Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuğunda gelişim sorunu var galiba :/

Feya

Bronz 3 Üye
kaplumbağam 5 yaşında. yavruyken bilinçsizlik yüzünden fazla güneşlendirmedim. Kabuk gelişimi için çok önemli olduğunu bilmiyordum. Şimdi kabuğunda şekil bozukluğu olduğunu düşünüyorum. bu saatten sonra düzeltme şansımız var mı?

mailto:/10/x/cdvwu.jpg

mailto:/10/x/cdvyb.jpg

bu da kuruduktan sonra suya girince (kabuğunda hava boşlukları kalıyor)

mailto:/10/x/cdvzm.jpg

Cvp: kabuğunda gelişim sorunu var galiba :/

bana kireçlenme gibi geldi.. siz güneşe çıkarmaya devam edin, vitamin takviyesi yapın son olarak gaga taşı koyun

emre beyin dediği gibi kireçlenme olmuş ılık su altında orta sertlikte bir fırçayla fırçalaya bilirsiniz , yemlerine vitamin damlatarak verin haftada 2 kere fln yada 1 kere , haftada 1 kerede gaga taşı yani doğal mürekkep balığı kemiği (sübye kemiği , ahtapo kemiği) toz haline getirilerek vitamminle ıslatılmış yemi o toza buluyarak direk elle yedirin..

dediklerinizi yapıcam. yani elini kabuğuna sürdüğünde girinti çıkıntı hissedilmesi kireçlenmeden dolayı kaynaklanıyor öyle mi?

evet sudaki kireç kabukta birikim yapıyor. berkcan beyin dediklerini uygularsanız sorun kalmaz. kabuğunda yumuşaklık yok demi?

hayır yok gayet sağlam :) teşekkür ediyorum.

Kaplumbağanız üstteki kabukları atacak gibi görünüyor, yeterli güneş ışığı ve kalsiyum ile ona bu dönem yardımcı olabilirsiniz, kabuklar döküldüğünde alttan gelenler daha sağlıklı görünecektir. Kabuğun gelişiminde özellikle parlaklık ve canlılıkta dengeli beslenme yanında güneş ışığının çok etkisi var, siz havalar soğumadan güneşten olabildiğince yararlanmaya devam edin :)

hergün 1-2 saat güneşleniyorlar zaten :)

deep vitamin ilacı kalsiyum ihtiyacını karşılar mı?

saat 11 den önce veya 4 ten sonra güneşlendirin dier saat lerde güneş rahatsız edici olabiliyor , güneşlendirirken mutlaka bi gölgelik ve su bırakın.

maalesef o saatlerde evimiz güneş almıyor. 2-3 arası güneşlenebiliyorlar.

Deep fix değil de sera reptilin kapluş vitamini alsanız daha iyi olur, vitamin yanında mürekkep balığı kemiği ya da yumurta kabuğunu toz haline getirip yemleri bu toza bulayarak kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.

peki teşekkürler yardımınız için

peki yumurta kabuğu bogazına takulmasın kapluşun allah korusun.

toz haline getirin diyor zaten.

Nasil toz haline getircegiz tasla ezerek mi acaba

Yumurta kabuğunda zorlanabilirsiniz ama müekkep balığı kemiğini kaşıkla veya sert bir cisimle ezerek rahatça toz haline getirirsiniz.

Yada havanda döverek.

onu toz haline getirmek isterseniz her şekilde getirebilirsiniz ....

Geri