Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru kaplumbağanın kabuğunda lekeler var

MandB

Bronz 4 Üye
Herkese Merhaba
3 gün öce aldığım yavru kaplumbağanın kabuğunda lekeler var. Normal midir yoksa bir hastalığa mı işaret ediyor?

Ekli dosyalar

• 1678700880886.jpg
    1678700880886.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 31
  • 1678700880898.jpg
    1678700880898.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 31
Foruma hoşgeldiniz.

Herhangi bir sıkıntı yok olağan durum. Plaka kenarları hafif kavlamış

Teşekkür ederim. Uzun süredir takip ediyorum forumu. Önce akvaryumu hazırlayıp sonra kaplumbağaları aldım. Uv lamba bulamayıp çinden getirttim ama cok güven vermiyor bana. Sizce uygun mudur bu?
Birde ısıtıcı ampul olarak bunu aldım.

70 wattlık düzeyde ısı veriyor bunun için 17 cm civarı bir mesafeden konumlandırıp hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıp yarım saat sonra bakın. 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Hayvan ufak kızartmasın.

Şu aşamada uvb ampule gerek yok. 8 cm kabuk boyu sonrası kullanırsınız.

Bu uvb ampuller fiyatları ucuz olunca piyasaya iyice hakim oldu. Gerçekten uvb mi ondan da emin değilim açıkçası. Kaplumbağalara uygun olan 5.0 (%5) oranlı uvb. Bunlar ekseri 3.0 oranlı oluyor. Ama kalitesine bakarsakta 3.0 olması 5.0 olmasından iyi, en azından zararlı bir durum oluşabilir mi endişesi olmaz.

Tekrar merhaba. Bu beyaz noktalar mantar olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 1678883767621.jpg
    1678883767621.jpg
    727.7 KB · Görüntüleme: 23
Net göremiyorum. Islak diş fırçasına tuz döküp yavaşça ve bastırmadan fırçalayıp akvaryuma emsal su ile durulayın. Kabuk henüz kıkırdak gibi yumuşaktır ezilmesin.

Sonra kabuğu kurutup net bir resmini çekin.

Dün forumda biraz araştırma yapınca dediğinizi yaptım. Çok daha iyi ama biraz leke kaldı gibi yine de. Birde iki kaplumbağa var bende bu ilk 2 gün çok daha hareketliydi şimdi biraz durgun gibi. Diğeri durgundu şimdi o daha hareketli.

Ekli dosyalar

• IMG_20230316_104221.jpg
    IMG_20230316_104221.jpg
    293.1 KB · Görüntüleme: 41
Kuru alanda garip bir yutkunma hareketi yapıyor. Baya durgunlaştı çok fazla yüzmüyor. Ama iştahında gözlerinde bir sorun yok.

Kabukta bir sıkıntı yok mantar değil.

Başı ileri atıp ağız açma hareketi mi yapıyor?

Hırıltılı nefes alma var mı?

Sudayken eğik durma var mı?

Sadece üşütme ise ısıtma lambası kendine getirir. Vitamin damla var mıydı? Yoksa deep fix reptivit alın. Bu da kırgınlığı alıp iştahını açar.

Durulama suyu soğuk muydu? Ya ondan ya da bu fırçalama işi stres yapar ondan kaynaklı da olabilir. Öyleyse 1-2 güne toparlar.

Sadece yutkunuyor ağzını açmıyor. Bir hırıltı duymadım. Sudayken düz duruyor. Dediğiniz vitaminden var. Genta damla da var ama hiç vermedim. Durulamayı akvaryumdaki suyla yaptım selpak mendille. Ben akvaryumla aynı ortamda çalışıyorum mecburen. Stres yapmış olabilir mi? Diğerinde hiçbir sıkıntı yok ama gayet hareketli. Bu kuru alan rampasına çıkıp orda bekliyor.

Yutkunuyor derken çene altını oynatma ise o soğukkanlı hayvanlarda dış ortam ile vücut ısısını dengeleyen radyatör görevi görür. Oradaki kılcal damarlarla sıcağı vücuda taşır. Sıcaklanmışsa serinletir.

Elimde vitamin olarak deep dezofix ve sera reptilin varmış. Dediğiniz vitamin bunlardan farklı bir işe mi yarıyor?

Sera reptilin varsa reptivit almanıza gerek yok onu kullanırsınız . Deep dezofix vitamin değil yanlış bilmiyorsam su düzenleyici olması lazım .

Dezofix metilen mavisi. Sudaki bakterileri yok eder. Sera reptilin vitamin damla. Bunu ilk ay 3 günde bir 1 damla ağzına damlatın yada stick yemine damlatıp ilk yem olarak suda hemen önüne atın. Sonraki aydan itibaren haftada bir 1 damla verirsiniz.

Akvaryumda kaç litre su var?

Akvaryumda 130 litre kadar su var
Haftada bir ve genel temizlik zamanları dezofix'ten iki damla damlatın. Fazla damlarsa biraz su alıp temiz su ile inceltirsiniz.

Yalnız ilk kullanımda 3 damla damlatıp resmini çekin renk oranına bakayım suyun. Yeterli mi fazla mı uygunluğuna bakalım

Pet shop 8 damla damlatın demişti. Geçen hafta cumartesi 8 damla damlattım. Bide jel verdi bana kabuk için ama okuduğum kadarıyla gereksizmiş bu yüzden hiç kullanmadım.

Jeli iade edin. Gereksiz değil zararlı. Kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor.

Metilen balıklar için 8 damla, kaplumbağaya fazla gelir. Hayvan akciğer solunumu yapıyor. Kafayı bulur. Buna sebep düşük oran veriyoruz.

Geri