Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcılar Hakkında Her Şey

Zencefil

Bordo Bereli
Isıtıcılar belkide biz kaplumbağa severlerin kullandığı ve kullanmasının zorunlu olduğu ekipmanlardandır.
Kaplumbağalarımızın sağlıklı bir şekilde yaşaması için uygun ortam sıcaklığı sağlanmalıdır.Bunun için hepimizin akvaryumunda ısıtıcılar olmak zorundadır.

Isıtıcılarımızı alırken dikkat etmemiz gereken bazı yerler var.
Bunlardan bazıları ise şöyledir:

• Isıtıcımızı seçerken akvaryumun su hacmi ve akvaryumun bulunduğu ortamın sıcaklığını göz önünde bulundurmalıyız.

1 Litre su başına 1-1.5 watt arasında bir güç denk gelmelidir.
Sıcak bir ortamda bu değer litre başına 1watt olarak kabul edilebilir.

Örnek olarak;
Akvaryumumuzda 100 litre su bulunduğunda, normal şartlarda 100 watt bir ısıtıcı akvaryumumuz için ideal olacaktır.

• Su sıcaklığımızla akvaryumun bulunduğu odanın arasında ki sıcaklık farkı büyüdükçe kullanmamız gerek ısıtıcının gücü de artmalıdır.

Doğru ısıtıcı seçimini yaptıktan sonra ısıtıcının akvaryuma doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.

• Isıtıcıyı mutlaka talimatlara uygun yerleştirmeliyiz.Bazı ısıtıcıların tamamen suyun içinde olması gerekirken, bazı ısıtıcılar belirli bir yerine kadar suyun içinde kalması gerekmektedir.

• Talimatlara uygun yerleştirmek hem ısıtıcımızın ömrünü uzatacaktır, hem de istenmeyen kazaların olmasını engelleyecektir.

Piyasada satılan bir çok ısıtıcı balıklar düşünülerek tasarlanmış durumda.
    Biz meraklı kaplumbağa sahipleri, bazı olumsuz olayları engellemek için bazı şeyler yapmamız gerekli.

• Isıtıcıların üzerine takılan koruyucu olarak satılan aparatı ek olarak alıp kullanmamız kaplumbağalarımızın ısıtıcıyla direkt olarak temasını engeller.Bu da olası yanık durumlarının önüne geçmemiz için bize fırsat sağlar.

• Bir alternatif fikir ise benim arkadaşımın akvaryumunda gördüğüm ve pratik bir çözüm.Su borularından uygun kalınlıkta ve boyutta bir parça alıyoruz.Arkasına vantuzları sabitleyip ısıtıcımızı içine yerleştiriyoruz.Bu şekilde akvaryuma sabitleyerek hep kabloyu hemde ısıtıcıyı korumaya alabiliyoruz.Tabi bu şekilde hazırladığımız ısıtıcıyı yine filtremizin akıntı oluşturduğu bir bölüme yerleştirmeliyiz ki ısıyı yayabilelim.

Piyasada bulunan ısıtıcı markaları ve modellerinden bazılarını paylaşmak istedim.
      Her kalite ve seviyeden ısıtıcı paylaşmaya çalışacağım :)

İlk önce benim favorim olan sera markadan başlayalım.

Fiyatları bir çok ısıtıcıya göre pahalı olan bu ürünler uzun senelerce alıp kullanabileceğimiz türden.Firma üzerinde ki koruyucuyla birlikte ürettiği için bu ısıtıcıları benim tercih sebebim.Bizlerin kullandığı gibi termostatlı bir ısıtıcı.Boyutları bir çok ısıtıcıya oranla daha küçük.
      mailto:/2aihpv5.jpg
      100 watt sera ısıtıcıların fiyatı 50 TL civarında.

