Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İyi bir ekipmana rağmen yine yine kirleniyor ne yapmalıyım?

mehkaplum

Yeni Üye
Arkadaşlar selam benim "Kendi Yaptığımız Sistemler" başlığı altında "Yazın bahçemde kaplumbağalarıma yaptığım havuz" konulu yazım var. Sizlere birinci sorum orada resimlerini gördüğünüz havuza nasıl etkili bir filtrasyon yapabilirim???

İkinci sorum ise 5 tane kaplum tabiki kışı evdeki akvaryumlarında geçiriyorlar buraya yakında koyarım resmini akvaryumlarının. Akvaryum 400 litre ve Eheim 2217 dış filtrem var. Bu filtreye rağmen suyu 2 haftada bir tamamen değiştirmek zorunda kalıyorum. Bu filtre ile bari en azından 1 ay suyun pırıl pırıl kalması gerekmez mi acaba bir hatam mı var yada suyu uzun zaman pırıl pırıl nasıl tutabilirim?

cevaplarınız için çok teşekkür ederim

:) Önerilere ben de açığım. Büyük kapluşların temizliği zor oluyor.Yemlerini akvaryumun dışında verseniz belki temizlik süresini biraz uzatabilirsiniz.

Orada gördüğüm kadarıyla kaplumbağalarınız epey büyük.Bir de sayıları fazla.Filtreniz yetersiz geliyor olabilir ya da tek başına 5 kaplumbağanın yükünü kaldıramıyor olabilir.Yardımcı olmak için bir dış filtre kullanabilirsiniz.Arkadaşlarımdan birisi 3 büyük kaplumbağa için iki dış filtre kullanmasına rağmen suyunu 1.5 ayda değiştirmek zorunda kalıyor.
Filtrenizin içindeki malzemeler kirlendiği içinde olabilir bu durum ama büyük ihtimalle filtre kaplumbağalara yetersiz kalıyor.

Havuz için bu tarz bir filtre kullanmanız gerekiyor galiba :)
mailto:/tr/kilavuzu/bahce-havuzu/havuz-insaati/havuz-filtresi-ayrintilari.html

teşekkürler, acaba filtrenin içindeki malzemeleri mi değiştirsem yada birini çıkarıp diğer malzemeden fazla koysam ??? en altta seramik, üstünde substarkt, üstünde kömür en üstte de elyaf var şuan?? belki substarktı çıkarıp daha fazla kömür, yada kömürü çıkarıp daha fazla substarkt gibi alternatifler olabilir ama bilinçli yapılması lazım tabi ki...

Ben dış filtremi yeni aldım.Alım aşamasında epey araştırma yaptım.Bence en alta seramik, üstüne biyolojik sünger, elyaf, onun üstüne biyolojik filtrasyon için lav taşı, mercan kırığı ya da substratı koyabilirsiniz.Onun üstüne bence biraz daha elyaf koyup en üste aktif karbonu koyabilirsiniz.Ama yaptığım araştırmalara göre aktif karbonu her zaman kullanmaya gerek yok.Onun yerine zeolitte kullanabilirsiniz.Ömrü 6 ay kadar ve gerekli temizlik yapıldığında uzun süreler kullanılabiliyor.

Ben de aynı şekilde koydum hemen hemen. En altta seramik var sonra sünger sonra elyaf zeolit ve elyaf var.Aktif karbonun kullanım süresi bir ay kadar zannedersem.Sonrasında topladıklarını geri suya bırakıyormuş. Zeolit ona göre daha uzun süre kullanılabiliyor. Hatta temizlenirse tekrar tekrar kullanılabileceği söyleniyor zencefilin dediği gibi ama çok pahalı malzemeler olmadığı için zamanı geldikçe yenilemek daha uygun olur bence. Katı pislikleri tutması için bir de iç filtre alabilirsiniz bu arada.

Birde her temizlikte elyafı mutlaka değiştirmekte fayda var.Yorgancılardan silikonsuz elyaf alarak işi ucuza kapatabilirsiniz ;)

selam bir seneyi geçti kapluş besliyorum suyu hiç kokmadı.Yemlemeyi belirli saatlerde düzenli ve az yaparsan faydasını görürsün diye düşünüyorum.

votkaburn' Alıntı:
selam bir seneyi geçti kapluş besliyorum suyu hiç kokmadı.Yemlemeyi belirli saatlerde düzenli ve az yaparsan faydasını görürsün diye düşünüyorum.

Kaplumbağanız küçük ve bir taneyse bu tip sorunlarla karşılaşmanız anormal olurdu zaten.
Bir de yemlemeyi belirli saatlerde yapmakla suyun kirliliği arasındaki bağlantı nedir acaba?

Benimkilerde Çok Çabuk Kirletiyor.Normaldir.

Saygılarımla...

10 günde bir akvaryumun suyunun %30unu değiştirdiğinizde uzun süre kirlenmeden idare edersiniz.

Şimdi aklıma geldi akvaryumun kirlenmemesi için tozlar var atıyorsun tertemiz oluyor.

Geri