Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Değişimi ve Kalsiyum desteği

toprak2817

Bronz 3 Üye
Merhaba,uzun süredir kaplumbağamın kabuk değiştiremediğini fark ediyorum kabuklar tek parça halinde değil de dağınık bir şekilde dökülüyor ve güçsüzler.Kabukta hava kabarcıkları bulunan döküntülü bir görünüm söz konusu.Daha öncesinde bununla ilgili açtığım konuda gelen önerilerle birlikte mürekkep balığı kemiğini yemlere takviye etmeye başlamıştım.Toz halinde bir veya iki yeme bulayıp elden vermeye çalıştım.Genelde iki haftada bir.Ama bu oranın yeterli gelmediğini düşündüm.bugün iki tane yeme toz şeklinde ekleyip elimle verdim yine ayrıca parmak ucu kadar yumuşak kalsiyumu küçük küçük bölerek yine suya attım ve sudan yedi.Umarım verdiğim oranda veya verme tarzında bir sorun yoktur.Bir an çok mu verdim diye düşündüm.En son iki hafta önce vermiştim.

Son zamanlarda Uvb lambayı günde 1 buçuk saat açık bırakıyorum daha önce ki yıllarda 2 saat açık kalırdı.Yetersiz mi geliyor acaba?

Deviti kabuğa uygulamayı daha önce bir kaç kez yapmışım yine başlamak istiyorum dolapta 7-8 ay önce kadar kullandığım damla var yenilemem gerekir mi yoksa kabuk için kullanabilir miyim tekrar?
Yemler raffy p,vital ve haftada bir carnivor,bazen havuç ve yumurta beyazı.
Eksik yaptığım veya ekstradan yapmam gereken durumlar var mı?Kalsiyum ve vitaminleri bir anlık telaşla fazla vermekten korkuyorum minumum oranlarda veriyorum.O yüzden mi gelişme olmuyor acaba.Bu süreci sağlıkla atlatmasını istiyorum artık.

Uvb ampule günde 20 dakika maruz kalması yeterli. Bu kadar bir süre durmuyor ise 2 saatte çıkarabilirsin. Ara ara çıkarak bu süreyi tamamlar.

Devit kabuğa skt geçse de uygulanabilir ama skt geçtiği için ağız yoluyla verilmez. Onun için tarihi geçti diye atmaya gerek yok.

Hayvanın resmini çekip atabilir misin diğer sorduklarını ona göre yazayım.

Cvp: Kabuk Değişimi ve Kalsiyum desteği

Aslında kabuk rengi ve yapısını çok beğeniyorum şu eskileri bir dökebilse tekrar o güzelliği tekrar ortaya çıkabilir.
Hafif döküntüler var şuan hiç müdahale etmiyorum önceden ettiklerim tek parça halinde çıkmadı yarıda kaldı.

fotoğraf

fotoğraf

fotoğraf

Resimler çıkmadı. https://imgyukle.com üzerinden atabilirsin.

https://imgyukle.com/i/Q2cBsI
https://imgyukle.com/i/Q2cMd0
https://imgyukle.com/i/Q2cFWY

Sol yandaki bölgeyi fazla zorlamışsın pigmentli bölgeyi almış ama ilerde eski haline döner. Hayvana devit sürme şimdi dikkat ettim katmanlaşma yok. Soyulan plakalara odaklanınca onu es geçmişim. Kendi orjinal plakası üstünde o parçalar. Kendi haline bırak plaka 1 kat yapsın. Kendi kendine dökülür. Kök varsa sürtünüp atar.

Sadece haftada bir, iki stick yem kadar bir parça o süngerimsi kemikten ver. Bitince bırak. Mineral yem gerekeni karşılar. Haftada bir iki marul verirsin. Deri soyulması çok oluyorsa A vitamini fazla geliyordur havucu bırakırsın.

Tetra reptomine ek olarak kurutulmuş yemde sera royal veya jbl energil yada dondurulmuş karidesten 5-10 dakika haşlayıp soğutup verebilirsin. Üçünden birini al.

Raffy P'deki kırmızılar bitince carnivoru ikiye çıkar. Mineral yem ihtiyacını karşılasın.

Çok teşekkürler Cem bey uzun zamandır bu konularla uğraşıyorum daha önce de yine benzer ilişkili başlıklar açmıştım yem konusunda da.Yağlanma gibi sorunlarımız olmuştu.
İlk yazımda carnivor yemi yanlış yazmışım sera mineral yazıcaktım onu haftada bir kere 7-8 tane veriyorum geri kalan günler yine 7-8tane olmak üzere vital ve raffy p veriyorum bazen karışık veriyorum.haftada bir veya iki gün aç gün. o günde bazen yumurta beyazı verdiğim oluyo.Havuç çok nadir veriyorum.
Bir de sera gammarus var ama onu diğer yemlerle karşık çok az miktarda veriyorum bazı günler.ayrı olarak vermedim hiç.
Bu şekilde yağlanmalar şimdilik biraz toparladı görünüm de aynı şekilde sadece kabukta sorunlarımız kaldı.Beslenmede en kısa sürede aylık bir programa da geçiş yapmak istiyorum zaten.
Günlük yem miktarını sizce uygun mu 7-8 olarak devam etmeli miyim yoksa biraz daha arttırsam iyi olur mu?
Kalsiyumu da suya atıp vermem uygun olur mu yoksa elden vermem şart mı?

Yemi artır 7-8 az gelir.

O kemiği toz haline getirip yeme bulamaya gerek yok. Ufak parçalar halinde suya at o yer.

Aç gün yapma şimdilik havalar bir ısınsın haftada bir yaparsın ama o gün yeşillik verebilirsin. Bu detoks yapar. Sindirim sistemi bağırsaklar temizlenir.

Teşekkürler Cem bey.14-18 arası günlük miktar olarak daha uygun olur sanırım.

Kafa hacminden bir miktar fazla olabilir. Hayvanı birebir görmediğim için net sayı veremem.

Geri