Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hakkında düşünceleriniz

themelisaaraci

Yeni Üye
Herkese merhaba fotoğrafta gördüğünüz oğlum Badi. Badi yaklaşık 16 17 yaşında bir benekli bataklık (?) kaplumbağası.
sizlere bazı sorularım olucak?
1. Badi son zamanlarda kilo aldı ve nasıl bir diet uygulamalıyım bilmiyorum. normalde sera p kullanıyorum ve arada sırada da kuru karides veriyorum.
2. sizce akvaryumu yaşamı için yeterli mi çünkü bazen sıkılıyormuş veya fazla çırpınıyormuş gibi hissediyorum.
3. bu kadar zamandır yalnız olması beni üzüyor küçükken onu ilk aldığımda bunu anlamıyordum ama şimdi üzülüyorum ve sizce bu onlar için bir sorun mu bu konuda sizce ne yapmalıyım?
4. akvaryum kavuğunun üzerine çıkıp güneşlenmeye bayılıyor sizce bu yeterli mi onun için?

5. ne sıklıkla veterinere kontrole götürüyorsunuz ve obezite için İstanbulda önereceğiniz sürüngen veterineri var mı?
not: ayaklarının ve etlerinin şiştiğini düşündüğüm için fotoğrafını atmak istedim sizce durumu nasıl?

Hepinize teşekkür ederim. :)
16797452730413794782938119490.jpg

Ekli dosyalar

• 16797453570808111124723547042464.jpg
    16797453570808111124723547042464.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 39
Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kadar olan kısım.

Akvaryum ölçüleri nedir? En*boy*yükseklik.

Herkese merhaba fotoğrafta gördüğünüz oğlum Badi. Badi yaklaşık 16 17 yaşında bir benekli bataklık (?) kaplumbağası.
sizlere bazı sorularım olucak?
1. Badi son zamanlarda kilo aldı ve nasıl bir diet uygulamalıyım bilmiyorum. normalde sera p kullanıyorum ve arada sırada da kuru karides veriyorum.
2. sizce akvaryumu yaşamı için yeterli mi çünkü bazen sıkılıyormuş veya fazla çırpınıyormuş gibi hissediyorum.
3. bu kadar zamandır yalnız olması beni üzüyor küçükken onu ilk aldığımda bunu anlamıyordum ama şimdi üzülüyorum ve sizce bu onlar için bir sorun mu bu konuda sizce ne yapmalıyım?
4. akvaryum kavuğunun üzerine çıkıp güneşlenmeye bayılıyor sizce bu yeterli mi onun için?

5. ne sıklıkla veterinere kontrole götürüyorsunuz ve obezite için İstanbulda önereceğiniz sürüngen veterineri var mı?
not: ayaklarının ve etlerinin şiştiğini düşündüğüm için fotoğrafını atmak istedim sizce durumu nasıl?

Hepinize teşekkür ederim. :)Ekli dosyayı görüntüle 4806
Öncelikle evladınıza nazar değmesin.Tek bir evlada baktığınızdan ötürü akvaryumun yeterli boyutta olduğunu düşünüyorum eğer sizlerde sıkıldıysanız iç konsept olarak değişiklikler yaparak bu fikri kendi tarafından kaldırabilirsiniz.Dostlarımızın ne hissettiklerini kesin bir dille hissetmek ne yazık ki çok mümkün değil.Güneşlenme konusunda da eğer sadece güneşten faydalanıyorsa bu yeterli olamayabilir.Bunu için akvaryumlar için üretilen veya evde bulunan bir masa lambası yardımıyla Uva ve Uvb içeren ampül seçimi onun mutluluğuna ekstra katkı sağlar diye düşünüyorum.

