Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

iştahsızlık

Cimbomlu

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar benim 2 adet kaplumbağam var biri kız biri erkek kız olan çok iştahlı ama erkek olan öyle değil yemden hep kaçıyor yemek istemiyor ve yarın bir petshopa gidip yem alacağım ne önerirsiniz ?

Cvp: iştahsızlık

Hayvanların bulunduğu akvaryum kaç lt? Ebatları nedir?
Filtre ve ısıtıcı mevcut mu?
Kuru alan ve ısıtma lambası hatta uv ampul var mı?
Son zamanlarda komple su değişimi yapıldı mı? Oldu ise suya daha net ısı saplanmadan hayvan konuldu mu?
Diğer kaplumbağa ile bir sorun yaşadı mı yada aralarında bir gerilim var mı? Yada sık sık akvaryumdan çıkarma meydana geliyor mu?
Hayvanda üşümeye bağlı yada akciğer enfeksiyonuna bağlı başka belirti var mı? Yan yüzme, suya batamama yada dipten çıkamama, uyku hali, hapşırma, ses çıkarma gibi.
Verilen yemlerin son kullanma tarihi geçmiş mi yada açıkta kalmış yem var mı?

Bunları yemden uzaklaşmasına bağlı ortam şartları, hastalık ihtimali, diğeriyle olan geçim durumu gibi unsurları değerlendirmek için soruyorum.

Eldeki mevcut yemler hangileri?

Bunu hem beslenme programı için hemde alınması gereken yemler için soruyorum.

Hayvanların kabuk boyu kaçar cm?

Her iki sorunun cevabına yardımcı olsun diye soruyorum.

yemin ismini bilmiyorum japonca yazıyor akvaryumda besliyorum kabuk boyları 4--5 cm civarında filtremde var akvaryumun genişliği 30 cm daha yavru oldukları için biraz küçük aldım

Yem muhtemelen bizim kulanmadığımız bir yem. Umarım kaplumbağa yemidir ama kaliteli bilindik yemlerden kullanmalı.
Alınacak yemler,
Sera raffy P, Sera raffy I, Sera mineral. Bunlar hayvan 6 cm olana kadar günde iki öğün ve toplam günlük kafa hacmi kadar verilmeli. Her gün tek tip aşağıdaki haftalık programa göre verilmeli.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1250&ad=sera-raffy-p-kaplumbaga-yemi-250-ml&kat=153
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1242&ad=sera-raffy-i-gammarus-kaplumbaga-yemi-250-ml&kat=153
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1254&ad=sera-raffy-mineral-kaplumbaga-yemi-250-ml&kat=153
P.tesi: raffy P
Salı: raffy I
Çarşamba: raffy P
Perşembe: mineral
Cuma: raffy P
C.tesi: raffy I
Pazar: raffy P

Hayvan 6 cm boya gelince aynı yemler ve haftalık oranla tek öğünde kafa hacmi verilmeli. Mümkünse sabah saatleri uygun. 8 cm boya gelince tekrar bize danışabilirsiniz. Eklenecek yem ve oranları tekrar düzenlemek gerekecek. Ayrıca aşağıdaki konudan bunu daha net bilgilenebilirsiniz.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Beslenme dışında diğr bir konu su ve kuru alan ısılarında durum nedir? Suyun 26-28 derece, kuru alanın 31-33 derece ısıda olması gerekmektedir.
Bu konuda eksik bir şey var mı diye kontrol etmeniz için tüm bilgilere kısaca değinildi. Bir kez okumakta fayda var.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Diğer bir konu dişi ve erkek olduklarını nereden biliyorsunuz? 10 cm kabuk boyundan önce cinsiyet sadece kan testi ile kesin tespit edilebilir.

Geri