Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuğu zedelendi

ozgun

Bronz 5 Üye
merhaba,
bu gün gözüm gibi baktığım minik kaplumbağamın kabuğunun ufak bir kısmının sıyrılıp altından kemiğinin göründüğünü farkettim. neredeyse kalp krizi geçirecektim. kaplumbağam kabuk değiştirme döneminde ve söz konusu zedelenen kısımdaki pulunu henüz dökmüştü. tahminim o pulunu döktüğü yeri bir yerlere sürrtü ve üstünün sıyrılmasına neden oldu. yara çok derin görünmüyor, kan yok dediğim gibi yeşil kısım sıyrılmış ve altından beyaz kemik meydana çıkmış durumda. şu an için yaranın üzerine tentürdüyot sürdüm, kuruduktan sonra da bephanten sürdüm, öyle bir kaç saat kuru ve sıcak bir yerde beklettim. acaba başka ne yapabilirim çabucak iyileşmesi için?

İmkanınız varsa mutlaka bir veterinere gösterin. Kanama olmaması iyi birşey. Siz mikrop kapmamasına dikkat edin şu anda. Su için mavi damla kullanabilirsiniz. Açık yara olduğu için biraz daha dikkat etmek gerekir. Bepanthen sürebilirsiniz. Sonrasında kuru alanda bekletin. Gaga taşı ve D vitaminini ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

teşekkür ederim, şu an için dediklerinizi aynen uyguluyorum. veterinere göstermeye çalışacağım

Geri