranışlarını ve az da olsa renklerini etkiler.

Uv-B ise d vitamini sentezi yapabilmesi ve gerekli kalsiyumu kullanarak kemik ve kabuklarını sertleştirmeye yarar.

Eğer uvb lambanız yoksa kaliteli yemler ve vitamin desteğinde bulunabilirsiniz. Ancak bahsettiğiniz lamba ısıtma için kullanılabilir kaliteli bir lambadır.

Hem ısıtıcı hem D3 sentezi yapan bir lamba arıyorsanız: mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=12075

Açıklaması: Terraryumlar için, D3 vitamini kaynağı olan ultraviole ışınlarının yanısıra ısı ve gün ışığı ihtiyacınıda karşılayan 100 watt'lık, spot lamba

eminemre' Alıntı:
Malesef Uv-A ışını Uv-B ışınının etkilerini karşılamaz. Uv-A hayvanın hareketlerini, üreme iç güdüsünü ve benzer olumlu davranışlarını ve az da olsa renklerini etkiler.

Uv-B ise d vitamini sentezi yapabilmesi ve gerekli kalsiyumu kullanarak kemik ve kabuklarını sertleştirmeye yarar.

Eğer uvb lambanız yoksa kaliteli yemler ve vitamin desteğinde bulunabilirsiniz. Ancak bahsettiğiniz lamba ısıtma için kullanılabilir kaliteli bir lambadır.

Arkadaş Haklı. Vitamin ve yem desteğinde bulunun

Peki, UV-B almaya çalışacağım. Yem,vitamin tamam ama haftada bir kere yemine damlattığım Devit-3ün bugün prospektüsünü inceliyordum. Uyarılar kısmında 'D3 vitamininin devamlı kullanılmasını gerektiren durumlarda böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir' yazıyordu. İnsanların böbreğini etkiliyorsa, kaplumbağamın minik böbreğini düşününce kullanmaktan vazgeçtim. Doğru bir karar mı aldım? Hiç bilmiyorum... Fazla evhamlıyım sanırım.

Macci123' Alıntı:
Hem ısıtıcı hem D3 sentezi yapan bir lamba arıyorsanız: mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=12075

Açıklaması: Terraryumlar için, D3 vitamini kaynağı olan ultraviole ışınlarının yanısıra ısı ve gün ışığı ihtiyacınıda karşılayan 100 watt'lık, spot lamba

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Malum fiyatları biraz tuzlu. Bende öğrenci olunca :) Kısa sürede almaya çalışacağım.

zaten sizin kullandığınız kadar yani 1-2 damla sıvının içinde bulunan d3 vitamini yemlerin ve diğer ürünlerin içinde de bulunuyor. Sürekli kullanımından çok yoğun miktarda kullanmak çok tehlikelidir.

Zaten şurda kullanacağınız 3-5 ay. Yazın güneşlendirdiğinizde ya da uvb aldığınızda kesinlikle kullanılmaması gerekn bir vitamindir.

Ona yapabileceğiniz en büyük iyilik yazın bol bol güneşlendirmek olacaktır onu :)

Sağlıklı büyütmeniz dileğiyle..

Zaten sırf onu güneşe çıktığında gözlemlemeyi istediğim için kıştan nefret eder oldum :) Teşekkürler, size de Bal ve Kaymak'la uzun seneler...

Geri