Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı önerisi ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam arkadaşlar roxin çelik ısıtıcı 300w almıştım ama memnun değilim :( ısıtıcının altında suya koyunca hava baloncukları kalıyor elimle dağıtıyorum tekrar çıkıyor sonra dışarı çıkarıp baktığımda altın kireçlenmiş galiba :( bide 28 derece sabit olmuyor kısacası değiştirmek istiyorum istediğim özellikler şunlar 28 derece sabit tutacak yani 00.1 derece düşünce çalışşın istiyorum sürekli 28 de dursun yani bide camı kaliteli olsun yani çok kırılgan olmasın orta seviye olsun.

Cvp: Isıtıcı önerisi ?

Benim balıklarımdan kalan ısıtıcıyı kullanıyorum ben de. Hiç sabit durmuyor. Devamlı müdahale ediyorum. Altı onun da kireçlenmiş. Aslında çok az kullanılmıştı. Atman markası da. İnternette okumuştum birkaç yerde iyi diye geçiyordu ama ben de bilemedim.

edit : Markası atman değilmiş. Bilinmedik bir markaymış. Bugün yeni ısıtıcı ile değiştirince anladım.

Marka önerecek kadar tecrübeli değilim ancak şöyle bir öneride bulunabilirim;
Akvaryumlarımız genelde oda sıcaklığında(22-24 °C) bulunuyorlar. Bu yüzden yüksek kapasiteli ısıtıcılara gerek kalmıyor. İstenilen su sıcaklığı 26-28 °C arası. ▲t (ısı farkı) 4-6 °C. yani su sıcaklığını sadece 4-6 °C arttırmak için kullanılan ısıtıcılar çok fazla. Dolayısı ile termostatik olarak çalışıyorlar. Burada on-off farkı ortaya çıkıyor. Genelde hassas olmayan ısıtıcılarda bu fark 2 °C . Su sirkülasyonu iyi olmayan akvaryumlarda ya da kaya altı veya herhangi bir dekorasyon altında bulunan ısıtıcılar homojen ısı dağılımını gerçekleştiremezler. Kendi etraflarındaki ısıya göre durup çalışırlar. Oysa sizin termometreniz uzaktadır. Yakında olsa bile on-off farkı 2 °C ise yine bu farkı görürsünüz. Bunlar düşünülmesi gereken ayrıca konulardır.
Düşük kapasiteli ısıtıcılarda çalışma süresi uzar. Bu yüzden daha homojen bir suya sahip olursunuz. Elektrik sarfiyatı artacak gibi düşünmeyin, kapasite düşük olduğu ve ısı farkının azalacağından dolayı bu çalışma süresinin uzaması bir miktar ekonomik dahi olacaktır.
Isıtıcıyı alırken teknik manueline bakın. ▲t (ısı farkı) : 0,5 °C veya difference: 0,5 °C diye bir açıklama görmeniz mümkün olabilir. Hatta bunun ayarlı olduğu (mantık olarak) ısıtıcıların bile bulunması mümkündür. On-off ısı farkı ne kadar düşük olursa suyunuzun aynı ısıda kalması sağlanmış olacaktır.

Akvaryumunuzun olduğu odada geceleri de olsa oda sıcaklığı düşüyor ise o zaman yüksek kapasiteli ısıtıcıya ihtiyacınız var demektir. Buna akvaryumunuzun bulunduğu ortama göre siz karar vermelisiniz.

Filtre de ısı homojonliğinde yardımcı oluyor sanırım. Yanlış mı biliyorum. Filtremi ısıtıcıya yakın koydum. Dolayısıyla ısıttığı su daha ileriye gidiyor.

dermet' Alıntı:
Filtre de ısı homojonliğinde yardımcı oluyor sanırım. Yanlış mı biliyorum. Filtremi ısıtıcıya yakın koydum. Dolayısıyla ısıttığı su daha ileriye gidiyor.

Doğrudur. İyi düşünce:) Bu aynı zamanda filtre içinde oluşacak bakteri kolonizasyonunu da destekler. Yüksek ısıda bakteri üretimi artar. Bu da suyunuzun kimyasal dengesini sağlamada başarılı olmanızı sağlar:)

Şu anda piyasadaki en kaliteli ısıtıcı Eheim Jager ancak o bile suyu 01C derecede stabil tutmaz. Bu çok zor. Ancak kaliteli ve dijital bir termostat alıp, ısıtıcı sistemine entegre etmek gerekir. Serhan Bey daha iyi bilir bu konuları :) Ancak suyun geceler 1 derece kaar dalgalanması çok da önemli değil.

