Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kaçtı

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
iyi günler. az önce paludaryumun yanına gittiğimde kaplumbağanın içinde olmadığını gördüm. sonra evde ararken buldum. biraz suya tutup geri bıraktım paludaryumuna. ekstra yapmam gereken birşey var mı?

filtrenin üstüne çıkıp atlamış sanırım. herhangi bir yerine zarar geldi mi acaba şöyle bir mesafeden atlamış.

Ekli dosyalar

• 61881EA1-AC00-4663-8288-0EE284E8C62A.jpeg
    61881EA1-AC00-4663-8288-0EE284E8C62A.jpeg
    607.9 KB · Görüntüleme: 21
birde burdan yere (parkeye) atlamış. yani ortalama yarım metre - bir metre var yere kadar. bir sorun var gibi gözükmüyor ama tedirgin oldum.

Son düzenleme:
Orayı size söylediğimiz şekilde kapatmanız gerekiyor hayvanın filtre üstüne çıkmasına gerek yok direkt tutunup da atlayabilir zaten ordan.
Yalnız nerden kaçtığını unutmaz orayı kapatmayı daha fazla ertelemeyin en yakın zamanda kapatın.
Hayvanı gözlemleyin bir sıkıntı olursa yazın.

Orayı size söylediğimiz şekilde kapatmanız gerekiyor hayvanın filtre üstüne çıkmasına gerek yok direkt tutunup da atlayabilir zaten ordan.
Yalnız nerden kaçtığını unutmaz orayı kapatmayı daha fazla ertelemeyin en yakın zamanda kapatın.
Hayvanı gözlemleyin bir sıkıntı olursa yazın.
ne gibi bir sıkıntı olabilir? ona göre gözlemleyeyim. az önce denemek için yem attım yedi. herhangi bir kanama veya kabuğunda kırılma falan göremedim. kuru alana çıkıyor iniyor yüzüyor herşeyi normal gibi şu anda.

Darbeye bağlı dış kısımda hasar yoksa yüzerken bacakları eskisi gibi hareket ettiriyorsa ve dışkısı bordo yada kanlı değil ise sorun yoktur.

alt kabuğu hafif içine göçük gibi ama eskiden de vardı diye hatırlıyorum aldığımızda. bacakları hareket ediyor her zamanki gibi fakat daha çok hızlı yüzmeye başladı yani daha hareketli olmaya başladı. ben yinede yarın bir veterinere göstereyim de kafamda soru işareti kalmasın.

O söylediğiniz yükseklik çok değil aslında burda hayvanın ne taraf üstüne düştüğü de önemli bir faktör.

O söylediğiniz yükseklik çok değil aslında burda hayvanın ne taraf üstüne düştüğü de önemli bir faktör.
ben farklı bir odadaydım o sırada ama parkenin üstüne düşmüş. detaylıca baktım her yerine herhangi bir kanama veya çatlama/kırılma yoktu.

Darbeye bağlı dış kısımda hasar yoksa yüzerken bacakları eskisi gibi hareket ettiriyorsa ve dışkısı bordo yada kanlı değil ise sorun yoktur.
Şu dediklerime dikkat ederek gözlemleyin bir kaç gün ve orayı mutlaka kapatın hayvan ordan kaçılabildiğini artık öğrendi.

yani hayvanda da bir sorun yok gibi görünüyor veterinere götürmeme gerek yok bence. ama umarım üşütmemiştir hayvanı bulduğumda o panikle musluk suyu ile duruladım tozlu bir yere girmişti çünkü.

Filtrenin sağ ve solundaki camın kısa taraflarına doğru da ek parça koyun.

Tamamdır onları da yapacağım ama şuan hayvana birşey oldu mu korkusundan çok tedirginim.

Yavru hayvanların kabuklarının esnek olmasının bir avantajı da bu tip darbeleri absorbe etmesi. Yarın iştahı yerinde, halsizlik yok ve rahat yüzüyorsa bir sorun yoktur.

Akvaryumdaki su bu şekilde olmaz. Hayvan ufak su o kadar kirlenmez. İçfiltrenin hava hortumunu çıkarıp filtreyi yatay olarak biraz daha aşağıdan tuttur. Suyu 5 cm kadar düşür. Cam üstü ile su arasında kaçış boşluğu olsun.

ama suyu düşürünce filtrenin üst kısmı dışarıda kalıyor o zaman da filtre yanmaz mı?

Filtre dik olmayacak zaten su seviyisini düşürdüğünüzde. Yatay olarak biraz daha aşağıdan tuttur demiş Cem abi.

yatay olarak koyduğumda bu sefer hava çıkmıyor yani çalışmıyor gibi.

Hava hortumununu çıkardınız mı?
Direkt suyu üflemiyor mu?

Geri