Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Bambu

kaplumbaba

Bronz 3 Üye
Merhabalar, ismini Bambu koyduğum, Cem beyin bilgilendirdiği üzere 2023 Şubat doğumlu kaplumbağam ile ilgili tüm sorularımı forum başlık kalabalığı olmaması adına bu başlık üzerinde devam ettireceğim.

● ilk akvaryum 20x15x20 cm idi, söylediğiniz gibi akvaryumu büyütüp kendi imkanlarım dahilinde kuru alan ve rampa oluşturdum. Ömürlük değil bir süreliğine idare etmelik olan yeni akvaryum boyutu 50 x 25 x 30 cm.
● Sabahlari elimde mevcut olan Tropical Axoltl yeminden 2 adet, akşamları kafa hacmi kadar Tetra Gammarus vermekteyim.
●Sipariş ettigim 52w halojen lamba 42 w gönderilmişti, size sorduğumda bir sure idare edebileceğimi söylemiştiniz, 42w halojen ile devam etmekteyim.
● Ilerleyen zamanda ısıtıcı alacağım, şuan akvaryum suyu sicakligi 26-28 derece arası değişim gösteriyor.
● Ve yine ilerleyen zamanda filtre alacağım şuan akvaryum dip çekme hortumu ile dışkıladıkça ve suda muhtemelen attığı deriler(?) gördükçe temizliyorum. Arıtıcıdan alıp 2-3 gün kadar dinlendirdiğim suyu ekliyorum.
● Kaplumbağamın kabuğunun tepe kısmı sivrileşmeye başladı ve bu sivri kısmında renk açılması mevcut. Bu büyüme süreci ile oluşan bir durum mu yoksa bir problem mi sizden öğrenmek istiyorum. Bir de ilk zamanlar kabuğu yeşil iken simdilerde koyulaşmaya başladı. Kabuğu için bir şey kullanmamaktayım.
İlk hali ile şimdiki halinin fotoğraflarını alt mesajlarda kıyaslayabilmeniz adına sırasıyla atacağım. Bu mesajdaki fotoğraflar son durumu.
20230619_174250.jpg
20230619_174232.jpg
20230630_114858.jpg
20230630_112244.jpg
20230630_131227.jpg
20230630_131239.jpg

Cem bey ve forum adminlerinden şimdiden bilgilendirme için çok teşekkürler, saygılar.

Son düzenleme:
Sırt çizgisinde zamanla sarıya dönen renk değişimi olur. Bir sorun yok.

Su sabaha doğru en soğuk halindedir. 26 derece altına inerse su ısıtıcı kullanmak gerekir.

Kuru alan kaykılıp düşmez değil mi? Hayvan altında kalıp boğulmasın.

Öğün başı kafa hacminin yarısı kadar eşit oranda olacak. Axothl 2 tane az gelmiyor değil mi? Normal stick yeme göre ufaktır.

Hayvan büyüyor ara çizgiler genişlemiş.

Göz ve kulaklar sağlam, kabuk yapısı da güzel.

En kısa zamanda bir ısıtıcı alacağım. Kuru alanın bir bacağı eğri fakat herhangi bir dengesizlik ya da sallanma olmadı hiç, yine de sabitlemek için ekstra bir çözüm bulacağım. Sabah axolotl yemini 3 e çıkarayım o halde.
Bir sorum daha olacak, kuru alanda ağzını açıp kapıyor bunu 2 kere daha yapmıştı 1 ay önce. Az önce yine yaptı 2 saniye kadar açık kalıyor bazen de ağız şapırdatarak yapıyor kısa sureli. 3 4 kere yaptı bir daha yapmadı. Forumda iletişim kurmak için ya da akciğer enfeksiyonuna bağlı olduğu yaziyordu. Şuanki hangi sebepledir sizce?

Lamba ısısıyla kaslar kuruyup gerilir. Hayvan ağzını esneterek çene kaslarını gevşetir. Sürekli her nefes alışta yapmıyorsa sebep budur. Bu sorun değil.

Önden başı dışarıda bir resmini çekin. Gözler açıkken.

Vitamin damla veriyor musunuz?

Lamba mesafesi uygun mu? İlk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak.

Hayir herhangi bir vitamin vermiyorum. Sürekli yapmıyor ağız açıp kapamayı. Lambayı 32 derece için ayarlamıştım eski akvaryumda fakat yeni akvaryumda göz kararı yerleştirmiştim yeniden ölçeyim.

