Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kafasında ve kabuğunda lezyonlar çıktı

cryingwolf

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar aranıza yeni katıldım. 2 adet kaplumbağamı yeni aldım. 80 litre civarı bir akvaryumda kuru alanını da ayarlayarak bakmaya yeni başladım. 1 ay dahi olmamıştır. Ama kaplumbağamın kabuğunda kahverengi leke ve kafasında beyaz şişlik oluştu. Bu lezyonlar mantar mıdır? Konulara baktım ama benzer kahverengi lezyon göremedim. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Ne yapabilirim. Diğerinde bir şey yok

20230701_215335.jpg
IMG-20230701-WA0005.jpg
IMG-20230701-WA0006.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuktaki kazınıyor mu? Yapısı tozumsu mu? Resmi büyütünce netlik kayboluyor.

Hayvana ait dış fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp kabuğu yavaşça fırçalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Ensesindeki şişlik sonradan oluştuysa yağ bezesi olma ihtimali yüksek.

Akvaryumda su ısıtıcı ve ısıtma lambası var mı? Bunlar zaruri donanımlar. Su 26-27 derece kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 31 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız.

Akvaryum ölçüsü nedir?

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?

Yem harici birşey veriyor musunuz?

Diğer hayvanda çizgili dere kaplumbağası ise tabanda 1-3 mm kalınlığında dere kumu kullanacaksınız. Bu hayvanlar kendini kuma gömer.

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuktaki kazınıyor mu? Yapısı tozumsu mu? Resmi büyütünce netlik kayboluyor.

Hayvana ait dış fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp kabuğu yavaşça fırçalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Ensesindeki şişlik sonradan oluştuysa yağ bezesi olma ihtimali yüksek.

Akvaryumda su ısıtıcı ve ısıtma lambası var mı? Bunlar zaruri donanımlar. Su 26-27 derece kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 31 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız.

Akvaryum ölçüsü nedir?

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?

Yem harici birşey veriyor musunuz?

Diğer hayvanda çizgili dere kaplumbağası ise tabanda 1-3 mm kalınlığında dere kumu kullanacaksınız. Bu hayvanlar kendini kuma gömer.
kabuktaki kazınmıyor, tırnağımla denedim kazınmadı. ensesindeki şişlik sonradan çıktı. su ısıtıcı var ama lamba almadı. daha. akvaryum ölçüsü 80x27x38cm. yem olarak petshoptan ahm turtle mix diye bir yem veriyorum. başka bir şey vermiyorum. diğeri de dere kaplumbağası. tabanda beyaz silis kum var, onu da petshoptan aldım. ama kuru alanda kum yok, orada da olması gerekiyor mu.

tuzlu su ile fırçalamayı günde kaç kez yapayım

O zaman plaka içine işlemiş. Diş fırçasını bir kez yapın. Yüzeyde birşey varsa temizlensin.

Lambayı acilen alın. Eğer bu mantarsa ki kahverengi mantar beyazdan tehlikelidir kemiği yer, lamba ısısı kurutup üremesini önler. Metabolizmasını da canlandıracağı için bezenin zamanla ufalmasını sağlar. Diğer hayvanı takip edin benzer durum oluşursa mantar kesinlik kazanır.

Bu konuda bilgi verdim. Knitex marka bu özellikleri karşılıyor.

Kumun silis olduğuna emin misiniz? Bazıları beyaz silis diye mermer tozu satıyor. İyi sterilize ettiniz mi? İyi yıkanmayan markasız kum, dekor ve köklerden mantar bulaşıyor. Vitasand marka bu anlamda en iyi kumdur.

Kuru alanı yükseltip 20 cm kadar su derinliği elde ederseniz 10-12 cm kabuk boyuna kadar götürür. Kuru alan çevresine mukavva kartonu dışarıdan paket bandı ile çevrelerseniz yeterince yükseklik sağlarsınız.

Kuru alana kum koymuyoruz. Paspas yeterli.

Metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur. Petshoplarda satılır. Bu hafta 3 günde bir 2 damla sonrasında haftada bir 2 damla damlatın. Ve her genel temizlik sonrası yeni suya bu biolojik oluşumları dezenfekte eder. Çok damlatmayın hayvanlar kafayı bulmasın. Çok damlarsa biraz su alıp temiz su ekleyerek inceltin.

O yeme ek olarak 6 cm kabuk boyunu geçince tropical biorept W ve dajana gammarus sticks yemleri alın. Netten alacaksınız. Hem ucuz olur hem taze.

O zaman plaka içine işlemiş. Diş fırçasını bir kez yapın. Yüzeyde birşey varsa temizlensin.

Lambayı acilen alın. Eğer bu mantarsa ki kahverengi mantar beyazdan tehlikelidir kemiği yer, lamba ısısı kurutup üremesini önler. Metabolizmasını da canlandıracağı için bezenin zamanla ufalmasını sağlar. Diğer hayvanı takip edin benzer durum oluşursa mantar kesinlik kazanır.

Bu konuda bilgi verdim. Knitex marka bu özellikleri karşılıyor.

Kumun silis olduğuna emin misiniz? Bazıları beyaz silis diye mermer tozu satıyor. İyi sterilize ettiniz mi? İyi yıkanmayan markasız kum, dekor ve köklerden mantar bulaşıyor. Vitasand marka bu anlamda en iyi kumdur.

Kuru alanı yükseltip 20 cm kadar su derinliği elde ederseniz 10-12 cm kabuk boyuna kadar götürür. Kuru alan çevresine mukavva kartonu dışarıdan paket bandı ile çevrelerseniz yeterince yükseklik sağlarsınız.

Kuru alana kum koymuyoruz. Paspas yeterli.

Metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur. Petshoplarda satılır. Bu hafta 3 günde bir 2 damla sonrasında haftada bir 2 damla damlatın. Ve her genel temizlik sonrası yeni suya bu biolojik oluşumları dezenfekte eder. Çok damlatmayın hayvanlar kafayı bulmasın. Çok damlarsa biraz su alıp temiz su ekleyerek inceltin.

O yeme ek olarak 6 cm kabuk boyunu geçince tropical biorept W ve dajana gammarus sticks yemleri alın. Netten alacaksınız. Hem ucuz olur hem taze.
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, uygulayacağım

Geri