O yüzden uzun akvaryum kullananlar genelde tek bir 200watt ısıtıcı yerine, iki tane 100wattlık ısıtıcı kullanıyor örneğin.

Ne kadar kaliteli ısıtıcı kullanırsanız kullanın ısıtıcıların en kaliteli termostatları bile bahsettiğiniz kadar hassas olamaz.

Su sızdırmazlığı problemi olmasa ben bile yaparım hassas ısıtıcı ama işin içinde elektrik var.
Emin Bey, geçenlerde bahsettiğimiz pex-al borular ile kalorifer suyunu kullanarak ısıtma yapmak konusundaki otomasyonu 0,01 °C bile ayarlayabilirim ama otomasyona baya bi para gider:) (Hemen hemen ideal paludaryum ve aksesuarlarının toplam maliyeti kadar :))

Maşallah :)

Şu anda 1 C derece tolerans gayet iyi gözüktü gözüme :)

100 cm uzunluğundaki akvaryuma 300W Eheim jager ısıtıcı homojen bir ısı yayılımı için yeter mi ? Yan tarafa 75 w ayrı bir ısıtıcı koyayım mı ?

300 litreye kadar 300watt ısıtıcı yeter, ama homojen olup olamayacağını bilemem. Isıtıcının olduğu kısma bir iç filtre koyabilirsiniz. Isıtıcının ısıttığı suyu böylelikle akvaryuma yayabilirsiniz. Ama elimde ısıtıcı var diyorsanız onu diğer köşeye koymanız tabiki faydalı olacaktır.

Eminbey ben eheim jageri araştırdım almayı düşünüyordum ama kullanan kitlenin %50 si memnun değil ayar kısmında çok sorun yaşıyorlarmış mesela 28 e getiriyorlarmış 30 a çıkıyormuş veya 28 e ayarlayıp 28 de kullanıyorlamış 2 3 ay sonra kendiliğinden kafasına göre sıcaklığı artıyormuş yani ayar kısmı çok zormuş google a eheim jager ısıtıcı yazsanız bile sorunlu konular çıkıyor bu yüzden pekte almak istemiyorum açıkçası eheim jagerden sonra en kaliteli ısıtıcı hangisidir ?

TetraTec in ısıtıcılarına bir göz atın o zaman. Onlar da epey iyi olması gerekir.

Hatta TetraTec'te 0.25C dereceyi dahi algılar diyor. Ne kadar doğru bilemiyorum ama bir inceleyin isterseniz.

Teşekkür ederim emin bey eheimden vazgeçtim çünkü çok sorunlu bir ısıtıcıymış eheim markasına yakışmıyor bence ufak bi araştırma yaptığınızda ısıtıcının sorunlarını görebiliyorsunuz :(

Arkadaşlar 1 2 gün sonra ısıtıcı alacağım maalesef roxin çelik ısıtıcımın altı kireç veya pas olmuş ve istediğim dereceye getirmiyor :( bu yüzden 30 tl yi geçmeyecek 200-300 w ısıtıcı önerisi istiyorum roxin alacaktım ama herkesin roxin ısıtıcının camı kırılmış çok dayanıksızmış bu yüzden kaliteli yarım derece düşünce çalışabilen 30 tl yi geçmeyecek ısıtıcı önerisi istiyorum şuan tetra eheim marka ısıtıcı alamayacağım ilerde büyük akvaryuma geçince almak istiyorum.

Tohlii' Alıntı:
100 cm uzunluğundaki akvaryuma 300W Eheim jager ısıtıcı homojen bir ısı yayılımı için yeter mi ? Yan tarafa 75 w ayrı bir ısıtıcı koyayım mı ?

Size şöyle bir öneride bulunsam bir dener misiniz? Ben de sonucu merak ediyorum. 75 W olan küçük ısıtıcınızı akvaryuma koyun. 300W olanı çıkartın. Sadece 75 W olan 24 saat çalışsın. 24 saat sonra su sıcaklığını ölçüp bize bildirebilir misiniz? Oda sıcaklığınız ile birlikte mümkünse. Akvaryumun bulunduğu odadaki radyatör gece gündüz devamlı açık kalsın. Oda sıcaklığını düşürmemeye çalışalım.
Arada sırada dereceyi gözlemleyin lütfen. Günün bazı zamnlarında pik değerler görebilirsiniz. En yüksek ve en düşük sıcaklıklar lazım olacak. Tabii yüksek ısıda kaldığı süre de.

Geri