Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk bakımı

egemen çorap

Bronz 5 Üye
arkadaşlar yeni sahiplendim küçücük bir kaplumbağam var. kabuk bakımı olarak apex torx shell kullanıyorum, daha doğrusu kullansam mı kararsızım. Bu ilacı kabuğuna mı damlatalıyım yoksa mamasına mı koymalıyım 1 haftada iki kez kabuğuna damlattım yanlıs mı yaptım bir bilgisi olan var mı cok acil yazık olmasın kaplumbağama

Kabuk sertleştirici kullanmıyoruz bunlar kabuğun nefes almasını önlüyor. Kullanıldığında plaka atımı zorlaşıyor ve kabukta şekil bozuklukları olabiliyor.

O clayı çöpe atın hiçbir faydası yok tersine zararlı.

Sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alın. 6 cm kabuk boyuna kadar bunlar yeterli. Sonra tetra reptomin alıyoruz. P'deki kırmızı stickler mineral yemdir bunu ayırıp haftada iki öğün veriyoruz. Bu ihtiyacını karşılar. Kabuğa birşey sürmeye gerek yok.

O clayı çöpe atın hiçbir faydası yok tersine zararlı.

Sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alın. 6 cm kabuk boyuna kadar bunlar yeterli. Sonra tetra reptomin alıyoruz. P'deki kırmızı stickler mineral yemdir bunu ayırıp haftada iki öğün veriyoruz. Bu ihtiyacını karşılar. Kabuğa birşey sürmeye gerek yok.
Tetra reptomin kırmızı sticker haftada iki kez yemeğin yanında mı yoksa yemek yerine mi vermeliyim?

Bunların hepsi yem. Haftanın 6 günü sabahları raffy P akşamları gammarus. 1 gün sabah akşam mineral yada uzak günlerin birer öğününde. 6 cm itibariyle 5 öğün raffy P 4 öğün repto 3 öğün gammarus

siz öğünleri yazarken bir şey fark ettim. Bana bu kaplumbağayı veren kişi çok küçük olduğu için günde 1 öğün yeter demişti sanırım sabah aksam vermeliyim...

8 cm sonrası günde bir öğüne düşüyoruz. Küçük hayvanların bünyesi hassas olduğu için enfeksiyonlara çabuk yakalanırlar. Aşırı hareketli ve büyüme aşamasında olduklarından aşırı enerji tüketirler. Onun için iyi beslenmeleri gerekir.

Bu konuda bakımı ile ilgili bilgi mevcuttur.

8 cm sonrası günde bir öğüne düşüyoruz. Küçük hayvanların bünyesi hassas olduğu için enfeksiyonlara çabuk yakalanırlar. Aşırı hareketli ve büyüme aşamasında olduklarından aşırı enerji tüketirler. Onun için iyi beslenmeleri gerekir.

Bu konuda bakımı ile ilgili bilgi mevcuttur.
Kaplumbağama uvb ışığı sağlayamıyorum sadece günışığı lambam var. D vitamini sentezleyebilmesi için güneş ışığı yeter mi ya da günışığı lambası yardımcı olur mu d vitamini sentezleyebilmesi için?

Normal ısıtma lambası uvb etkisi vermez. Dolayısıyla sentezleme olmaz. Kabuğun sertlik derecesi uygunsa mineral yemden aldığı D vitamini ihtiyacını karşılar. Diğer yemlerde de eser miktarda var zaten.

Üst ve altbağanın kuru yerde net resimlerini çekip atabilirsen bakarım. Plaka katmaşlaşmasını kontrol edelim.

EBD72902-429A-4853-82EB-08E00C45ECE5.jpeg
1B03DA79-486E-460E-9936-31B2CEB2CFB8.jpeg
BF87BC64-FC3C-4103-9F83-C370F6D9759A.jpeg
CD78960B-9740-4252-8EF9-686B4C5ED682.jpeg

Normal ısıtma lambası uvb etkisi vermez. Dolayısıyla sentezleme olmaz. Kabuğun sertlik derecesi uygunsa mineral yemden aldığı D vitamini ihtiyacını karşılar. Diğer yemlerde de eser miktarda var zaten.

Üst ve altbağanın kuru yerde net resimlerini çekip atabilirsen bakarım. Plaka katmaşlaşmasını kontrol edelim.
Ne durumdadır sizce

Durumu gayet güzel. Uvb ampulü 7-8 cm kabuk boyu veya sonrasında kullanmaya başlıyoruz. Bu boyda kabuğun esnek olmasını isteriz. Böylece organlar büyürken baskı altında olmayacağı gibi kabuk sağlıklı biçimde büyür. Çarpma, düşme gibi darbe alması durumunda ise esnek yapı darbeyi absorbe eder.

