Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İyotlu Tuzun Kapluşa Zararları

dermet

Taç 5 Üye
Kapluşu ilk aldığım dönemlerde apse sorunumuz vardı. Tuzlu su tedavisi yaptım. Ancak yanlışlıkla iyotlu tuzun olduğu yaklaşık 2 litrelik fanusta beklettim bir süre tedavi için. Tuz torbalarını karıştırdığımdan dolayı oldu bu. Şu sıralar çok aklıma takılıyor. Önemli bir yan etkisi olmuş mudur acaba?

Cvp: İyotlu Tuzun kapluşa Zararları

İyotun kaplumbağalar üzerinedki en büyük etkisi böbrek yetmezliği.Göz yakan bir etkisi de var iyotun(bildiğim kadarıyla).İnşallah büyük bir sorun oluşmamıştır.

Uzun süreli kullanımlarda daha çok sorun çıkaracağını düşünüyorum.

İyot tiroid hormonları için kullanılır. Aşırı iyot ise tiroid bezini baskılar ve hipotiroidiye neden olabilir. Bu ani bir etkidir. Yani o zaman birşey olmadıysa bundan sonrası için endişelenmenize gerek yoktur. Tiroid hormonları baskılanırsa metabolizma yavaşlar, kabızlık, kilo alma, deri altında ödem uykuya meyil gibi belirtilerle farkedilebilir. Ancak hiç hipotiroidiye girmiş bir kapluş görmedim duymadım bu söylediklerim de insanlar için geçerli :D Ancak kapluşta da çok farklı olmayacağını düşünerek söylüyorum. Bu arada batikon içinde de iyot bulunur. batikonun yanlışlıkla kapluş tarafından içilmesi de daha büyük riskle aynı duruma yol açabilir .

Sadece ani aşırı miktarda iyot almasından bahsettim umut beyin söylediği gibi uzun süre kullanımlarının etkileri de var tabii ki.

ben akvaryuma 64 litreye bir tutam kaya tuzu döküyorum bi zararı yada faydası olur mu acaba ?

Çok az kaya tuzunun zararı olmaz,danıştığım veteriner bana akvaryuma 1-2 tutam kaya tuzu atmanın dezenfekte faydalı olduğunu söylemişti,bende aşırıya kaçmadan uyguluyorum,bir sıkıntım olmadı...

Mantar oluşumu gibi bakteriyel durumların önüne geçmek için az miktarda kaya tuzu ekleyebilirsiniz akvaryuma.

Cvp: İyotlu Tuzun Kapluşa Zararları

Tamam teşekkürler birde arada gaga taşıda veriyorum kapluşlara ağzına atıyor ve biraz çiniyor az da olsa yiyor onun bir sakıncası olur mu kabuk sertleşmesi için faydalı olduğunu duymuştum.

gaga taşının bir zararı olmaz,ancak çoğu gaga taşının nerdeyse %60-70i kireç.Gaga taşı alırken bu yüzdeye dikkat edin ki kaplumbağa mürekkep balığı kemiği diye kireç yemesin..

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. En azından biraz daha içim rahatladı. Batikon tedavisinde de dikkatli oluyorum ağzına gelmemesi için. Zaten çok az kaldı yakında batikonu da bırakırız.

Çok teşekkürler.

Böcük' te bir sorun yok değil mi Derya hanım :)

Böcük gayet sağlıklı. Yaraları da kapanmak üzere. Yanakları da normale dönüyor. :)

İyileştiğine sevindim :) Gözümüz aydın :)

Derya hanım böcüğün durumuna çok sevindim :) Birde tedavi bittikten sonra yanak iltihabı hakkında tecrübelerinizi bir başlıkta bizlerle paylaşırsanız çok iyi olur :)

kerberos' Alıntı:
Derya hanım böcüğün durumuna çok sevindim :) Birde tedavi bittikten sonra yanak iltihabı hakkında tecrübelerinizi bir başlıkta bizlerle paylaşırsanız çok iyi olur :)

Çok teşekkür ederim. Tabiki paylaşırım. Yardımcı olursak ne mutlu :)

Geri