Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Japon Balığım Düzgün Yüzemiyor

SSchal44

Bronz 5 Üye
Merhaba Benim 1 japon balığım vardı fanusta besliyorum yanlız kalmasın arkadaşı olsun diye 1 tane diye aldım 2 tane japon balığım var  .. sorum şu aldığım japon balığı düzgün yüzemiyor yüzüyor ama çok çok az yalpalıyor  baktığımda arka kanatları su arkadaki kuyruk olan heralde ne deniyo bilmiyorum orda böyle yıpranmalar var peceteyi böyle kenarlarını yırtmışsın gibi yıpranmalar var kavgada etmiyorlar o onun üstünden geçiyo öbürkü onun altından geçiyo oynuyorlar hiç birbirini takip ettiklerini görmedim kuyruğuna zararda verdiğini görmedim aldığım petshopda öbür balıklar yapmış olabilir ama sorum şu benim kuyruğu yıpranmış balığım çok hareketli değil ama hareketli gözleri kıpır kıpır öbür balığım ise çok hareketli bıraksam fanusu birbirine katar bu kuyruğu yıpranmış balığımı ne yapmalıyım iyleşmesini istiyorum ikisinide çok seviyorum çok tatlılar  ^^ Ne Yapmalıyım Cevaplarsanız sevinirim..

Yalpalama doğuştan gelen şekil bozukluğundan olabileceği gibi kuyruk veya yüzgecin yırtılmasından da olabilir.

Tubifex küp şeklindeki kurutulmuş kurt kuyruğu geliştirmeye faydalı ama yırtığın iyileşmesi konusunda bilgim yok. www.akvaryum.com sitesindekilere sorabilirsin.

Cvp: Japon Balığım Düzgün Yüzemiyor

Merhaba Sanırsam Balığım Öldü Yan Yan Yüzüyor kuyruğu yıpranmış olan  [font=Tahoma, Geneva, sans-serif]:'( Fanusta Besliyorum onun yerine fanusta 2 balık değilde tek balık daha mantıklı değilmi nedense aldığımda hep ölüyor daha alalı 24 saat bile olmadı :( Sizce Ne Yapayım[/font]

Balığın Fanusta Yanlızlık Filan Sizce Ne Önerirsiniz Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var yazık böyle hep öldüğü zaman 2 balık olsun diye yeni ballık alırım ama böyle hep ölcekse olmaz  onun yerine 1 tane balık alayım öldüğünde yeni 1 tane alayım lütfen ne yaplmalıyım balıkları çok seviyorum asla vermem .mantıklımı dediğim 2 balık yerine 1 öldüğünde tekrar 1 ?

Balığın Fanusta Yanlızlık Filan Sizce Ne Önerirsiniz Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var yazık böyle hep öldüğü zaman 2 balık olsun diye yeni ballık alırım ama böyle hep ölcekse olmaz  onun yerine 1 tane balık alayım öldüğünde yeni 1 tane alayım lütfen ne yaplmalıyım balıkları çok seviyorum asla vermem .mantıklımı dediğim 2 balık yerine 1 öldüğünde tekrar 1 ?

Güzel arkadaşım benim iki tane moli balığı tankım var.Öncelikle hiç bir balık fanusta bakılmaz hele hele japon balıkları asla bakılmaz.Beta balığının belki bir ihtimali var ama tabiki oda bakılmaz.Hiç bir balık akvaryum sistemi kurulmadan bakılmaz.

Öncelikle japon balıklarında her balık için en az 10-25 litre arası su düşmeli tankta atıyorum 100 litre tankınız var ordan hesaplayın kaç balık besleyebileceğinizi.

Balıklarınızın ölme sebepleri ani su değişimlerinden kaynaklanıyor.Isı,ph değişimleri balıklarınızın ölümüne yol açıyor.

Akvaryumda balık akvaryuma bırakılmadan önce 1 hafta akvaryum suyu filtre çalıştırılarak dinlendiriliyor ki bakteri kültürü otursun balıkların ölümüne sebebiyet vermesin.Bakteri kültürü oturmayan hiç bir yerde balıklar yaşamaz.

Balıklarınızın ölüm sebebi de muhtemel olarak ani ısı,ph değişimi ve bakteri kültürü oturmayan bir su.

Yan ve ters yüzme sebebide büyük ihtimalle balığınızın hava keseceği patlamıştır hava keseceği patlamış bir balığı eski haline döndürmek neredeyse imkansızdır.Hava keseceği patladıktan sonra en fazla 3 ay ömrü oluyor oda yani yaşatma tarzına işte müdaheleye bağlı ki o kadarda değil genelde sabaha çıkmıyor balıklar.

