Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğu mu eriyor bana mı öyle geliyor???

Maalesef yardım etme konusunda elimden bir şey gelmedi.
Cicoş'un durumunu bizimle de paylaşırsınız umarım.

Tamam teşekkür ederim.Ama galiba mantar.Erimesinin başka sebebi yok diye düşünüyorum.

Eğer mantarsa kaplumbağanıza temas ederken eldiven kullanın.Mantarın bizlere geçme ihtimali de oluyor.
Mantardan şüpheleniyorsanız tedaviye başlamalısınız.

Öncelıkle konuyla ilgilenemedim özür dilerim.Kaplumbagalarda kabuk bozuklukları olabiliyor.Bu durumun sebebi yem çeşitsizliğinden veya hastalıktan oluyor.Kaplumbaganızı kaç çeşit yemle beslıyorsunuz? Ayrıca kullandıgınız yemlerın markası nelerdir ?

aragorn' Alıntı:
dengesiz beslenme, tek yönlü beslenme, fazla protein içerikli besinlerin çok sık tüketilmesi gibi sebeplerden olabileceği gibi genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir..

mailto:/img91/1407/kabukdeformasyonzb3.jpg

Eğer mantardan şüpheleniyorsanız belirtileri ve yapılmaıs gerekenler @zencefil'in verdiği linkte yazıyor.

Tarçın~' Alıntı:
Tedavi Yöntemleri:

Ayaklarda oluşan mantar hastalığı , abse olarak , beyaz pamukumsu yapı olarak veya da ayakta abse içinde mor ve kırmızılıklar olarak görülebilir.Veterinere götürmek en iyi çözümdür.Fakat veterinerlerin de önerdiği gibi benim de önerim deniz suyu ayak mantarına çok iyi gelir.Her gün günde 10-15 dakika deniz suyuna koyulmalıdır.Daha sonrasında da kuru bir yerde yatırılmalıdır.Tedavi boyunca yani iyileşene dek hep kuru bir yerde kalması önerilir.Çünkü hastalığın daha da ilerleme şansını büyük bir ölçüde kaldırmış oluruz , açık yaraların yumuşamasını engelleriz ve sudan tekrardan mikrop kapabilme olasılığı havadan daha fazladır.Bu tuzlu su tedavisi veterinere danışılarak yapılmalıdır çünkü ne kadar süreyle devam etmeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz.

Bunun dışında kan zehirlenmesi "septicemia" gibi çok ciddi bir durumdur ve kesinlikle veteriner tarafından görülmelidir.Septicemia ne yazık ki çok sinsi bir hastalıktır.Ayağı mantar olan kaplumbağalarda da mantarın septicemiaya çevirme olasılığı vardır.Bu yüzden her tür hastalık önemsenmelidir.Septicemianın başlangıçtaki belirtileri kan toplanmaları ve ayakta deri içi ya da dışı morluklardır.Veterineriniz tavsiye ettiği ilaçları kullanmalı ve çeşitli tedaviler uygulamalısınız.

Ayak mantar hastalıklarında "Bepanthene Merhem" ve "Nolvasan'ı" öneririm.Nolvasan içeriğindeki antiseptik sebebiyle daha etkili ve veterinerlerce daha çok tavsiye edilen bir ilaçtır.

Ayrıca arka ayaklarda görülen mantarlarda açık yaralar oluşabiliyor.Ne yazık ki kabuğa sürtünme sebebiyle ayaklarda uzun süre iyileşme olmuyor.Bu sürtünmeyi engellemek için ayakla kabuk arasına , sürtünen yere pamuk koyulabilir.Fakat bu pamuk her gün değiştirilmeli ve yenisi koyulmalıdır.Veya da yumuşak bir tuvalet kağıdı parçası koyulabilir.Zaten kaplumbağayı kuru alanda tuttuğunuz için sürtünmeyi engelleme amaçlı koyduğunuz malzeme parçalanmayacaktır.

Geçmiş olsun.

furkan kardeş bencede kabuk erimesi diye birşey olamazda zaten,ya mantardır yada dediğin gibi kabuk bozuklugudur ama bence kabuk bozuklugu,fotorafta gördüğüme göre bir yara felan yoktu hem mantarda o kadar düzenli delinebilir mi kabuk bilmiyorum,dahada ilerletmeden bir veterinere götür kabuk bozuklugu ciddi birşey hem güneş lambanda yokmus bilmiyorum artık

Burası tokat ve götürebileceğim bir veteriner yok.Benim veterinerim istanbula gitti.Verdiğim yemler sera raffy I ve sera professional herbivor ve carnivor. ayrıca ara ara belli düzenlerde meyve,marul gibi yeşilliklerle besliyorum.Kabuk bozukluğu olur mu bu kadar şeye.Ama dün bir şey daha dikkatimi çekti.Üst kabuğunda ilk sağ dilimin hemen bitiminde büyük bi çöküklük var.ölen kaplumbağamda da vardı ama bu kadar çok değildi.bu çok gibi geldi sanki.
Gofretim de bir şey yok.O da böyle büyüdü.Lambanın yenisi malesef mayısa kadar gelmeyecek.mayıstan sonra gelecekmiş.silvinianın uvb lambasını getirttiriyorum da.

Geri