Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Değişimi

Zencefil

Bordo Bereli
Pakize ilk defa bu şekilde bir kabuk değişimi yaşıyor.Bugün güneşlenirken farkettim ve sizlerle paylaşmak istedim :)
Kabuğu parçalanmış gibi ve yanlarda ki kabuklar kalkmış durumda.
Alt kabuğu ve yanlarda kalmış durumda.Sürekli kayalara, filtreye sürtünüyor kaşıyor kabuğunu.Hareketsiz yakalayamadım pek ama çektiğim fotoğrafları ekliyorum buraya :)

mailto:/nmb6lf.jpg
mailto:/3483uxw.jpg
mailto:/23wl0tk.jpg

Kabuk değiştiriyorsa demekki daha da büyüyor. :D

Benim kapluş da bu boylardayken böyle parça parça dökerdi kabuklarını. Artık büyümüyor çok şükür :D

Benim canım Pakize'm 5 yaşında ama ilk defa bu şekilde kabuk değiştiriyor çok heyecanlandım görünce :) İstediği kadar büyüsün yeter ki sağlıklı olsun :)

Daha büyüyünce biraz daha büyük bir paludaryum kurmanız gerekecek.Çok güzel bakmışsınız kaplumbağanıza.

6 ay sonra kocaman bir ev yaptırmayı planlıyorum.Şu anda koyacak yerim yok.6 ay sonra yeni bir evde oğluma da güzel bir paludaryum kuracağım inşallah :)

Pakize'nin ilk kabuk parçası düştü.Alt kabuktan düştü ilk parça :)

Pakize bunu da yaptı.
Sırtından bir kabuk düşmüş.Genelde gördüklerimi hemen çıkarıyorum akvaryumdan.Ama bu kabuğu aramama rağmen bulamamıştım.Akvaryuma baktığımda Pakize'nin o kocaman kabuğu iştahla yediğini gördüm.(Gören aç sanacak ki sabah bir ton yem yedi.)Tabi hemen kabuğu çıkartmak için harekete geçtim ve Pakize elime saldırdı.Tam canavar oldu bu aralar :D
Bu kabuğu bir güzel yedi :D Bir problem olur mu?Artık olursa da yapabileceğim bir şey kalmadı ama.

Kendi kapluşum 2cm çapında gagataşını bir seferde yutmuştu. Nasıl bir sindirim sistemleri varsa artık bir problem yaşamadık :D Umarım pakize için de sorun olmaz. Yerken sert olduğu için kabuk boğazına batabilir diyecektim ama çoktan mideye gitmiş maşallah :D

Geri