Kısacası söylemek istediğim hiç bir balık fanusta bakılmaz.Balıkları gerçekten seviyorsanız.En azından şöyle 50-60 litrelik bir canlı doğuran akvaryumu kurun içine canlı doğuran balıklar koyun.O litrede harika bir canlı doğuran akvaryumu olur.Lepistes,moli,kılıçkuyruk vs gibi.

Akvaryumunuza güzel bir iç filre ve hava motoru takın.Eğer gerek duyulursa güzel bir dış filtre ve akvaryuma güzel bir bitkilendirme yaparsanız tadından yenmez.En azından seyir zevkiniz olur ve yavruda almaya başlarsınız.

Kısacası balıklar fanusta beslenmez.Fanusta besleyecekseniz diğer balığınız da ölmeden elden çıkarmanızı tavsiye ederim.Bu arada yukarıda verdiğim 50-60 litrede ancak tek japon balığı bakılır.Sayı arttırırsanız en az 100 lt.den başlar.

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Büyük bir akvaryum, dış filtre, iç filtre ve ısıtıcı almıştın doğru hatırlıyorsam.[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Öncelik olarak fanus yerine doğru kurulup, düzeni doğru oturtulmuş ve tam ekipmanlı bir akvaryumda bakmaya başlamak gerekli.[/font]
Bu sayede arkadaşların da söylediği gibi bakteri kültürü, sıcaklık, ph dengesi oturmuş olacak ve muhtemelen sorun çözülmüş olacaktır.
Sorun devam ederse hastalık olma ihtimali ve tadavi yöntemleri incelenebilir.
Ancak söylediğim gibi ilk adım, doğru ortamda bakmak.

Ölmesini istemiyorsan Fanusta bakmayabilirsin. Oyuncak mı bu öldür yenisini al, öldür yenisini al.

Balık bakmak = Masraf'tır. Paran yoksa bakmayacaksın. 

Japon Balığına 20 Litre düşecek şekilde 2 taneden 40 Litre akvaryum al (Bombeli cam olmasın ve dikdörtgen şekilde olsun.

Isıtıcı çok gerekli değil ama olursa iyi olur suyun ısısını sabitlemek için.

Japon Balığı pis balıklardır. Filtre kesinlikle gerekli.

Kaliteli yemleri var onlardan almalısın.

Eğer yok ben süs olsun diye besliyorum diyorsan kendini 1 metrekarelik bir odaya hapset, bir tane gözlük tak numarandan çok büyük etrafı bulanık gör, tuvaletin orada vs.  Mutlu musun? Şuan hayvana yaptığın bu.

Acilen fanustan çıkarıp 40 Litre akvaryuma geçirmelisin. Zaten fanusta balık beslemenin neyi zevkli onu merak ediyorum? Seyir zevki bile yok. Sırf olsun diye hayvan bakılmaz. Hayvan bakacaksan araştırıpta al.

Alırken hiç mi araştırma yapmadın da buraya soruyorsun? Balığa işkence çektirmeyi bırak ve akvaryuma geçir, geçirmeyeceksen de bir daha balık filan bakma. 

Balık fanusta bakılmaz. İnternette her yerde yazar, her yerde hiç mi görmedin? Hayvan zevk için bakılmaz, doğal ortamını sağlayacaksan bakıcaksın. Param yok diyorsan da bakmayacaksın. Onları alıp düzgün yerde bakanlarda var. Pet shop'ların nerdeyse hepsi ayrı şerefsiz zaten, pet shop'un sözüne bakarak aldıysan, ki burda sorduğuna göre internete de bakmışsın, üstüne önceki konuda cevabını vermişler. Anlamıyorsan bakmayacaksın. Dediğin laf sinirimi bozdu zaten, Ölünce yenisini alır devam ederim. Bu nasıl bir tutum. Annen veya baban ölse yenisini mi alıcaksın da hayvana bu tutumu sergiliyorsun?

Fanus balıklar için sadece tatildir çok gerekmedigi sürece fanusa konulmaz akvaryum temizliği gibi. Hava motoru olmadan suda yasayamazlar bir nevi boğularak ölmüşler bir daha alsan yine boğularak ölcektir kendi zevkin için hayvanlara eziyet edip günaha girme onlara uygun ortamı hazırla o şekilde hayvan sahiplen hem onlar ortamlarında mutlu olsun hemde sen onlarla mutlu ol

Önceki konulardan okuduğum kadarıyla:

19-Temmuz-2016 Salı günü Saat 10:08'de
100TL'ye kadar olan bütçe belirtilerek akvaryum ve ekipmanı sorulup, aynı gün içinde gerekli tüm bilgiler alındı ve ardından
20-Temmuz-2016 Çarşamba günü saat 14:04'de
"215TL'ye mal olan büyük bir akvaryum" alındığı söylendi.

Sevinmiştim. Bakılacak hayvan her ne olursa olsun, bakım hakkında fikir alınıyor, emek ve para harcanıyor diye.

