Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcıya kum yapışması

hatoturtle

Yeni Üye
Merhabalar, akvaryumu temizlerken şu şekil bir durumla karşılaştık. Kumlar ısıtıcı da pişmiş gibi yapışmış ve paslanmış gibi bir tabaka oluşturmuş. Musluk altında fırçalayarak kolayca temizlendi, sadece %10 falan sert tabakası kaldı. Ama nasıl oldu ve ne yapılabilir önüne geçmek için bilen var mıdır?

Ekli dosyalar

• IMG-20230512-WA0020~2.jpg
    IMG-20230512-WA0020~2.jpg
    324.5 KB · Görüntüleme: 23
Isıtıcı yatay konumlandırmalı ise en az 5 cm kumdan yukarıda duracak. Tabana temas etmişse ondan kaynaklı olabilir.

Hayvan eşelenirken kaldırıp atmış olabilir. Yüzerken havalandırmış olabilir.

Filtre debisi yada siz su eklerken havalandırmış olabilirsiniz. Bu şekillerde kum bulaşır.

Bu temizlik sonrası hali ise kullanmayın camın tavı bozulmuş gibi duruyor.

Silis kum camın temel bileşiği böyle erimesi için ısıtıcının bayağı bir sıcaklıkta olması lazım. Derece suyu kaç gösteriyordu dikkat ettiniz mi?

Isıtıcı yatay konumlandırmalı ise en az 5 cm kumdan yukarıda duracak. Tabana temas etmişse ondan kaynaklı olabilir.

Hayvan eşelenirken kaldırıp atmış olabilir. Yüzerken havalandırmış olabilir.

Filtre debisi yada siz su eklerken havalandırmış olabilirsiniz. Bu şekillerde kum bulaşır.

Bu temizlik sonrası hali ise kullanmayın camın tavı bozulmuş gibi duruyor.

Silis kum camın temel bileşiği böyle erimesi için ısıtıcının bayağı bir sıcaklıkta olması lazım. Derece suyu kaç gösteriyordu dikkat ettiniz mi?
Foto temizlemeden önceki hali. Size en beter halini göstermek için akvaryumdan çıkarır çıkarmaz çektim fotosunu. Temizleyince burada gözükenin çeyreğinden daha az kaldı denebilir.
Biz de dedikleriniz gibi sebepler olduğunu düşündük de umarım bir daha olmaz. Kumdan 3-5 santim yukarıdaydı ne olur ne olmaz diye birkaç santim daha yukarı çıkardım bugün. Birkaç günde bir kontrol ederiz ısıtıcıyı artık. Bu arada sıcaklığı da 28'e sabit durumda.

İllaki kum bulaşıyor ama tek tük, bu ayrı birşey. Daha önce hiç böyle birşeye denk gelmedim.

Isıtıcı düşük watt olup su hacmi çoksa, suyu ısıtmak için sürekli çalışır. Sürekli ısıya maruz kalınca kumun yapısı bozulur. Bu durum bunu açıklar başka türlüsü aklıma gelmiyor.

Geri