Selamlar,
Ne kadar aralıklarla ne kadar beslediğinizi bilmediğim için doğru bildiğimi söyleyerek başlayayım. Günde bir kere beslemeniz yeterli ama o bir öğünü 2 ye bölerek de verebilirsiniz. Ben sığı suda besleme taraftarı değilim. Akvaryumda tek bir kaplumbağa olmasına rağmen ortadaki taş alanı baya kısıtlıyor gerekli egzersizi yapabilmesi ve yediklerini yakabilmesi için yüzebileceği bir alan olması daha sonra da dinlenebileceği bir alan olması ve bu dinleneceği alanda da UVB aydınlatmasıyla yediklerini sindirebileceği bir aydınlatma olması lazım. Kaplumbağlarla alakalı çok bilgili deneyimli bir veteriner bulmanız çok zor. Zaten fiziki olarak sağlıklı görünen bir kaplumbağa onlarda kalkıp psikolojisi hakkında yorum yapmayacaklardır.

Veterinere götürmeye gerek yok . Kontrol ettirmek için de götürmüyoruz . Çok sıkıntılı , operasyon gerektiren durumlarda götürüyoruz sadece.
Hayvana günde kaç defa ve ne tür yem vermeniz gerektiğini söylemek için kabuk boyunu söylemeniz gerekiyor.
Günlük kafa boyunu geçmeyecek kadar yem veriyoruz .
O akvaryumun onun için yeterli olup olmadığını öğrenmek için de akvaryum ölçülerinı En*boy*yükseklik olarak yazmanız lazım.
Bu hayvanlar derin suda yüzerler şu anki su seviyesi uygun değil.
Isıtma lambası almanız gerekiyor.
Su 28 derece olacak.
Aşağıdaki konuları inceleyin.

Isıtma lambasıyla alakalı konu

Kuru alanla alakalı konu

Selamlar,
Ne kadar aralıklarla ne kadar beslediğinizi bilmediğim için doğru bildiğimi söyleyerek başlayayım. Günde bir kere beslemeniz yeterli ama o bir öğünü 2 ye bölerek de verebilirsiniz. Ben sığı suda besleme taraftarı değilim. Akvaryumda tek bir kaplumbağa olmasına rağmen ortadaki taş alanı baya kısıtlıyor gerekli egzersizi yapabilmesi ve yediklerini yakabilmesi için yüzebileceği bir alan olması daha sonra da dinlenebileceği bir alan olması ve bu dinleneceği alanda da UVB aydınlatmasıyla yediklerini sindirebileceği bir aydınlatma olması lazım. Kaplumbağlarla alakalı çok bilgili deneyimli bir veteriner bulmanız çok zor. Zaten fiziki olarak sağlıklı görünen bir kaplumbağa onlarda kalkıp psikolojisi hakkında yorum yapmayacaklardır.
akvaryum boyutları: yükselik 24 genişlik 52 derinlik 35
normalde ben sabah akşam besliyorum ve resimde gördüğünüz mamalardan sabah 4 akşam 4 vermeyi tercih ediyorum bazen bu hareketleri fazla olduğu için artabiliyor çünkü doymadığını düşünüyorum.
eskiden bir akvaryum lambamız vardı lakin sanırım ışığı kırıldı onu yaptırıp tekrardan takıcam aynı zamanda sabahları güneş ışığı bolca alıyor ve kavuğun üstünde güneşlenmeyi seviyor bütün canlar gibi :)
su seviyesi konusunda da bütün cinslerde bu şekilde mi acaba çünkü su seviyesini artırdığımda yüzmek yerine hareketsiz kalmayı tercih ediyor ve sanki bu seviyede daha mutluymuş gibi görünüyor. keşke dilleri olsa da ne istediklerini söyleyebilseler...
kafa boyuyuyla kıyaslayabilmeniz için mamayı attığım bir fotoğraf da paylaştım...