O akvaryum dururken fanusta bakmak canilik.
O akvaryum durmuyorsa bile hayvan fark etmeksizin gerekli bilgiler okunduğu halde akvaryum elden çıkarılıp fanus ve japon balığı alındıysa daha büyük canilik olarak görüyorum.

cenkyenmez' Alıntı:

100TL'ye kadar olan bütçe belirtilerek akvaryum ve ekipmanı sorulup, aynı gün içinde gerekli tüm bilgiler alındı ve ardından

Sevinmiştim. Bakılacak hayvan her ne olursa olsun, bakım hakkında fikir alınıyor, emek ve para harcanıyor diye.

O akvaryum durmuyorsa bile hayvan fark etmeksizin gerekli bilgiler okunduğu halde akvaryum elden çıkarılıp fanus ve japon balığı alındıysa daha büyük canilik olarak görüyorum.

Şerefsizin önde gideni olduğunu mesajları okuyupta cevap yazma gereği duymamasıyla belli etti zaten. Gerekli bilgileri okuduğu halde hayvana eziyet ediyorsa cani değil şerefsizdir. Hatta daha kötüsü.

Masters' Alıntı:
cenkyenmez' Alıntı:

Şerefsizin önde gideni olduğunu mesajları okuyupta cevap yazma gereği duymamasıyla belli etti zaten. Gerekli bilgileri okuduğu halde hayvana eziyet ediyorsa cani değil şerefsizdir. Hatta daha kötüsü.

Hocam evet yapılan bir canilik, haksızlık ve yanlış bir şeyler var ama biz yine de kimsenin şahsına hakaret etmeyelim.

Tüm üyeler forum içerisinde yorum yapabilir, fikir belirtebilir, soru sorabilir, uyarı yapabilir fakat bütün bunları yaparken saygılı olmak zorundadır.

Şahsa hakaret içeren yorumlar "haklıda olsanız" uygun değildir.

Lütfen forum kullarına uyalım.

MERHABA ! BAZI ARKADAŞLARIMIZ ŞEREFSİNİZ ÖNDE GİDENİ DEMİŞ LAN BAK BENİM ASABIMI BOZMA NERDEN BİLİYORSUN CEVAPLARA BAKIP BAKMADIĞIMA O ALDIĞIM AKVARYUMU SUKAPLUMBAĞASI İÇİN ALMISTIM YASAKLADIĞINI ÖĞRENİCE SATTIM KAÇ LT OLDUĞUNU BİLMİYORUM AMA BAYAĞI BÜYÜKTÜ ÇÜNKÜ SİMDİ FANUSTA BESLİYORUM YENİ AKVARYUM ALACAĞIM O BALIK İÇİN 10 15 LT ARASI .

Ve Sorum Olacak Ben Bu 10 15 LT Akvaryumu Aldığımda Ne Yapmalıyım Bazı Kardeşim Demişki Akvaryumu Boş Çalıştır  1 hafta Su [font=Tahoma, Geneva, sans-serif] bakteri kültürü, sıcaklık, ph dengesi yerine oturur filan dedi Simdi Ben Bu Balık İşine Başlarken iyi baslamadım Renkli Yemlerrden Ve Renkli Taşlardan Oluşan Bir Fanus Yem Kabı Aldım Simdi Buna Düzen Kuracağım BU arada Balığım Çok Hareketli Gözleri Açık Yemi Hemen Aldımı Kapıyor  :133: Alıcağım Ekipmanlar Bana Düzen Vere Bilirmisiniz[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]1 . 10 -15 LT arası Akvaryum[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]2. İç Filitre [/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]3. Isıtıcı [/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]4. Taşlar   {Bu ARADA RENKLİ TAŞLAR SALINIM YAPIOR DİYE DUYDUM ATICAĞIM VE KÜÇÜK TAŞ ALIRSAM YUTAR ÇÜNKÜ KENDİ DIŞKISI ARIYO YİYO AMA AÇ OLDUĞUNDA YANİ SABAH YENİ KALTIĞIMDA FİLAN O YÜZDEN KÜÇÜK TAŞLAR ALIRSAM YER DİYE DÜŞÜNÜYORUM ? BÜYÜK TAŞLAR ALICAĞIM )[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]5. Kaliteli Yem [/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]100 TL YE TUTURMAYA ÇALISACAĞIM Sorularımı cevaplarsanız Sevinirim  Birde Bu Akvaryumu Yarın Alıcağım Ne Yapmalıyım Boş Filan Nasıl Çalıstırcam Benim 2 hafta Once Koydugum Dinlenmiş Sularım var Onları Koyumu Dinlediriyim Ne Yapayım Hepsini Cevaplarsanız . Teşekkürler ...[/font]

100 tl olması şart değil 150 200 de olabilir nekadar tutarsa

Yukarıda olması gereken hacim belirtilmiş 10-15 litrelik akvaryuma ne filtre ne de ısıtıcı sığar. Filtre hava kabarcığı veren model olacak. 50-60 litrelik bir akvaryum alman gerekli. Ekipman ancak sığar. Kum alacaksın çakıl değil. Midye kırığıda olur. Japon kumu yemez ağzında çevirip tükürür. Renkli olmayacak. Yani boyalı.

