Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

JBL AquaCristal UV-C 5-36W

mevlut

Bronz 4 Üye
Yaklasik bir aydir bu urunu kullaniyorum. Dış filttemin çıkış borusuna bağladim. Su dış filtreme giriyor sonrasinda 30 cmlik bir hortumla ultraviole filtreye geliyor oradanda gecip akvaryumuma geri donuyor.
Suyun daha berraklastigini hissediyorum. Debide herhangi bir düşüş yok. Makina hic durmadan 7/24 calışiyor. Sadece giriş cikis yerlerinin contlarini duzgunce takmalisiniz ilk kurulumda. Okuduguma gore 6 ayda bir temizlik gerektiriyor. Zaten iç alaninda suyu dolastirip algleri oldurdugu icin zannetmiyorum bir yosunlasma olacagini. Cok agir bir adaptoru var (splash guard) sicramalara karsi son derece guvenli. Zaten kablosu oldukca uzun. Bambaska bir yere koyabilirsiniz. Uvc filtre herhangi bir sekilde suyun icindeki artiklari temizleyen bir filtre degildir. Dusununki bir plastik boru icinde uvc dedigimiz bir lamba yaniyor. Su o lambanin altindan gecerken mikroplar ve zararli bakteriler ölüyor. Buda suyun daha berrak olmasi anlamina geliyor. Yararli bakterilere ne oluyor? Zaten yararli bakteriler uvc filtreden onceki dış filtrede ikamet ediyorlar pek dışariya cikmayi sevmiyorlar. Veya kumun icerisinde yasiyorlar. Dolayisiyla bu uvc filtre etkinligi zararli bakterilere etki ediyor. Marka takintisi olan birisi degilim ama bu konu şakaya gelmez. Cunku uvc ısigi canlilara zarar veren bir isik. Iyi yalitilmasi gerekmekte. Ornek veriyorum jbl firmasinda o ampulun oldugu alana ulasmak
Icin muhafazasini actiginizda o lamba devre disi kaliyor. Ve siz o zararli isinlardan etkilenmiyorsunuz. Bu benim icin onemli. Bundan once petshopun onerdigi uvc ic filtre aldim uc gun sonra iade ettim bu meseleyi arastirinca. Sormak istediginiz sorular olursa cevaplayabilirim. Maalesef telefondan yazdigim icin turkce karakterleri kulkanamiyorum seri bir sekilde

Cvp: JBL AquaCristal UV-C 5-36W

Biyolojik filtre malzemesi kullanıyorsan;bu malzemelerin altına ya da altındaki sepetlere bakterilerin tutundukları yüzeyden ayrılmalarına sebebiyet vermeyecek şekilde sünger ya da elyaf yerleştirmeni tavsiye ederim.Aksi durumda koloni zamanla tutunduğu yüzeyden koparak UV-C ile DNA'ları parçalanarak etkinliğini kaybedecektir.Bu da amonyak ve nitrit seviyelerinin artmasına neden olacaktır.Bunu önlemek için düzenleyici de kullanılabilir ancak kimyasal olduğu için biyolojik kadar etkili ve zararsız olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Geri