Göz ve kulakları da gayet sağlıklı.

Çok teşekkür ederim bana bu yolda rehber oldunuz. Sera raffy p yi ve gamarusuda aldım sabah sera aksam gamarus... Bir gün sabah aksam kırmızı mineral stickeriyle besleyceğim artık. Tekrardan çok teşekkürler

Rica ederim. Takıldığın her konuda soru sorabilirsin. 7 cm kabuk boyuna kadar üşümemesine dikkat edersin bu dönem bünyeleri hassas olur.

Merhabalar tekrardan. Akvaryumu gölgede kalıyor güneşe çıkaramıyorum sadece gün ışığı lambasına cıkıp dinleniyor. Sahiplendiğim kişi güneşe çıkar devamlı demişti. Nasıl bir çözüm üretebilirim ya da mamasındaki D vitamini ile aldığı gün ışığı şimdilik bu 7 cm ye kadar yeter mi d vitamini acısından?
Rica ederim. Takıldığın her konuda soru sorabilirsin. 7 cm kabuk boyuna kadar üşümemesine dikkat edersin bu dönem bünyeleri hassas olur.

Akvaryum doğrudan güneş görmesin yosun bağlar. Günışığı görsün yeterli. Hayvan onu görerek kuru alana çıkar.

Güneşe çıkarmak sakıncalı. Cam arkasından uvb geçmez. Dışarı çıkarırsan üşütür akciğer enfeksiyonuna yakalanır. Bu da o boy hayvanlar için ölümcül risk taşır.

Aldığı besin ihtiyacını karşılar. Küçük hayvanlar D vitamini eksikliği şu şekilde anlaşılır, hayvanın üst kabuğunun ön kısmı arka kabuğu gibi yumuşak olursa eksiklikten söz edebiliriz. Bu yoksa eksiklik yoktur.

merhabalar tekrardan. Bugün başıma çok farklı bir şey geldi. Kaplumbağama yem vermiştim ve yemişti 2 stick atmıştım. 10 dk sonra suyunu değiştireyim diye kaplumbağamı küvete koydum sıcak suya yüzsün diye o sırada ben suyunu temizliyodum. Sonra bir baktı verdiğim mineral kırmızı stickleri gördüm baya fazla hem de kusmuş yani. Bunun nedeni farklı ortama girince stresten kusmuş olabilir mi korktuğu içinmidir yani çünkü ben 2 stick veriyorum hep yiyo gayet güzel ilk defa karşılaştım.

Bu hayvanların gözü doymaz. Yem verildiğinde ıslanmadan ve parçalamadan yuttuklarında karınlarında ıslanıp şişerek hazımsızlık yapar ve bundan kurtulmak için kusarlar. Sonra kustuklarını bir daha yerler.

Yemi yiyeceği ebatta kırarak önüne atmalısın. Bütün halde yutmasın. Su ise akvaryumdaki ile emsal sıcaklıkta olsun. Sıcak yada soğuk değil. Su yavaş yavaş soğuyacağı için hayvan kendini ısıya adapte eder ve üşümez. Aynı şekilde akvaryumda da bulunduğu suya emsal sıcaklığa eşitlediğinde alır koyarsın. Sıcak suda etkiyi artırmış olabilir.

Hayvan küçük onun için tutunacağı birşey olmalı o koyduğun su derin ise hayvan bir ihtimal su yutmuş olabilir. Bu da yemleri olduğundan fazla şişirmiştir.

Merhabalar tekrardan. Kaplumbağam bugün çok iştahsız ne attıysam 1 kere ısırıp kalanını bırakıyo. Aynı zamanda bugün çok durgun ısıtıcının yanında oturuyo genelde. Sizce yemeği atıp bırakmalı mıyım akvaryuma belki acıkınca yer diye ne yapmalıyım. Normalde verdiğim saniye bitirirdi yemeğini bugüne özel yaptı niyeyse

Hayvan üşümüş olabilir. Su ve kuru alan ısıları uygun mu? Isıtıcı lamba almıştın değil mi?

Yemiyorsa atma suda şişip parçalanır ve kokusu gider yemediği gibi su da kirlenir.

Vitamin damla var mıydı?

Geri