O kadar beklemene gerek yok su düzene girdiğinde akvaryuma bırakacaksın. Yine herşey yukarıda açıklanmış.

Tamam Saolun Ama Sadece Akvaryumu Filitresini Çalıştırın dedi Suyun Temizlenip Temizlendiğini Nerden Anlıyacağım Zaten Benim Dinlenmiş Sularım Var O Dinlenmiş Sularımı Koyup Filitreyi Çalıştıracağım Nasıl Anlıyacağım Bu Suyun Temiz Olduğunu ?

Yani Balığa AKVARYUMA koyma Vakti Geldiğini ?

Balık beslenecekse Sunsun 603b mini dış filtre uygun olacaktır + hava kabarcığı veren karbon hazneli bir iç filtre. Bu ikisi toplamda max 75tl civarı bir fiyata gelir. Dış filtre biyolojik filtre işlevini görecek, iç filtrede partikülleri dışkıları temizleyecektir.

Teşekkürler ama dış filitre benim için biraz sıkıntı olabilir para sıkıntısı değil istesem 100tl yede alırım ama kb dış filitre için sıkıntı bana iç filitre ile temiz olabilirmi sularımı zaten 2 hafta dinlendirip koyuyorum ?

Yani Kısacası Akvarymu Aldığımda Balığı Koyma Vakti Geldiğini Nasıl Anlayacağım ÇoK soru Sordum Kusura Bakmayın :)

Su zaten temiz. Dinlendiğine göre sistemi kur. Isıtıcı uygun sıcaklığa gelince bu o fanustaki ile aynı ısıya geldiğinde hayvanı akvaryuma al. Bir damla metilen damlat fazla değil.

Kaplumbağalar akciğer solunumu yaptıkları halde biz akvaryumda dış filtre kullanıyoruz olmazsa olmazdır, eğer biyolojik filtrasyon yapılmazsa akvaryumda hertürlü problem ortaya çıkabilir, yosun, mantar, parazit vs. Balık oksijeni sudan aldığı için suda en iyi şekilde biyolojik filtrasyon yapılması gerek bunun içinde dış filtre almanız lazım. Çeşme suyu için 12 saat dinlendirirseniz klor gidecektir, ama balığı koyma vakti dediğim gibi biyolojik döngü sağlandığı taktirde konur. Siz ne kadar dinlendirirseniz dinlendirin hiçbir + olmaz.

İç, Dış filtre kurulumunu yapacaksınız, sonrasında hergün balığı yemlermiş gibi akvaryuma yem atacaksınız bakteri kültürü oluşacak, sonra balıkları ekleyeceksiniz.

ama cem kardeşimde baska bise diyo siz basa bisey diyorsunuz eser bey :)

Ohooo "lan" lı "asab" lı bir konu olmuş burası. Umarım devamında forum üyelerinden biri, bir diğerini "ağzını yırtmakla" tehtid etmez.  Aslında bence asab konusu biraz daha açılıp, altında gizli bir tehtid olup olmadığı ve varsa ne olduğu derinlemesine incelenmeli ama burası farklı amaçlı bir forum olduğu ve insanlar bilgi almak için girdiklerinde, bu tarz konuşmalarla bilgi kirliliği yaratmamış olmak adına devam etmemeli olduğuna inanıyorum.

Süper Moderatör Cem'in söyleminden "50-60 litre, kumlu, ısıtıcılı, hava kabarcığı verebilen iç filtreli bir akvaryumun japon bakılabilmesi için gereken en alt seviye standartlar" olduğunu,

Azman nickli Eser'in söyleminden "50-60 litre, kumlu, ısıtıcılı, mini dış filtreli ve hava kabarcığı verebilen iç filtreli bir akvaryumda boşken yemleme ile bakteri dengesinin oturtulmasının japon bakılabilmesi için gereken ortalama seviye standartlar" olduğunu anlıyorum.

Bunun bir de "maximum seviye standartlar" ı  var ancak bütçe belirtilmiş uçmanın anlamı yok.

Bende moderatör Cem'in tarifiyle başlayıp 6 aylık bir süre sonunda sistemi geliştirerek Azman nickli Eser'in tarif ettiği sisteme geçilmesini öneririm. (bütçe açısından zamana yayılarak, daha üst bir bir sistem kurulmalı)

Geri