Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanın kabuğu için kalamar kemiği kullanılır mı

yosuntosun

SKF Delisi
Öncelikle merhaba kırmızı yanaklı su kaplumbağamın kabuğu yumusak ve kabuk değişimi çok uzun sürüyor. Kalsiyum takviyesi için kalamar kemiği kullansam faydalı olur mu?
küçük bloklar halinde akvaryuma mı akmalıyım yoksa toz halinde yeme mi dökmeliyim. Ayrıca kalamar kemiği yerine yumurta kabugu tozu kullansam daha mı faydalı olur

Kalamar kemiği toz haline getirilip ıslak stick yeme bulanarak verilebilir.

Ama ihtiyaç yok hayvan daha ufak yemlerinden aldığı gerekli ihtiyacı karşılar.

Ayrıca yavru hayvanlarda kabuk esnek yapıda olmalıdır. Bu darbelerin şiddetini absorbe ederken, büyüme aşamasında organların baskı altında kalmasını önler. Kabuk şekilli ve düzgün olarak büyür.

Gammarusu aldınız mı? Gammarusta kitin maddesi bulunur. Bu dokuları yenilenip gelişmesini sağlar.

Kalamar kemiği toz haline getirilip ıslak stick yeme bulanarak verilebilir.

Ama ihtiyaç yok hayvan daha ufak yemlerinden aldığı gerekli ihtiyacı karşılar.

Ayrıca yavru hayvanlarda kabuk esnek yapıda olmalıdır. Bu darbelerin şiddetini absorbe ederken, büyüme aşamasında organların baskı altında kalmasını önler. Kabuk şekilli ve düzgün olarak büyür.

Gammarusu aldınız mı? Gammarusta kitin maddesi bulunur. Bu dokuları yenilenip gelişmesini sağlar.
hocam gammarus yok önerileriniz nelerdir. 5-6 yaşında ufak mı sayılır kaplumbagam.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Ben yavru sanıyordum. O yaşta bir hayvan uygun sistemde hastalık geçirmediyse 18 cm veya üstü boylarda olması lazım.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Ben yavru sanıyordum. O yaşta bir hayvan uygun sistemde hastalık geçirmediyse 18 cm veya üstü boylarda olması lazım.
13cm kabuk boyu. Ben 5 yasindan sonra sahiplendim 1 senedir bende 5 yasinda olduğundan emin değilim ama eski sahibi oyle soyluyor. eskiden isitici vs olmadan plastik bir kapta yaşıyordu büyük ihtimalle hastalık geçirdi ama şuan sağlıklı olduğunu düşünüyorum ne yapmam lazım? bu arada kaplumbağam dişi tirnaklari kisa ve kuyrugu daha kalin veterinerde dişi olduğunu söylemişti

Anüs (kloak) kuyruk ucuna yakınsa erkek kabuğa yakınsa dişidir. En net veri budur.

Hayvan uygun şartlara sahip sisteme girdiğinde büyümeye devam eder. Açığı kapar. Bu hayvanlarda yaş sorun değil. Dişiler 10 cm kabuk boyu sonrası daha hızlı büyüyorlar.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir akvaryum yada doğrudan özel yapım 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında ömürlük bir akvaryum yaptırabilirsiniz.

Su ısıtıcı, içfiltre, kuru alan ve ısıtma lambası olacak. Isıtıcı ve filtre akvaryum ölçüsüne göre olacak. Lamba hakkında bu konuda bilgi verdim.

Kuru alan örnekleri bu konuda mevcut.

Yem olarak ne kullanıyorsunuz?
Vitamin damla var mı?
Hayvanın başı dışarıda iken önden ve tepeden komple resmini çekip atabilir misiniz?

@cem yem olarak stick yem kullaniyorum deep fix marka vitamin var arada karides balik ve haslanmis yumurta beyazi ile besliyorum. akvaryumda su ısıtıcı var kuru alan ve isitici lamba da var

Yemin markası nedir? Açık yem mi?

Hayvanın resimlerine de bakayım ona göre yazayım.

Karides ve balık taze ise 10 dakika kadar haşlayın.

Yalnız alabalık vermeyin. Yada verirseniz 10 günde birden sık vermeyin kalsiyumu çekiyor.

Haftada bir yada iki defa marul veya kıvırcığın körpe yapraklarından verin. Yemediğinde yarım saat içinde alın. Bakteri oluşturmaya başlıyor. Yemden uzak saatte. Akşam üstü olur.

8 cm kabuk boyu itibariyle yemi günde bir öğün veririz.

Tabanda vitasand pro 78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Yoksa bundan alın. Hayvanlar kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürterek atarlar.

Yemin markası nedir? Açık yem mi?

Hayvanın resimlerine de bakayım ona göre yazayım.

Karides ve balık taze ise 10 dakika kadar haşlayın.

Yalnız alabalık vermeyin. Yada verirseniz 10 günde birden sık vermeyin kalsiyumu çekiyor.

Haftada bir yada iki defa marul veya kıvırcığın körpe yapraklarından verin. Yemediğinde yarım saat içinde alın. Bakteri oluşturmaya başlıyor. Yemden uzak saatte. Akşam üstü olur.

8 cm kabuk boyu itibariyle yemi günde bir öğün veririz.

Tabanda vitasand pro 78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Yoksa bundan alın. Hayvanlar kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürterek atarlar.
hocam yem rt akua marka açık değil. bahsettiğiniz fotoğraflari akşam paylasabilirim

Ekli dosyalar

• 20230512_172442.jpg
    20230512_172442.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 25
  • 20230512_172425.jpg
    20230512_172425.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 25
  • 20230512_172420.jpg
    20230512_172420.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 24
  • 20230512_172404.jpg
    20230512_172404.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 24
Kabuğa devit uygulaması yapalım. Katman var bunları atsın. Hafiften deformasyonlar mevcut.

Eczaneden devit marka D vitamini alın.

Haftada iki kez kabuğunu peçete ile kurutup bir iki damla sürüp yayın. 25-30 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın.

Bu plakaları yumuşatır. Isıtma lambası gerdirip açar.

Yeme ek olarak dajana gammarus sticks yemi ile tropical biorept W yemi alın.

Devit küçük cam şişede. Eczanede söyleyince verirler. Başka marka almayın coledan vs. Bunlarda oran yüksek ve sulu. Devit 50.000 IU. Hafif yağlı.

Geri