Ekli dosyalar

• * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.06.jpg
    * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.06.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 19
  • * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.20.jpg
    * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.20.jpg
    59.9 KB · Görüntüleme: 19
  • * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.54.jpg
    * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.54.jpg
    85.5 KB · Görüntüleme: 19
Veterinere götürmeye gerek yok . Kontrol ettirmek için de götürmüyoruz . Çok sıkıntılı , operasyon gerektiren durumlarda götürüyoruz sadece.
Hayvana günde kaç defa ve ne tür yem vermeniz gerektiğini söylemek için kabuk boyunu söylemeniz gerekiyor.
Günlük kafa boyunu geçmeyecek kadar yem veriyoruz .
O akvaryumun onun için yeterli olup olmadığını öğrenmek için de akvaryum ölçülerinı En*boy*yükseklik olarak yazmanız lazım.
Bu hayvanlar derin suda yüzerler şu anki su seviyesi uygun değil.
Isıtma lambası almanız gerekiyor.
Su 28 derece olacak.
Aşağıdaki konuları inceleyin.

Isıtma lambasıyla alakalı konu

Kuru alanla alakalı konu
normalde ben sabah akşam besliyorum ve resimde gördüğünüz mamalardan sabah 4 akşam 4 vermeyi tercih ediyorum bazen bu hareketleri fazla olduğu için artabiliyor çünkü doymadığını düşünüyorum.
eskiden bir akvaryum lambamız vardı lakin sanırım ışığı kırıldı onu yaptırıp tekrardan takıcam aynı zamanda sabahları güneş ışığı bolca alıyor ve kavuğun üstünde güneşlenmeyi seviyor bütün canlar gibi :)
su seviyesi konusunda da bütün cinslerde bu şekilde mi acaba çünkü su seviyesini artırdığımda yüzmek yerine hareketsiz kalmayı tercih ediyor ve sanki bu seviyede daha mutluymuş gibi görünüyor. keşke dilleri olsa da ne istediklerini söyleyebilseler...
kafa boyuyuyla kıyaslayabilmeniz için mamayı attığım bir fotoğraf da paylaştım...

Ekli dosyalar

• * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.06.jpg
    * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.06.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 10
  • * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.20.jpg
    * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.20.jpg
    59.9 KB · Görüntüleme: 10
  • * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.54.jpg
    * Görsel 2023-03-28 saat 22.16.54.jpg
    85.5 KB · Görüntüleme: 10
Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kadar olan kısım.

Akvaryum ölçüleri nedir? En*boy*yükseklik.
kabuk boyu yaklaşık 12cm

8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğün ve toplam kafa hacmi oranında yem veririz. Göz kararı ayarlayamazsanız bir fazla verirsiniz.

Ortam uygun değil. Enerji atıp büyümesi için boyca uzun akvaryumda yüzmeli. Derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini artırması için gerekli. Tüm bu bileşenleri topladığımızda hayvanın obez olması kaçınılmaz.

Yem olarak tek yem gerekli ihtiyaçlarını karşılamaz. Tropical biorept W ve dajana turtle sticks yemleri de alın.

Ayrıca tetra reptomin veya ahm turtle sticks yemlerden birini de alın. Bu bitkisele alıştırmayı kolaylaştırır.

Benekli kaplumbağa çizgili dere kaplumbağası ile aynı şartlarda yaşar. Çizgili dere kaplumbağasına göre biraz daha çekinik karakterlidir.

Akvaryum konusunu sonra anlatayım.

Siz su dışında bir tane başı dışarda bir tane de içerde iken önden resimlerini çekip atın.

Bir de üstbağanın su dışında yakından komple bir resmini.

