Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı sorunu

Hüsnü Çoban

Yeni Üye
Tetra Ht 50w kullanıyorum. Su yüksekliği yeterli olmadığından yatay şekilde kullanıyodum 3 aydır hiç bir sorun yaşamadım. Bu akşam akvaryum temizliği için ısıtıcımın önce fişini çekip sonra sudan çıkardım, ısıtıcımın uç kısmı çok fazla ısınmıştı ve paylaştığım görseldeki gibi bir beyazlık oluşmuş. Beyazlık ısıtıcının dış kısmında. Tekrar çalıştırıp suya geri koymaya çekindim elektrik sorunu olabilir diye. Fişten çıkarır çıkarmaz sudan çıkardığım için patlamış olma ihtimali var mı sizce? Veya uç kısmının o kadar sıcak olması normal bir şey mi?
IMG-20210926-WA0006.jpg

Isıtıcı soğuyana kadar sudan çıkarmıyoruz. Cam ısıtıcılar sıcakken çıkarıldığında ısı oranı bir anda artıp camın tavını bozar ve patlar. Cam quartz cam ise daha dayanımlıdır. Ama riske girmeye gerek yok.

Üstündeki su ısıtıcıyı çıkardığınızda buharlaşıp kireç tozunu orada bırakmış olabilir. Tırnakla kazınarak çıkabilir yada suda durdukça zamanla kopup ayrılabilir.

Cama dikkatli bakın bir bozulma çatlama gözükmüyorsa kullanabilirsiniz. Yine de önce başka bir kapta su içinde çalıştırın. Patlama olursa hayvana zarar vermesin.

Geri