Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcınızın elektrik sarfiyatı nedir ?

EMREGUZELAY

Gümüş 5 Üye
ben kısaca bir araştırma yaptım merak ettim baya bi 100 yaklaşık akvaryumla ilgili forumları gezdim 100 watlık bir ısıtıcının aylık faturaya yansımasını göstermek istedim sizlere yorumlarınızı bekliyorum..

100wx24w=2400w günlük sarfiyat
2400wx30gün=72,000w
72,000w=72 kw
72x0,246 Ykrş.=17,712 tl
olarak hesabladım tabi sizlerde araştırma yapip bu konuyu daha aydınlığa çıkarabiliriz ve evine yeni akvaryum alıcaklar ısıtıcının faturayı ne kadar etkileyeceğini görmelerini sağlıyabiliriz.

Alıntıdır
Akvaryum.com

Isıtıcı 24 saat kesintisiz çalışmıyor. Su ısısı düştükçe çalışıp kapanıyor :)

1 saat de 30 dk çalışıyor 5 dk duruyor 5 dk çalışıyor tuba hanım

Kullanılan ısıtıcının modeline ve akvaryumun bulunduğu ortama göre elektrik sarfiyatı değişir.
Sizin bulduğunuz maksimum yansıyacak fiyat.
Isıtıcım saatte 15 dakika kadar çalışıyor genelde.(Daha önce buna benzer bir konu okumam üzerine gözlemlemiştim.)Akvaryumun sıcak bir ortamda bulunması suyun sıcaklığını korumakta yardımcı oluyor.Sadece su eklemesi yaptıktan sonra daha uzun süre çalışıyor.

Bu işlemi alıntı yaptığınız yeri lütfen belirtin.

oda sıcaklığını sabitlemek kombinin daha fazla çalışması demek oluyor :D doğalgaza vericem paranın yarısı elektriğe veririm ucuza gelir yani

Strafor kullanarak arka ve yan camları kapladığınızda ısı yalıtımını bir nebzede olsa sağlayabilirsiniz.Bu da ısıtıcının daha az çalışmasına yardımcı olabilir.
Lütfen kaynağı belirtiniz.

anladım iyidi şimdi akvaryumun görünüşünü bozmuyalım ya ben akvaryumun üstüne acık olan tarafına bi cam kestirim kapatim yetmezmi

Camdan yaptırmaktansa pleksiglastan üstünde delikler bulunan bir kapak yaptırabilirsiniz.
Lütfen uyarımı dikkate alın.

bence cam mantıklı ya cünkü 15 cm kadar bi açıklık var şimdi kapakyaptırmaya uğraşmim cam yeterli olucak diye düşünüyorum 1 cm de açık kalıyor kablo yüzünden bu kaynak bana hocamdan geldi elektrik bölümünden bi hocam var ona sordum oda bana bu formülü yolladı

sadece altına yapmak yetirli olurmuki ?? bide size ne kadar geliyor fatura ısıtıcı çalışınca ?

Kapak yaptırmayın! Cam buharlaşıyor, kapakta su damlacıkları kalıyor.Eğer lambalarıda buraya sabitlerseniz (ki; başka şansınız yok) lambalar patlar.

ama kompile kapatmıcam sadece çok az kapatcam hava alması için 2 cm açıklık kalıcak mecburen kablolar çıkıyor dışarı çünkü

O 2cm de yetmiyor malesef. Ben şık görünsün diye yaptım; ama koca koca delikler açmak zorunda kaldım. :(

ama diyer türlüde 5 dakkada bir ısıtıcı çalışmaya başlıyor :D ne yapıcaz

Geri