Son düzenleme:
Cem bey in yazılarından sonra bende bizim kaplumbağ yı gereğinden fazla beslediğimi farkettim. Günde iki kere resimdeki sticklerde 12 tane atıyorum. Hayvan 1965'lerin Japon kült filmi Gamera daki gibi olmaya başladı. Yani epi topu 6-7 aylık ömründe 11 cm çapına ulaşmış vaziyette.. süper aktif.. bütün gün yüzüyor.. beni görünce çılgına dönüyor, çıkabilse kucağıma atlayacak o denli. artık hangi duygularla atlar konusunda emin değilim. Akvaryumu 70*30*45 boyutlarında ve 35cm su derinliği var ve akvaryumun içinde filtre ve ısıtıcı dışında hiçbirşey yok yani rahat rahat dolanıyor bütün gün. Çok nadiren duruyor.. ama şimdi fazla beslediğimi düşündüğümde hayvan içinde enerji patlaması yaşıyor olabilir.. günde maximum 1 saat güneşleniyor gersinde yüzüp duruyor. başka bir kaba koyduğumda ordan hızlı bir şekilde çıkmaya çalışıyor.. yani hızlı derken kaplumbağ hızında işte.. önce etrafı süzüyor açık neresi varsa oraya ufak ufak ilerleyip dışarı hoplamak istiyor. Yani bir nevi sizin kaplumbağnın tam tersi. Bende düşünüyorum "oyun mu istiyor yemek mi istiyor ne istiyor bu hayvan beni görünce" diye düşünmüyor değilim.. bize çok sağlıklı gözüküyor açıkcası.. benimkisinin tek sorunu böyle ince şeffaf zarımsız birşey çıkartıyor. filtre çok iyi olduğu için su sürekli berrak ama durdurduğum zaman ufak ufak başlıyor o şeffaf zarımsı atıklar.
Neyse konudan kopmadan sonuçlandırayım. Bugün kendisi ile kısa bir sohbet edip oruç tutmanın faydaları ve bunun tam zamanı olduğu konusunda telkinlerde bulunacağım sanırım.

Hayvan standard uzama boyuna göre aşırı hızlı büyümüş. İlk sene 8-9 cm boylarında olurlar. 10 cm kabuk boyuna geldiklerinde cinsel gelişime enerjiyi aktarırlar bu dönem boy uzama durur. Hayvan bir de bu süreci geçmiş.

Kaplumbağaların aşırı hızlı büyümesini istemeyiz. Bu organlarını gelişirken zorlar. Yıpratır.

Sizi görünce delirmesi yem istemesinden kaynaklı. Hayvan normalin iki katını yediği halde doymuyor.

Zar dedikleriniz deri değişimi. Hayvan büyüdükçe altta yeni deri oluşur, üst deri gerilir ve atılır. 10 cm kabuk boyu sonrası bu belirgin ve yoğun olduğu için en sıkıntı çektiğimiz zaman bu zamandır.

Isıtma lambanız yok sanırım bunu mutlaka alın. En elzem olan bu. Bu konuda yazdım.

Bir de vitasand pro 78 marka sarı silis kum alın. Hayvan eşelenip vakit geçirsin.

Hayvan standard uzama boyuna göre aşırı hızlı büyümüş. İlk sene 8-9 cm boylarında olurlar. 10 cm kabuk boyuna geldiklerinde cinsel gelişime enerjiyi aktarırlar bu dönem boy uzama durur. Hayvan bir de bu süreci geçmiş.

Kaplumbağaların aşırı hızlı büyümesini istemeyiz. Bu organlarını gelişirken zorlar. Yıpratır.

Sizi görünce delirmesi yem istemesinden kaynaklı. Hayvan normalin iki katını yediği halde doymuyor.

Zar dedikleriniz deri değişimi. Hayvan büyüdükçe altta yeni deri oluşur, üst deri gerilir ve atılır. 10 cm kabuk boyu sonrası bu belirgin ve yoğun olduğu için en sıkıntı çektiğimiz zaman bu zamandır.

Isıtma lambanız yok sanırım bunu mutlaka alın. En elzem olan bu. Bu konuda yazdım.