Jager (Eheim)

Kendini kanıtlamış ve bir çok akvarist tarafından tercih edilen bir marka.
      Üzerinde bulunan talimatlara uygun yerleştirilip kullanıldığında senelerce sorunsuz bir performansı olan bir ürün.Kısa devreler karşı korumalı ve camı kırıldığı zaman otomatik olarak elektrik devresini keser.Bu şekilde kazaları önlemiş olur.
      mailto:/33esifd.jpg
      Jager 100 watt ısıtıcıların fiyatı ortalama 40 TL

Hydor Theo

Termostatlı ve güvenilebilecek bir ısıtıcı.Suda ki sıcaklığı istenilen düzeye getirdikten sonra kapanıp suda ki sıcaklık değişimlerine bağlı olarak çalışır.
      mailto:/123tcnn.jpg

100 watt fiyatı ortalama 40TL

Tetra Tec

Kendisini kanıtlamış ve güvenilir bir marka.Su seviyesi düştüğünde otomatik olarak kapanarak ısıtıcının ve canlıların zarar görmesini engeller.
      100 watt fiyatı ortalama olarak 25 TL

Prodac Magic Therm

En büyük avantajı sahip olduğu quartz tüp sayesinde ani sıcaklık farklarından etkilenmemesidir.Suyun dışında çalışan ısıtıcı suyun içine aynen yerleştirebiirsiniz.Özelliği sayesinde herhangi bir sorun olmaz.
      100 watt fiyatı ortalama 25TL

Atman(kristal camlı)

Bir çok kişi tarafından tercih edilen ve sorunsuz olarak çalışan ısıtıcılar.
      Suyun içine yatay veya dikey olarak yerleştirilebilir.Su seviyesi düştüğünde otomatik olarak kapanır.
      100 watt fiyatı ortalama 25TL

Roxin (quartz)

En büyük avantajı sahip olduğu quartz tüp sayesinde olabilecek kazaların önüne geçer.Ani sıcaklık değişiminden etkilenmez.
      100 watt fiyatı ortalama 20 TL

Resun

Akvaryumda suya dikey olarak tamamen batırılarak kullanılır.
      100 watt fiyatı 20TL

RS Electirical

Düşük kalitede bir ısıtıcıdır.Suyun içine tamamen batırılarak kullanılması gerekir.
      100 watt fiyatı ortalama 10TL

Benim en çok karşılaştığım ve bir çoğunu da kullandığım ısıtıcılar bunlar.
      Eğer farklı markalarda ısıtıcılar kullanıyorsanız buraya yazarak konuyu zenginleştirebiliriz :)

çok güzel bilgiler vermişsiniz ben roxin quartz ın 20 watt luğunu kullanıyorum ne yazık ki bundan daha iyisini Edirne'de bulamadım :( . Kısa devrelere karşı korumalı olan ısıtıcıların olduğunu bilmiyordum teşekkürler :)

Okuyanların bu makaleyide incelemesini tavsiye ediyorum:
mailto:/forum/Konu-uygun-isitici-secimi.html

Ayrıca bu paylaşım için teşekkürler @zencefil :)

kesinlikle zencefil çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş emeğine sağlık.. :)

Teşekkür ederim.
Sizlerin de kullandığı ısıtıcılar varsa mesaja ekleyebiliriz :)

eve gittiğimde ekleyeceğim..çin malı olduğundan aklımda kalmıyor (bunu üzülerek söylüyorum )

Bende Subut'nin akvaryumunda rs electical kullanıyorum.Pek içime sindiği söylemez ama bir süre daha onunla idare edecek gibi görünüyor.

napalım idare ediyor benimkiler de.. daha iyisini bulsam alacağım zaten..aklımda yani:D

Arkadaşım 10-25 TL'lik bir ısıtıcı bulmaya çalışıyor.
O arasındakilerin en iyisi hangisi 25 liralıkların size göre Arzu Hanım ?

Atman, roxin gibi markalarda sorun düzgün kullanıldığında çıkmıyor.
Alınacak orta seviye ısıtıcılar bunlar.

Bende ya Atman ya Roxin diyordum ama gözüme Atman daha iyiymiş gibi geldi.

Cvp: Isıtıcılar Hakkında Her Şey

Arkadaşlar bide küçük boyutlu 10 litrelik ya da 25 litrelik akvaryumlar için sürüngenler için özel toros'un 10 watt ve 25 watt ısıtıcısı var ben onu kullanıyorum. Termostatlı değil. Isıyı sürüngenler için uygun sıcaklığa otomatik olarak sabitliyor :)

ısıtıcımın markası Toros Elektronık ısıtıcı 10w..ben böyle çeşitlerin oldugunu bılmıyordum cok tesekkur ederım.. ölüm kabından akvaryuma gectım dıye sevınıyordum ama sanırım eksıgım cok :(bana verılen urunler cok kalıtelı degıl sanırım

