Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğu mu eriyor bana mı öyle geliyor???

gizemli_kiz19

As 4 Üye
9.8 cm boyunda olan cicoşumun alt kabuğunda klaoka kısmındaki kabuğun uç kısmı içe doğru oyuldu nedense.Bu erkek olacağının işareti mi yoksa hastalık mı?
bunlarda resimleri.
mailto:/img7/2849/2ykleme008.jpg
mailto:/img534/800/2ykleme006.jpg
mailto:/img29/74/2ykleme007.jpg

Resimler tam net değil anlaşılmıyor.Ama bana göre erkek belirtilerini gösteriyor gibi geliyor.

Bu kadar keskin bir şekilde içe dönüklük olmuyor benim gördüğüm kadarıyla :S
Fotoğraflar çok net değil.Ama kaplumbağanızı gözlemleyin o çukur fazlalaşırsa bir uzmanın görmesi şart.

zencefil' Alıntı:
Bu kadar keskin bir şekilde içe dönüklük olmuyor benim gördüğüm kadarıyla :S
Fotoğraflar çok net değil.Ama kaplumbağanızı gözlemleyin o çukur fazlalaşırsa bir uzmanın görmesi şart.

Haklısınız.

Saygılarımla...

Bende erkek kapuş fotolarına baktım ama bu şekilde değil. telefonla ancak bu kadar çekebildim :( Gofretin de tırnaklarının uçları körelir gibi oldu ama sadece ön. onlar da camı tırmalaktan diye düşünüyorum.
Ve bu aralar cicoş suyun içinde uyuyor gündüzleri.Önceden böyle bir şey yoktu.Filtrenin hava hortumunu asıp saatlerce gözleri kapalı orada asılı olarak duruyor.Ama iştahı falan yerinde.Beni görünce uyanıyor.

Çok garip eğer daha net çekme şansınız varsa belki yardımcı olabilirim.

Kayaları tırmalasa da, camı tırmalasa da tırnak uçlarında belirgin bir körelme olmaması lazım.
Kalsiyum ve güneşi eksik etmeyin.Aklıma ilk olarak onların eksik olabileceği geliyor.
Alt kabuğunda ki çukur mantar gibi mi? Mantarın ileri düzeylerinde çukurlar ve derin yaralar oluştuğunu görmüştüm.
Eğer çok belirgin bir çukursa daha iyi bilen bir uzmandan bilgi almakta fayda var.

Yok mantar gibi değil sanki elinize bi alet alıp ucundan içeriye doğru kazımışsınız gibi.Vitaminlerini ve kalsiyumlarını eksik etmiyorum ama burada güneş yok.havalar henüz ısınmadı.Güneşe çıkaramıyorum o yüzden.devit-3 geri dönsem bi faydası olur değil mi?
daha net bi foto çekmeye çalışırım ama yine tel.den tek fotoğraf makinem o.

Güneşe çıkaramıyorsanız haftada bir devit kullanın.Acaba akvaryumda kabuğunu sürtüp hasar verebileceği bir yer var mı?

mailto:/g/cico009.jpg/ bu yeni resimler.şimdi çektim.
akvaryumda sadece temel şeyler var.sürtmesi imkansız.Sürekli kuru alanın üstündeki banyoya serilen döşemeyi yiyor.ne yaptıysam engelleyemedim.midye kırıkları dökülünce cam olanı da takamadım.mayıs ayında dere taşlarıyla güneş lambası gelecek.onları bekliyorum yeni kuru alan için.

Ben açamadım fotoğrafı :(
bir de tinypic yüklerseniz görebilirim fotoğrafı.

Sanki yara gibi orası :( Yakmış gibi değişik olmuş.
Birde kapluşunuz erkek değilde dişi gibi görünüyor sanki.

Yanık değilde pembe oralar.bir de çizgi çizgi.tırnaklarımızda da olur ya.o şekilde.Yarası yok baktım iyice.sadece kabuğu gittikçe oyuluyor.bugün sağ trafın biraz daha içeri girdiğini gördüm.2 güne bir vitamin vermek zorunda kalıyorum.çok kaliteli değil vitaminim.
Bana da dişi gibi geliyor çünkü Gofretin de kuyruğu böyleydi.o boyutlardayken öyleydi.

Büyük ihtimal bir kız annesi olacaksınız :)
Eğer bu ilerliyorsa bir veterinerle temasa geçmeye çalışın.Eğer bulunduğunuz yerde bir veteriner yoksa bile internetten bir veterinere ulaşmaya çalışın.
Belki de büyütülecek bir şeyi yoktur.Ama emin olamadım ben :(

Bence de.2.kez bir kızım olacak gibi.Veterinerim var ama istanbulda.burada yok zaten.
peki uyumasına ne demeli??? filtre ve ısıtıcı arasındaki filtrenin hava hortumuna tutunup saatlerce uyuyor orada.gözlerini kapatıp kıpırdamıyor.ama iştahı falan yerinde.

Çok fazla uyuması normal değil.Bazen durgunlaşabiliyor kaplumbağalar.Ama bir süre sonra eski haline geri dönmesi lazım.
Benim aklımda hala mantar ihtimali var doğrusu.

mantarsa ne yapayım.Düzeliyor zaten ama bunu o oyuğu fark ettiğim andan beri yapıyor.

mailto:/forum/konu-kaplumbagalarda-mantar-hastaligi.html
Bu linke bir göz atın.Mantar değilse de içiniz rahatlamış olur.

Ya bakıyorum da olabilir de olmayabilir de. Bu kadar kötü değil ama ona gidebilir. Bu gece veterinerimle bir konuşsam iyi olacak sanırım.
Bendeki tek mavi damla klor giderici deepfix.

Geri