Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk kenarlarında siyahlaşma,yumuşama ve renk bırakma

luna

Yeni Üye
Merhabalar,yaklaşık 8 ay önce aldığım kaplumbağamın son bir kaç haftadır kabuk problemleri başladı.Kabuğunun kenar kısımlarında siyahlaşma,yumuşama ve resmen çürümüş gibi bir görüntü var.Petshop bir vitamin verdi kabuğuna sürmem için,mevsim değişimi,kabuk değişimi ya da vitamin yetersizliğinden olabileceğini söyledi.Bir kaç gündür vitamini kullanıyorum,az önce sürdüğümde o bölgeden pamuğa "yeşil renk" geçtiğini gördüm.Kabuğun rengi yemyeşil pamuğa bulaşmış.Mantar olabilir mi diye düşündüm ama pek benzemiyor.Sadece kabuğun kenar kısımları böyle,ortalar gayet sağlıklı,kendiside çok kıpır kıpır hasta gibi değil.Bu durumun neden olabileceğini ve tedavi için ne yapmam gerektiğini bilenler varsa ve yardımcı olursa çok sevinicem.Ayrıca bir kez bile olsun yem yemedi,ne denediysem yemeye tenezzül etmedi,yediği tek şey kıyma parçası.Bunun da bir etkisi olabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim. ( Fotoğrafı şimdi telefondan çektiğim için pek net değil ama yinede görün istedim)
mailto:/2qin4lv.jpg

Kaplumbağanıza nerede bakıyorsunuz.Bunu öğrenirsek daha rahat yardım edebiliriz.

zencefil' Alıntı:
Kaplumbağanıza nerede bakıyorsunuz.Bunu öğrenirsek daha rahat yardım edebiliriz.

Akvaryum sayılmasada büyük genişce cam bir fanus içinde,suyunu hergün değiştiriyorum.Güneşe de çıkarıyorum düzenli olarak.

İçinde ısıtıcı ve kuru alanın mevcut olduğunu düşünerek cevap vermeye çalışayım.
Eğer kabukta yumuşama varsa kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.Bunun en kolay yolu mürekkep balığı kemiğini (gaga taşı ama doğal olan) Toz haline getirerek vitamin damlatılmış yeme bulayarak vermek veya kaplumbağanın yiyebileceği parçalar haline getirerek vermek.Yumurtayı haşladıktan sonra beyazından küçük parçalar şeklinde verebilirsiniz.
Kullandığınız yemlerin çeşitliliği ve kalitesi kabuk sağlığı konusunda size yardımcı olacaktır.
Gerektiği kadar güneşlendiremiyorsanız d vitamini kullanabilirsiniz.
Kabukta ki o yeşilimsi şey kötü kokulu mu?
Yeşil dediğiniz için pislik birikmiş veya kabuk temizlenmediği için hafif bir yosun oluşmuş olabilir.
Pet shoptan aldığınız sertleştiriciyi kullanmanızı tavsiye etmem.

zencefil' Alıntı:
İçinde ısıtıcı ve kuru alanın mevcut olduğunu düşünerek cevap vermeye çalışayım.
Eğer kabukta yumuşama varsa kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.Bunun en kolay yolu mürekkep balığı kemiğini (gaga taşı ama doğal olan) Toz haline getirerek vitamin damlatılmış yeme bulayarak vermek veya kaplumbağanın yiyebileceği parçalar haline getirerek vermek.Yumurtayı haşladıktan sonra beyazından küçük parçalar şeklinde verebilirsiniz.
Kullandığınız yemlerin çeşitliliği ve kalitesi kabuk sağlığı konusunda size yardımcı olacaktır.
Gerektiği kadar güneşlendiremiyorsanız d vitamini kullanabilirsiniz.
Kabukta ki o yeşilimsi şey kötü kokulu mu?
Yeşil dediğiniz için pislik birikmiş veya kabuk temizlenmediği için hafif bir yosun oluşmuş olabilir.
Pet shoptan aldığınız sertleştiriciyi kullanmanızı tavsiye etmem.
Kuru alan ve ısıtıcı var evet,yosun olduğunu sanmıyorum düzenli olarak temizliyorum kabuk fırçasıyla,bu renk çıkma meselesinden 5 dakika önce yine temizlemiştim,koku almadım ama koklamadım da doğrusu.Yem yemiyor malesef,kıyma yiyor sadece,vitamin sürdüm kıymasına ama onu da yememiş henüz.Sertleştirici değil kullandığım çeşitli vitamin takviyeleri,kabuk sertleştirmeye de yarıyormuş.Yumurta peynir vs denedim ama yemiyor çok huysuz bu konuda.Bu yem işini nasıl çözücem bilmiyorum 8 aydır yediği tek şey kıyma.Tavsiyeler için teşekkür ederim .

Kıyma yerine en azından kurutulmuş karides yedirmeye çalışın.Genelde hayır diyemiyorlar.
Pek yüzmesi normal mi? Kuru alanda gereğinden fazla vakit harcıyor mu?
Ya da başka bir anormallik var mı?
Belki bir hastalığı vardır :(

zencefil' Alıntı:
Kıyma yerine en azından kurutulmuş karides yedirmeye çalışın.Genelde hayır diyemiyorlar.
Pek yüzmesi normal mi? Kuru alanda gereğinden fazla vakit harcıyor mu?
Ya da başka bir anormallik var mı?
Belki bir hastalığı vardır :(

Karides deneyeceğim,yüzmesinde ve hareketlerinde bir sorun yok,gayet kıpır kıpır müzik çaldığında ritme göre hareket ediyor epey de afacan birşey.) Kuru alana hemen hiç çıkmıyor,o yüzden bende yere bırakıyorum geziniyor 15 dakika kadar ortalıkta.
Kabuk problemi dışında başka bir anormallik göremiyorum.Yarın uygun bir akvaryum alacağım sırf kuru alan sıkıntısı için.Belki sevmiyordur şuan ki yerini.

Akvaryumun dışına çıkarmayın çünkü yerde ve dışarıda bir çok mikrop var bu da ölüme bile sebep olabilir.

Benim akvaryumum var kuru alanım filtrem ve ısıtıcım var kuru alanımda var akvaryumum küçük kuru alan cd kabından yapılma ama cd kabını küçülttüğüm halde akvaryumun yarısını kaplıyor yanı akvaryum 2 ye ayrılmış durumda ama altta 5cmlik alan var ordan geçiyolar kuru alan lambası çok rahatsız ettiği zaman kuru alanın altındaki gölge yere geçiyolar biraz büyüsünler daha büyük akvaryum alıcam bende hastalanmalarından korkuyorum deri değiştiriyolar ve sökülen derileri yemeye çalışıyorlar.

Geri