Bir de vitasand pro 78 marka sarı silis kum alın. Hayvan eşelenip vakit geçirsin.
Cem bey cevabınız için teşekkür ederim. Lambası var. Herşeyi var.. silis kum vardı küçükken koymuştum ama sonra bazı yazılardan ufakken çok sağlıklı olmadığını okudum çıkardım. Ayrıca hayvanın yüzeceği alanda çok fazla olsun diye silis kumla daraltmak istemedim açıkcası. Peki şimdi ne yapayım ben bu hayvana beslemeyim mi bir süre? Nasıl bir program izleyeyim?

Günde tek öğün kafa hacmi oranında verin tam ayarlayamazsanız bir fazla verin. Aç gün yapmayın hayvan yağ depolama eğilimine girer.

Silis kumun bir zararı yok. Hayvanlar bu kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar.

Yem olarak ne markaları kullanıyorsunuz yada ek gıda?

Lambayı günde 12 saat yakarız. Hayvan istediği zaman çıkıp ısınır. Su 28 kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlıyoruz.

Sera 'nın Raffy P Temel Yem ve Raffy I kullanıyorum. Raffy I yı uzun bir süreden beri vermiyorum yani temel yem üzerindeyiz sadece. Resimlerde yaşadığı ortamı görmeniz açısından gönderiyorum. Su hep böyle berrak ve temiz. Her 2-3 günde bir dinlendirilmiş su ile %20 değişim yapıyorum.. filtre yi de haftada bir temizliyorum. UVB ışığını seviyor ancak büyüdükçe onunda yüksekliğini ayarlamam gerekecek sanırım. Su termometresiyle sürekli oynadığı için çıkardım arada bir ölçüyorum hep takibindeyim yani. Kaplumbağmız salonun rüzgar almayan ancak herşeye hakim bir noktasında her şekilde hep gözümüzün önünde o yüzden suyunun temizliği bizim için çok önemli :)

Yemek konusuna geri döndüğümüzde ben elbette tamamen yemeğini kesmedim bahsedildiği şekilde normali kadar vermeye başladım. Tabii bu azaltma ona bir oruç gibi geldi şu an yemek zamanı bile elime atlıyor, adeta içinden bir canavar çıkıyor :). Bu kadar hızlı büyümesini biz de istemezdik ama korkutucu bir hızda geldik bu noktaya.
Şimdi biz tombik oğlumuzu nasıl diyete sokucaz. Gerçi inanılmaz aktif o enerjiyi atıyodur gibime geldi. Babanesinin düşüncesizce çocuklara almış olduğu yavru benim hobim oldu. Aslında hobi demeyelim de evimizin bir bireyi gibi davranıp çocuklarında başka bir canlı alınıp canı sıkıldığında bırakılmaması gerektiğini hepsinin bir mesuliyet olduğunu göstermek için tuttum açıkcası. Bir de verebileceğim birinin de ne kadar ilgili bakabileceğinden emin olmadığım için sorumluluğu aldım. Kim bilir belki çocuklar büyüdüğü zaman ilgilenir. Önümüzdeki kışa doğru başka bir eve geçeceğiz imakanım olursa akvaryumu biraz daha büyütüp balık da koymayı planlıyorum. Ama bizimkinin iştahı beni korkutuyor ve düzenek konusundada çok emin değilim. Yanlızlık ona koymayacaksa bu şekilde beslemeye de devam edebilirim. Bu noktalarda da kararsızım.

* Image 2023-04-03 at 19.51.30 (1).jpeg
* Image 2023-04-03 at 19.51.30.jpeg

Sera 'nın Raffy P Temel Yem ve Raffy I kullanıyorum. Raffy I yı uzun bir süreden beri vermiyorum yani temel yem üzerindeyiz sadece. Resimlerde yaşadığı ortamı görmeniz açısından gönderiyorum. Su hep böyle berrak ve temiz.

Pek bildiğimden değil ama sanki lamba (eğer ısıtma lambasıysa) kuru alana çok mu yakın duruyor acaba, ampulün gücünü de bilemiyorum tabii ama bildiğim kadarıyla ilk yarım saatlik ölçümde 32-33 derece olmalı.