Jadeite' Alıntı:
Arkadaşlar bide küçük boyutlu 10 litrelik ya da 25 litrelik akvaryumlar için sürüngenler için özel toros'un 10 watt ve 25 watt ısıtıcısı var ben onu kullanıyorum. Termostatlı değil. Isıyı sürüngenler için uygun sıcaklığa otomatik olarak sabitliyor :)

aaa iyi mi yanii cok sevındım buna sımdı..benım de toros 10w korkmustum ben de kapluslara zarar verıcem dıyee

Su kaplumbağaları üzerlerine kalsiyum ve vitamin eklenmiş tatlı su balıklarını çok severler özellikle taze alabalık en sevdikleri yiyeceklerden biridir bunun yanında kurutulmuş karides ve unkurduna da bayılırlar kurtçuklar aslında iştahı kapalı olan veya yavru kaplumbağalar için daha çok iştah açıcı olarak kullanılır kaplumbağalar için özel olarak hazırlanmış minik çubuk şeklindeki yemler bağırsakları için çok uygundur değişik markalar var en iyisinden alınız çünkü türkiye burası ve içinde ne olduğunu bilemiyoruz vitamin ekli yemlerden haftada 3-5 tane verilmesi uygundur

Öncelikle çoğu kişi evinde su kaplumbağası besliyordur ya da besleyen tanıdıkları olmuştur genelde evlerde beslenen kaplumbağalar Red Eared Slider kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası diye geçen bir diğer adıyla scripta eleganstır asıl yaşama sahaları Birleşik Amerika dadır evlerde beslendiğinde ve iyi bakıldığında 70 yıl kadar yaşayabilirler

Çoğu kişi petshoplarda satılan zavallı su kaplumbağalarını alır ve yanlış besleyerek havyanı öldürür Petshopa gittiğinizde kaplumbağa almak istediğinizi söylersiniz yetkili ordan size yaklaşık 3 cm boyutunda bir kaplumbağa çıkarır daha sonra ölüm fanusu denilen plastik renkli bir kap verir kaplumbağanın o kapta yaşacağını söyler ardından merdiven

200 Litrelik akvaryumumu Öyle bir şekle sokmak için proje yapıyorum ki bayılacaksınız ve herkese şahane bir örnek olacak Yeni bir eve taşınıyoruz akvaryum yeni yerinde ve yeni görünümüyle çok güzel olacak kuru alanlar değişecek ve dahası

Su kaplumbağaları mutlaka suda besinlerini almalıdırlar.su kaplumbağalarının çoğu etçildir fakat sebze ve meyve yemeyi de severler. birçok kaplumbağa için beslenme diyeti et ve sebze olmalıdır tek çeşit besinle beslememelisiniz çünkü vahşi yaşamlarında kaplumbağalar çok çeşitli besinler tüketirler evlerimizde beslediğimiz su kaplumbağalarına doğru karışımı her zaman sağlamak mümkün olmayacağı için besinlere ekstradan vitamin ekleyebilirsiniz tüm kaplumbağalar sağlıklı kabuk gelişimleri için kalsiyum ve fosfora ihtiyaç duyarlar besinler solucanlar Japon balığı çok iyi bir besindir salyangoz ara sıra marul iyi yıkanmalı veya ıspanak kavun ve diğer meyveler hangi meyve veya sebzeleri sevdiğini deneyerek keşfedebilirsiniz çok yağsız sığır eti çok az miktarda tadımlık muz çilek bezelye mutfağınızdan artan sebzeler domates pişmiş tatlı patates çiğ tavuk vermeyin pişmiş olarak verebilirsiniz karides kalamar ve okyanus balığını az miktarlarda verebilirsiniz vereceğiniz tüm besinler kaplumbağanızın yutabileceği büyüklükte olmalıdır

Şimdiden hayırlı olsun. Sistemin yeni halinin resimlerini tamamlanınca bekleriz.

[undefined=undefined]Jager (Eheim)[/undefined] adlı ısıtıcı var bende bunu tamamen suya koymak gerekir mi ? yoksa sadece sıcak tarafı suyun altında kalsa yeterlimidir ?

Eheim ısıtıcılarda kafa bölümünde water level yazısı ve dalgalı resmi var. Onun altına inmeyecek şekilde takıp üst tarafı su dışında kalabilir.

Geri