20230701_153512.jpg
20230701_153444.jpg
VideoCapture_20230701-152842.jpg
VideoCapture_20230701-153016.jpg
VideoCapture_20230701-153019.jpg

Ekli dosyalar

• 20230701_153446.jpg
    20230701_153446.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 22
  • 20230701_153455.jpg
    20230701_153455.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 23
Gentagut göz damlası alın bu gentanın yarı fiyatı. Sabah akşam bir hafta gözlerine 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatıp 20-25 dakika kadar kuru bir yerde bekletin.

D vitamini eksikliği var mı diye baktım hafif bir enfeksiyon var. Suyu temiz tutmaya çalışın.

Aslında bu akvaryuma geçtiğimde elimdeki şelale filtreyi takmıştım, birkac saat çalıştıktan sonra suda herhangi bir temizlenme olmadı bir de su akıntısı cok fazla etkiledi kaplumbağayı, surekli filtreden tutundu su akıntısına geldiğinde savruldu. Bu sebeple filtreyi çıkarmıştım. Göz enfeksiyonu için pazartesi gentagut alacağım, filtre işini de erkene çekeyim filtresizlik yüzünden enfeksiyon olması hiç iyi olmadı. Hangi marka filtre önerirsiniz? Ic filtre, dış filtre hangisi ömürlük olur ve suda yüzüşünü etkilemez ?

Elimdeki kullandığım filtre buydu:
20230701_212822.jpg

Fitrenin debisi kaç lt/h?

Boyu ne kadar? Su yüksekliği ne kadar?

21 litre civarı su var filtre akvaryuma uygun düzeyde. Daha güçlüsü fazla gelir.

Pervane tarafına ince bir sünger koyup ızgara kısımlarını kaplayacak biçimde elyaf koyarsanız ince kirleri de toplar.

Şelale boru ucundaki tapayı söküp diğer su çıkışa takın. Borudan çıkan su dışarıdan akarken suya çarpıp kabarcık yapar debi biraz daha düşer. Arka camdan öne doğru konumlandırın.

Filtrenin diğer çıkışına uymadı bu sebeple takamadım. Şelale aparatını tamamen çıkardım, su hareketliliği bir miktar azaldı. elyafı kısa sürede edineceğim. Dışkıyı çekmiyor filtre, dışkıladıkça ya da su dibinde ufak tefek derimsi maddeler gördükçe ben kendim temizlemeye devam ediyorum.
Gentagutu aldım dün akşam iki gözüne ikişer damla şeklinde tedaviye başladım. Söylediğiniz gibi sabah akşam devam edeceğim. Umarım en kısa zamanda iyileşir ve taktığım filtre de suyu temizler ve enfeksiyona sebebiyet vermez.
20230704_163159.jpg
20230704_182624.jpg
20230705_192846.jpg
20230705_192948.jpg
20230705_193051.jpg

Son iki fotoğrafı axolotl yem ve verdigim gammarus un boyut ve miktarı sebebiyle gonderdim. Söylediğiniz gibi axolotl yemi i sabah 3 e çıkardım . Kırıp veriyorum

Gammarusu 2 katı verin. İçi boş.

Bir de metilen mavisi alın. Haftada bir 1 damla damlatın.

Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Elimde bu markadan vardı internetten bettam için sipariş etmiştim fakat kutunun içinden çıkan orijinal görseldekinden farklı bir şişe ve ambalaj olduğundan kullanmaya cesaret edememiştim. Üts mobilden den baktığımda da orijinallik çıkmamıştı. Sizce kullanmalı mıyım bu elimdekini?
20230705_224511.jpg

Metilen mavisiymiş tamam olur.

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim, ilerleyen günlerde gözünün son halini atacağım, Gentagut kullanımına tamam mı devam mı yorumunuzu rica edeceğim. Iyi günler diliyorum.

Merhaba Cem bey. Sabah akşam Gentagut kullanımına devam ettim. Gözü ve kabuğundaki yeni değişimler için sizden bilgilendirme rica edeceğim .

Maalesef birkaç kere dışkısında yapay çim olduğunu gördüm. Bu sebeple yapay çimi çıkarıp halı kaydırmaz koydum.
Yeme içmesinde problem yok. Metilen mavisini tavsiyeniz üzere suya ekliyorum.

Kabuğu her geçen gun değişiyor. Rengi açılıyor. Minik halkalar oluştu.
20230718_115309.jpg
20230718_115342.jpg
20230718_115437.jpg
20230718_115330.jpg

Gözler güzel bir iki gün daha damlatıp bırakın.

Çizgi araları genişlemeye başlamış hayvan büyüyor. Plakalar yavaştan açılıyor. Renkteki matlık bundan kaynaklı. Bunlar atıldığında orjinal rengi ortaya çıkar.

Geri