Son düzenleme:
Raffy I yemi de verin ve bitirin ve bir daha almayın. Biraz daha büyüdüğünde yiyemeyeceği kadar ufak kalacak. Ek olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemi alın. Bitkisele yakın olarak tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birşni de alabilirsiniz.

Yapay çimi biraz makasla kırpın, hayvanın derisine battıkça rahatsız eder, özellikle rampa kısmını burası pislik bağlar.

Uvb ampul sürekli yanmayacak, en çok çıktığı saatte 1-2 saat yeterli. Bu ampuller radyasyon yayar dolayısıyla bize de zararı var. Çocuk varsa yandığı vakit yakınında durmamalılar, doğrudan göz ve deriyi etkiliyor. Isıtma lambası alıp kullanın. Bunu da 12 saat kadar yakarız. Bu konuda yazdım.

Bu hayvanlar asosyal canlılar tek başlarına yaşarlar. Ayrıca akvaryumu sahiplenmişse yeni bir hayvanı tehdit olarak görecektir. Kavga olasılığı yüksektir. Bu sefer ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

En uyumlular bile zaman zaman dalaşırlar. Onun için derideki kızarıklıklar normaldir. Ağır deri hasarları, parmak kuyruk gibi uzuv kayıpları ayırma sebebidir.

Sera 'nın Raffy P Temel Yem ve Raffy I kullanıyorum. Raffy I yı uzun bir süreden beri vermiyorum yani temel yem üzerindeyiz sadece. Resimlerde yaşadığı ortamı görmeniz açısından gönderiyorum. Su hep böyle berrak ve temiz. Her 2-3 günde bir dinlendirilmiş su ile %20 değişim yapıyorum.. filtre yi de haftada bir temizliyorum. UVB ışığını seviyor ancak büyüdükçe onunda yüksekliğini ayarlamam gerekecek sanırım. Su termometresiyle sürekli oynadığı için çıkardım arada bir ölçüyorum hep takibindeyim yani. Kaplumbağmız salonun rüzgar almayan ancak herşeye hakim bir noktasında her şekilde hep gözümüzün önünde o yüzden suyunun temizliği bizim için çok önemli :)

Yemek konusuna geri döndüğümüzde ben elbette tamamen yemeğini kesmedim bahsedildiği şekilde normali kadar vermeye başladım. Tabii bu azaltma ona bir oruç gibi geldi şu an yemek zamanı bile elime atlıyor, adeta içinden bir canavar çıkıyor :). Bu kadar hızlı büyümesini biz de istemezdik ama korkutucu bir hızda geldik bu noktaya.
Şimdi biz tombik oğlumuzu nasıl diyete sokucaz. Gerçi inanılmaz aktif o enerjiyi atıyodur gibime geldi. Babanesinin düşüncesizce çocuklara almış olduğu yavru benim hobim oldu. Aslında hobi demeyelim de evimizin bir bireyi gibi davranıp çocuklarında başka bir canlı alınıp canı sıkıldığında bırakılmaması gerektiğini hepsinin bir mesuliyet olduğunu göstermek için tuttum açıkcası. Bir de verebileceğim birinin de ne kadar ilgili bakabileceğinden emin olmadığım için sorumluluğu aldım. Kim bilir belki çocuklar büyüdüğü zaman ilgilenir. Önümüzdeki kışa doğru başka bir eve geçeceğiz imakanım olursa akvaryumu biraz daha büyütüp balık da koymayı planlıyorum. Ama bizimkinin iştahı beni korkutuyor ve düzenek konusundada çok emin değilim. Yanlızlık ona koymayacaksa bu şekilde beslemeye de devam edebilirim. Bu noktalarda da kararsızım.

Ekli dosyayı görüntüle 4871Ekli dosyayı görüntüle 4872
akvaryumunuzun ölçülerini yazabilir misiniz bende böyle bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum

Geri